Arhiva

HDZ ostaje na vlasti jedino ako se uspije riješiti Karamarka

    Objavljeno 06.06.2016
    OsijekNews redakcija

    Ključ rješenja političke krize u rukama je HDZ-a. Uspije li ta stranka izolirati svoga predsjednika Tomislava Karamarka, što je kuriozitet kakav se na našim prostorima nije događao, mogla bi zadržati na okupu sadašnju saborsku većinu i Vladu. I ne samo to, bez Karamarka bi i Vlada i saborska većina vjerojatno bile stabilnije.

    Ostane li vodstvo HDZ-a čvrsto uz Karamarka, toj stranci, sada je sve jasnije, prijeti opasnost da će završiti u oporbi u iduće četiri godine. Drugim riječima, svi izbori koje je HDZ dobio u protekle tri godine, čime se Karamarko neprestano busa u prsa, bit će “proliveni”. HDZ je talac jednog čovjeka – Tomislava Karamarka.

    Borba za opstanak
    Ovaj zaključak proizlazi iz analize stavova političkih aktera u vladajućoj koaliciji, ali i oporbi. Za Most je, treba li posebno podsjećati, HDZ čitavo vrijeme poželjan partner s kojim ta stranka želi nastaviti započeti posao reformi, ali bez Karamarka, zbog njegove povezanosti s MOL-om. Na taj teret Karamarkove političke odgovornosti upozorili su u nedjelju i u HDSSB-u, naglasivši kako se preko Karamarkove afere Ina-MOL ne može prijeći.

    Političku krizu samo je dodatno zakomplicirao stav vodstva HDZ-a prema kojem premijer Tihomir Orešković više nema potporu te stranke i to nakon što je Orešković zatražio ostavke dvaju potpredsjednika Vlade Bože Petrova i Karamarka koje je ocijenio glavnim uzročnicima krize. Karamarko je u subotu najavio kako će HDZ, ne podnese li Orešković ostavku, pokrenuti proceduru njegova opoziva i preslagivanja većine u Saboru i Vladi.

    Analitičari taj potez objašnjavaju “zamagljivanjem” osnovnog uzroka krize – Karamarka i njegove afere s Molom, koji je zapravo Karamarkova borba za politički opstanak. Karamarko, međutim, nema potpunu i jedinstvenu podršku svoje stranke za taj potez, o čemu svjedoči i sukob s Milijanom Brkićem na sjednici Predsjedništva HDZ-a na kojoj se odlučivalo u opozivu premijera.

    Politički analitičar Davor Gjenero za Politiku plus u nedjelju je izjavio kako s pozicije Ustava “predsjednik HDZ-a nije akter u čijim je rukama inicijativa”. Gjenero to obrazlaže riječima kako još uvijek formalno postoji Vlada te da ako premijer Orešković ne bude htio podnijeti ostavku, a rekao je da neće, može biti smijenjen samo ako najmanje petina saborskih zastupnika pokrene inicijativu za izglasavanje nepovjerenja premijeru ili Vladi u cjelini.

    Lov na glasove
    Glasovanje o nepovjerenju premijeru u Saboru HDZ-u će biti teško formalno provesti prije glasovanja o nepovjerenju Karamarku, za koje je zadnji zakonski rok 18. lipnja. Naime, glasovanje o nepovjerenju premijeru u Saboru je moguće provesti najranije tjedan, a najkasnije mjesec dana nakon podnošenja tog zahtjeva. Međutim, pojasnio je ustavnopravni stručnjak s osječkog Pravnog fakulteta, prof. dr. sc. Mato Palić, prije glasovanja u Saboru, o nepovjerenju premijeru svoje očitovanje mora dati i Vlada. Na dnevni red tu točku stavlja njezin predsjednik, odnosno Orešković, a Vlada ima osam dana za odgovor.

    U slučaju da u Saboru bude izglasano nepovjerenje Karamarku, što je vrlo vjerojatno, jer da je HDZ imao sigurnu situaciju i većinu zastupnika na svojoj strani, ne bi niti pokretao priču o nepovjerenju Oreškoviću, odluku o nastavku obnašanja vlasti u suradnji s Mostom donijet će tijela HDZ-a. Ako HDZ iziđe iz Vlade, ona pada, baš kao i u slučaju da Oreškoviću Sabor izglasa nepovjerenje. Tada glavnu ulogu preuzima predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, koja ima rok od mjesec dana da ponudi mandat za sastavljanje vlade onomu tko ponudi dokaz da ima većinu, odnosno najmanje 76 glasova u parlamentu. Ako to izostane, predsjednica raspisuje izvanredne izbore.

    Ako Sabor izglasa povjerenje Karamarku, Most ima jasan stav da će istupiti iz Vlade i saborske većine. No, samo glasovanje o nepovjerenju Karamarku bilo bi pokazatelj da je HDZ uspio skupiti novu većinu u Saboru i da će moći formirati neku, vjerojatno izuzetno nestabilnu vladu koja ne može opstati.

    Prebrojavanje glasova u Saboru kazuje da pozicija prvog potpredsjednika Vlade nije dobra. Prema svim mogućim izračunima, Karamarko teško može izbjeći izglasavanje nepovjerenja. Na Karamarkovoj su strani zastupnici Domoljubne koalicije i sadašnje saborske većine izuzevši 12 zastupnika Mosta, što bi sa šest zastupnika iz Kluba Bandić Milan 365 bilo 68 glasova. Čak i sa zastupnicima nacionalnih manjina Karamarko teško može skupiti 76 ruku spasa.

    Glas Slavonije – Igor MIKULIĆ

    BOŽO PETROV
    predsjednik Mosta

    KARAMARKO POKUŠAVA IZBJEĆI saborsko GLASANJE O OPOZIVU
    Predsjednik Mosta Božo Petrov proteklog je vikenda ponovio kako inzistira na tome da se Karamarko skloni s pozicije prvog potpredsjednika Vlade i tvrdi da će njegovi zastupnici redom glasati za Karamarkov opoziv. “Karamarko vjerojatno i ne shvaća što je politička odgovornost iako to cijela država vidi. Vjerujem da će se u HDZ-u pokazati da postoji demokratska struktura i da jedan čovjek ne čini stranku, odnosno da jedan čovjek ne mora survati u provaliju i Vladu i svoju stranku s novim izborima”, rekao je Petrov. Rekao je kako bi on volio da ova vlada nastavi rad, a na novinarsko pitanje hoće Most ići u preslagivanje u Saboru rekao je: “Ne! Nemamo s kime ići jer se na čelu dviju stranaka nalaze dva čovjeka koja su pokušala prevariti Most različitim dogovorima sa strane.”

    “Ako postoji trunka političke korektnosti u Saboru, treba najprije vidjeti što će saborski zastupnici reći kada se bude raspravljalo o Karamarku i vjerujem da upravo zbog toga Karamarko pokušava na sve načine izbjeći Sabor”, rekao je čelnik Mosta.
    D.Pav.

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Požega je upitao kako je moguće da i dalje, u uvjetima kada nas Vlada uvjerava da je ekonomska situacija u državi stabilizirana, zaposlenost u rastu, a nezaposlenost u padu, radne snage sve više nedostaje, a ljudi i dalje iseljavaju?

    Most NL: „Koliko kuna iznosi potrošačka košarica danas u Hrvatskoj – mogu li građani sa svojim plaćama normalno živjeti?”

    Danas, 22. svibnja 2019., na konferenciji za medije nazočile su saborska zastupnica i kandidatkinje za EU parlament Sonja Čikotić i Ružica Vukovac te prof.dr.sc. Željko Požega, Više…

    Konstituirano gradsko vijeće – Vlast u Osijeku obnašat će Ivan Vrkić u koaliciji s Mostom i HDSSB-om

    Izborom sveučilišnog profesora, dr. sc. Željka Požege za novog predsjednika Gradskog vijeća Osijeka u ponedjeljak je i službeno konstituiran novi Više…

    Budućnost može biti svijetla

    Nije jednostavno danas razgovarati o Osijeku, pogotovo ako su glavne teme nedostatak radnih mjesta, veliki broj odlazaka mladih, visokoobrazovanih ljudi, Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Portal posao.hr., nudi široku paletu poslovnih prilika. Pogledajte 10 pozicija koje su naglašene za vas ovog tjedna!

    Tražite posao, za vas imamo ponudu 10 novih slobodnih pozicija u OBŽ

    Krećite se i uživajte na storytelling turama koje organizira ReActor obrt za kulturu, turizam i promidžbu u suradnji s Udrugom Svjetlost Fenjera

    Cipelcugom po Osijeku – storytelling ture

    Skladatelj, aranžer, producent, a prije svega i uz sve to, fantastičan trubač i glazbenik Alex Sipiagin svjetsko je ime u jazz glazbi. Svoje rusko-američko podrijetlo stapa u jedinstven zvuk i glazbeni narativ koji uvijek iznova očarava slušatelje gdje god se pojavi

    Svjetsko ime jazz glazbe – trubač Alex Sipiagin s kvartetom stiže na krov Kulturnog centra