Infografika: U protekla tri mjeseca prosječna hrvatska plaća iznosila je 5.501 kunu

U protekla tri mjeseca prosječna hrvatska plaća iznosila je 5.501 kunu što je za 0,7% niže nego u prethodnom razdoblju. Muškarci su u prosjeku imali 9% višu plaću od žena, što je manja razlika nego u pretprošlom tromjesečju kada je razlika iznosila 11%.
Osim kategorije top menadžmenta, koji u prosjeku ima 107% višu plaću u odnosu na prosjek, zanimanja iz područja telekomunikacija su u prosjeku najplaćenija (+53%), a slijede zanimanja iz područja tehnologije i razvoja (+45%).
Najniže prosječne plaće zabilježene su u kategorijama pomoćnih (-36%) te uslužnih zanimanja (-34%).
Razlike u visini plaća mogu se primijetiti i s obzirom na vlasničku strukturu tvrtki – plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu više su za 13% od prosjeka, dok su plaće u privatnim tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu 7% niže od prosjeka.
Plaće u državnim tvrtkama više su za 3% od prosjeka, kao i plaće zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi. Zaposleni u udrugama imaju jednake plaće (-7%) kao i zaposleni u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu.
Završeni fakultet jamči čak dvostruko veću plaću
Gledano prema županijama, najniže plaće u ova tri mjeseca zabilježene su u Virovitičko-podravskoj županiji, čak 17% ispod prosjeka, a slijede Vukovarsko-srijemska i Međimurska županija s 16% nižim plaćama.
Sukladno očekivanjima, najviše plaće zabilježene su u Gradu Zagrebu i to 11% iznad prosjeka. Slijedi Zagrebačka županija gdje su plaće u razini državnog prosjeka.
Stupanj obrazovanja i dalje uvelike utječe na visinu plaće. Osobe sa završenim fakultetom imaju 49% višu plaću od osoba sa srednjoškolskim obrazovanjem. Završeni magisterij ili doktorat plaću u prosjeku povećava za čak 99% u odnosu na srednju stručnu spremu.
Ispitanici sa srednjom stručnom spremom imaju 19% nižu plaću od prosjeka, dok ispitanici s visokom stručnom spremom imaju 21% višu plaću od prosjeka. Najvišu plaću imaju ispitanici s poslijediplomskim obrazovanjem, čak 62% više od prosjeka.
Plaća raste s iskustvom. Na početku karijere, ispitanici imaju 17% nižu plaću od prosjeka. S godinom do dvije radnog iskustva njihova je plaća 8% niža. S tri do pet godina iskustva plaća je 3% viša od prosjeka, a sa šest do deset godina plaća postaje 9% viša od prosječne.
Hrvatski zaposlenici imaju više plaće od kolega iz regije
Kada usporedimo visinu plaća po državama koje sudjeluju u istraživanju, prosječne plaće u Hrvatskoj su najviše. Hrvatska ima 15% višu prosječnu plaću od Slovačke, 14% od Mađarske te 5% višu prosječnu plaću od Češke.
U odnosu na Bosnu i Hercegovinu, Hrvatska u prosjeku ima 39% višu plaću, a ta razlika još je izraženija u odnosu na Srbiju (77%).
Izvor: MojaPlaća.hr
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?