Hrvat tuži Facebook zbog krađe intelektualnog vlasništva, radi se o milijunima
Hrvatski inovator ponudio je svoju ideju društvenoj mreži, no ubrzo je ostao nasamaren i odlučio se cijelu situaciju riješiti na sudu...
Hrvatski inovator Ljubomir Cukrov (34) razvio je filantropsku ideju koju je ponudio Facebooku, nedugo nakon toga ostao je nasamaren te je zbog krađe intelektualnog vlasništva odlučio situaciju riješiti sudskim putem.
Prije deset godina pokušao je razviti koncept novih mogućnosti donacija na već spomenutoj društvenoj mreži, projekt je završio 2015. godine i odmah se obratio Facebook Inc.-u, koji se prošle godine preimenovao u Meta Platforms.
U samome prijedlogu za suradnju dostavio je cijeli koncept već spreman za upotrebu, dakle tehničku podršku, dizajn i temeljnu ideju, prijedlog je poslao u poruci osnivaču i generalnom direktoru Mete Marku Zuckerbergu.
Nakon nekog vremena javili su mu se kako nisu zainteresiranu za takvu vrstu suradnje i da mu u prilogu vraćaju sav materijal, međutim Cukrov nisu vratili sav materijal nego samo dio, šest mjeseci nakon 2016. godine uveli su mogućnost donacija na platformu.
Više puta je osobno pokušao riješiti spor, no nije išlo lako te je odlučio angažirati ugledni zagrebački odvjetnički ured Mateković & partneri kako bi dokazao da je došlo do povrijede intelektualnog vlasništva.
Oni su poslali dopis s povratnicom Metinim uredima u Irskoj i Kaliforniji no oba su vraćena, kasnije su dopis ponovili no opet nije bilo odgovora.
“Imao sam najplemenitiju ideju i želju da učinim nešto korisno za sveopću zajednicu. Uspio sam stvoriti, ja – jedan mali čovjek iz Solina, nešto što su poslije milijuni ljudi koristili i što je pomoglo u prikupljanju milijarda dolara za školovanja, liječenja, pomoć nakon uragana, spas brazilskih šuma, borbu protiv pandemije. Već sedam godina se borim, ići ću do kraja da dokažem da mi je ukradena ideja, moje intelektualno vlasništvo koje su oteli i iskoristili.” – rekao je Cukrov
Pravni problemi nisu novost u Zuckerbergovu konglomeratu, jedna od posljednjih u nizu na njihovu stolu tužba je zbog krađe imena Meta od kompanije koja taj naziv koristi već 12 godina, a poznat je i slučaj Cambridge Analytice iz 2018. godine, gdje su se koristili podatci korisnika u političke svrhe.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?