GOSPODARSTVO

Hrvatske autoceste uvode novi sustav video nadzora i video detekcije “Crocodile 2 Croatia”

Pojedine autoceste će zbog instalacije povremeno biti zatvorene, a planiraju kako će sve biti gotovo do kraja 2022. godine

    Objavljeno 24.05.2022
    Ivona Amidžić

    Od ponedjeljka, 23. svibnja započela je implementacija novog prometno informacijskog sustava na autocesti A1 od čvora Dugopolje do naplatne postaje Karamatići i granice s BiH.

    U sklopu modernizacije sustava nadzora na autocestama uvodi se i novi sustav video nadzora i video detekcije. Kao i svaki novi sustav prije puštanja u upotrebu i ovaj mora proći testnu fazu i validaciju kako bi bili sigurni da će u stvarnim uvjetima pravovremeno reagirati.

    S obzirom na to da je sustav u fazi kada nije moguća odgoda implementacije i testiranja, ovo je jedini mogući vremenski period prije glavne turističke sezone kada se to može provesti, a kako bi sve bilo gotovo do kraja 2022., navode planove iz Hrvatskih autocesta.

    Tijekom implementacije i testiranja opreme, zbog očuvanja sigurnosti prometa i samih korisnika, dolazit će do učestalih zatvaranja pojedinih dionica autoceste A1 za sav promet. Promet će tijekom zatvaranja biti preusmjeren na obilazne pravce. Za svako zatvaranje dionice autoceste pravovremeno će se obavještavati javnost, pri čemu će se voditi računa o što je moguće manjoj mjeri opstrukcije prometa, a pri tome uzimajući u obzir i predstojeće praznike i blagdane.

    Na pojedinim obilaznim pravcima državnih cesta u tijeku su radovi te je moguće je stvaranje kraćih zastoja i kolone vozila, napominju.

    Prva dionica koja se zbog uvođenja sustava i testiranja zatvara za sav promet je dionica od čvora Ploče do naplatne postaje Karamatići i to od 23. svibnja u 00:00 sati do 26. svibnja do 23:59 sati.

    Jedino ova dionica, u ovoj fazi, bit će zatvorena četiri dana. Na svim ostalim dionicama u idućim danima instalacija i testiranje obavljat će se po potrebi isključivo u noćnim satima i sukladno tome će se zatvarati dionice. Nakon turističke sezone, u rujnu, nastavit će se s implementacijom na ostalim dijelovima autocesta.

    Novi sustav nadzora i upravljanja prometom Crocodile 2 Croatia (Cro 2 Cro) dio je projekta Crocodile koji je pokrenut na europskoj razini. Uvođenjem ovog sustava osigurat će se koordinirano upravljanje i vođenje prometa i time Republika Hrvatska postaje dio integriranog ITS-a (Inteligentni transportni sustavi) na europskim cestovnim pravcima.

    Novi sustav uvelike će korisnicima olakšati planiranje putovanja i informiranja. Projekt sufinancira Europska unija – Instrument za povezivanje Europe.

    Uz implementaciju novog prometno informacijskog sustava instalirat će se i novi sustav video nadzora i video detekcije koji će značajno podići razinu sigurnosti. Analogne kamere bit će zamijenjene novim digitalnim i tehnološki naprednijim kamerama. Nove kamere bit će u mogućnosti brže i sigurnije detektirati potencijalno opasne situacije (vožnja u suprotnom smjeru, zaustavljeno vozilo, pješak na cesti i sl.), a samim time će biti i brža reakcija obavještavanja korisnika o tom događaju.

    Molimo sve korisnike da prije putovanja provjere stanje na cestama. Obavijesti o zatvaranju dionica bit će redovito ažurirane na mrežnim stranicama www.hac.hr ili www.hak.hr.

    foto: unsplash

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Danas 13. rujna 2025. godine (subota) za promet se otvara cjelokupna dionica Gundulićeve, od Županijske do Radićeve ulice

    Obavijest o završetku radova i puštanju u promet dijela Gundulićeve, od  Županijske do Radićeve ulice

    Završetkom radova na dijelu  Slavičekov prolaz – Sunčana/ Blok centar uspješno su realizirani svi radovi na komponenti PROJEKTA OSIJEK 4 Više…

    Na dijelu Psunjske ulice, od Kozjačke do Prenjske ulice, privremeno se omogućava dvosmjerni promet i zabranjuje parkiranje na kolniku

    Obavijest o puštanju u promet križanja Kolodvorska-Kozjačka i privremenoj regulaciji prometa na križanju Kolodvorske i Prenjske/Fruškogorske ulice

    Završetkom dijela investicijskih radova i puštanjem u promet križanja Kolodvorska – Kozjačka ulica (25.06.2025.), istovremeno se, zbog nastavka radova na Više…

    Uspostavlja se nova privremena regulacija prometa u Kolodvorskoj ulici, koja će se odvijati od 4.3. do 15.5.2025. godine

    Vodovod Osijek – Za promet će biti zatvoren dio Kolodvorske ulice

    Zbog radova na sanaciji kolnika, u sklopu Projekta Osijek 4, uspostavlja se nova privremena regulacija prometa u Kolodvorskoj ulici, koja Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Ovogodišnja tema RE-AGRO konferencije su bile pčele i pčelarstvo kao budućnost produktivnosti i stabilnosti agroekosustava

    Održana ovogodišnja RE-AGRO – Konferencija o održivoj poljoprivredi

    Ofirovci traže Djelatnika/cu u prodaji koji će se baviti isključivo komercijalom: telefonskom, online i prodajom uživo

    Ofir zapošljava: Djelatnik/ca u prodaji

    U Portanovi nas ovog vikenda očekuje pregršt zanimljivih događanja – od novih okusa i novih otvorenja do kazališne predstave za najmlađe i humanitarnih akcija

    Vikend u Portanovi: Dječja predstava, SPUD lega, nagrade i – kraj prometnim gužvama!