Informacija kao inspiracija – Wi Fi klupica
U ponedjeljak, 18. travnja, PRONI Centar za socijalno podučavanje otvorit će svoju internet mrežu, kako bi se u dijelu Sakuntala parka u Osijeku, u čijoj blizini se organizacija nalazi, omogućio besplatan pristup Internetu mladima i široj javnosti.
Ovaj simboličan čin doprinos je obilježavanju Europskog dana informiranja mladih i proslave 30–og. rođendana Europske agencije za informiranje i savjetovanje mladih (ERYICE) – 17. travnja. U isto vrijeme lansirat će se kratki promotivni video, koji će osim u domaćim medijima, biti postavljen na web stranici, fb stranici, youtube kanalu i twitteru Eryice te na proslavi obljetnice, 21. travnja. Otvaranje Internet mreže i objava video clip-a bit će naš doprinos kampanji pod sloganom “Informacija koje te inspirira”.
Spomenute aktivnosti se provode u suradnji s projektom Otvorena mreža.
Otvorenu mrežu čine ljudi otvorena uma, koji žele omogućiti slobodan i otvoren pristup Internetu i novim tehnologijama, bolje i jače povezati ljude u lokalnoj zajednici, dijeliti informacije i znanje među ljudima, omogućiti napredak lokalne zajednice kroz međusobnu suradnju.
Europska agencija za informiranje i savjetovanje mladih (ERYICA) je neprofitna međunarodna ogranizacija sa sjedištem u Luxemburgu, osnovana 17. travnja 1986., u Madridu. Agenciju čine 33 organizacije i zajednice organizacija koje djeluju kroz više od 8000 informativnih centara za mlade u 29 država Europe, od kojih je jedna i Zajednica informativnih centara za mlade u Hrvatskoj. PRONI Centar za socijalno podučavanje kao članica Zajednice sudjeluje u svim aktivnostima Eryice kroz projekt Regionalni info-centar za mlade Osijek. Aktualna predsjednica ERYICA je Sanja Vuković – Čović, direktorica PRONI Centra.
Ideja o otvaranja mreže potaknuta je uvjerenjem kako je internet osnovno ljudsko pravo i veliki izvor znanja, te nepresušni digitalni resurs kojem svi trebaju imati pristup. Posebice je važno tu mogućnost osvijestiti u javnosti, budući da prosječan korisnik Interneta potroši oko 10% ukupne količine podatkovnog prometa koju njegova veza može propustiti tijekom jednog mjeseca. Na ovaj način bi se tzv. „višak megabajta“ mogao podijeliti s onima koji nemaju pristup internetu i omogućio slobodan pristup informacijama i dijeljenje znanja, te izgradnja osobnog povjerenja među ljudima u zajednici.
Polazeći od pretpostavke da je informacija polazna točka za svaku aktivnost, da dobro iskorištena informacija donosi novu vrijednost, rješava problem i doprinosi ostvarenju svakog cilja, prilika je ovo da se još jednom naglasi važnost informiranja mladih.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?