GOSPODARSTVO

Inflacija nam je otvorila oči – ušteđevinu sad čuvamo u zlatu!

S istom količinom novca može se, dakle, kupiti sve manje.  Građani koji imaju gotovinu u banci odnosno oni koji je drže kod kuće najviše su pogođeni inflacijom. Kamate na oročenu štednju u bankama su praktički nepostojeće, a uz to, na njih se plaća porez

Objavljeno 25.07.2022
Darija Kovačić

I Hrvatska i eurozona bilježe novu rekordnu stopu inflacije. Kod nas je ona već probila granicu od 10%, a idući bi nam mjesec, sa značajnim rastom cijena usluga u turističkom sektoru, mogao donijeti novi rekord i približavanje razinama od 12 posto!

S istom količinom novca može se, dakle, kupiti sve manje.  Građani koji imaju gotovinu u banci odnosno oni koji je drže kod kuće najviše su pogođeni inflacijom. Kamate na oročenu štednju u bankama su praktički nepostojeće, a uz to, na njih se plaća porez.

Po nekoj navici novac držimo u banci. I tako već godinama, zapravo desetljećima“ – započinje priču jedan bračni par iz Osijeka. Suprug je neko vrijeme plovio, a nekoliko su godina živjeli i radili u Njemačkoj pa su kroz godine uspjeli skupiti nešto ušteđevine. Za hrvatske pojmove – solidan iznos. Teško zarađeni novac, sada im , međutim, vrijedi sve manje.

Dio novca namijenili smo olakšanju budućih umirovljeničkih dana, a s dijelom smo namjeravali pomoći kćerki kako bi s obitelji mogla urediti kuću“  – nastavljaju. „No, s obzirom na ovaj divlji rast inflacije, tog je novca sve manje. Točnije rečeno, za njega se može kupiti sve manje. Evo konkretnog primjera: za 100.000 kuna koje stoje na banci jer su trebale biti utrošene na uređenje kuće, moći ćemo kupiti 10.000 ili čak 12.000 kuna manju vrijednost nego prije“ – zaključuju rezignirano.

Čitajući te podatke o inflaciji, razmišljao sam o tome kako nema smisla pustiti novac da propada. Bolje je taj novac uložiti u nešto drugo, nešto što ne gubi vrijednost. Jer novac gubi vrijednost i u periodima niske inflacije, a kamoli tek uz ovakve stope! Raspitivao sam se o raznim mogućnostima ulaganja i shvatio da nam je najbolje novac prebaciti u zlatnu štednju. To jest kupiti investicijsko zlato.“  – objašnjava ovaj Osječanin.

Naime, podaci posljednjih godina, pa i desetljeća, govore kako upravo zlato predstavlja najbolju zaštitu imovine od pada vrijednosti protekom vremena. U posljednjih 50 godina cijena mu se povećala u prosjeku više od 8% godišnje, a s obzirom na to da se na njega ne plaća porez, kao ni kamata, trenutačno je jedan od najisplativijih načina štednje.

Zlatne polugice odlučili su nabaviti u Auro Domusu, u poslovnici na adresi Županijska ulica 12 zbog najpovoljnijih uvjeta i dobre korisničke podrške koju su im pružili na besplatnom broju telefona 0800/7372.

Kad dođe vrijeme, zlato ćemo brzo moći prodati i doći do gotovine. Štednjom u zlatu spriječit ćemo obezvrjeđenje naše ušteđevine i ostat će više za umirovljeničke dane te za kćerkinu kuću“ – zaključuju zadovoljno.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Cijena zlata u zadnjih je dvadeset godina porasla za više od 650%, a prosječni godišnji rast u tom je periodu bio veći od 9%, što je prinos s kojim ulagači itekako mogu biti zadovoljni

Iza nas je uspješna godina za ulagače u zlato – što možemo očekivati u 2025.?

Cijena zlata izražena u eurima u 2024. godini porasla je za gotovo 35%, što je ulagačima u zlatne poluge i Više…

Investicijsko zlato u fizičkom obliku zlatnih poluga i zlatnika postalo je pravi hit među građanima Europe koji nisu zadovoljni neisplativom štednjom u banci u doba inflacije

2024. bila je odlična za ulagače u zlato – što očekivati u sljedećoj godini?

Cijena zlata u eurima od početka tekuće godine do kraja studenog narasla je za više od 34%, što je mnogim Više…

Cijena zlata obara rekorde! Od početka veljače do danas porasla je za ogromnih 15%, a u zadnjih nekoliko godina gotovo se udvostručila!

Vrijednost plemenitih metala nikad nije bila veća: Sada je idealno vrijeme za otkup zlata!

Kako biste reagirali na tvrdnju da kod sebe imate stotine ili čak tisuće eura vrijednosti o kojoj nikad niste razmišljali? Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Za vrijeme trajanja radova, promet na raskrižju Gundulićeve i Dubrovačke ulice se obustavlja

Obavijest o privremenoj regulaciji prometa na raskrižju Gundulićeve i Dubrovačke ulice

Građevinski sektor je, prema Eurostatovoj statistici, danas 9% manje produktivan nego 1995. godine, unatoč tome što na gotovo svakom gradilištu imamo kranove, bagere, bolje alate i mobitele koji tada nisu bili toliko uobičajeni

Hoće li hrvatski građevinci pasti na koljena? Imamo podatke koji su nevjerojatni! Stručnjak otkriva koliko se gradilo prije 20 godina, a koliko danas!

Predsjednik Udruge Dekanter Boris Ociš, u ime organizatora, WineOs-a istaknuo je kako ove godine bilježe rast broja izlagača od dvadesetak posto

[FOTO] Jubilarno deseto izdanje WineOs oduševilo posjetitelje