OSJEČANI

Istraživanje: Više od 70 posto studenata ima vrlo nisko povjerenje u javne institucije

43,4% studenata misli da je razina korupcije ista kao i prije tri godine, a čak 42,8% ih misli da je ona veća nego prije

Objavljeno 21.11.2019
Ivona Amidžić

Više od 70 posto studenata ima vrlo nisko povjerenje u institucije u javnom sektoru, pokazuju rezultati studentskog istraživanja predstavljeni na Međunarodnom tjednu svijesti o prijevarama koji je u ponedjeljak otvoren u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

“Kao glavni uzrok korupcije mladi vide nedjelotvoran kazneni progon, a svoju razinu povjerenja u institucije javnog sektora pretežito niskom ocjenjuje 42,5 posto ispitanika, vrlo niskom 30,7 posto, umjerenom 24 posto, dok je visoko povjerenje zadržalo samo 2,7 posto ispitanih”, stoji u priopćenju Deloittea Hrvatska, koji organizira Međunarodni tjedan svijesti o prijevarama.

Istraživanje je prevedeno među studentima Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, Pravnog fakulteta u Zagrebu, Sveučilišta Libertas, Ekonomskog fakulteta u Osijeku, Visoke poslovne škole PAR i Veleučilišta VERN.

Rezultate je predstavio apsolvent Ekonomskog fakulteta Domagoj Bačić, koji je istaknuo zabrinutost studenata trenutnim stanjem u državi, ali je izrazio i spremnost mladih da se aktivno uključe u osvješćivanje javnosti o važnosti borbe protiv prijevara, korupcije i financijskog kriminala.

Što točno kažu podatci…

Anketirano je ukupno 339 studenata, od kojih su 67 posto bile studentice. Njihova percepcija nije blagonaklona prema Hrvatskoj, jer njih 43,4 posto misli da je razina korupcije ista kao i prije tri godine, a čak 42,8 posto ih misli da je ona veća nego prije, navodi se u priopćenju.

Podaci su pokazali da bi više od 70 posto studenata dopustilo prepisivanje kolegi, dok je 45,7 posto njih odgovorilo kako su i sami prepisivali. Njih čak 70 posto u budućnosti bi prijavilo korumpirano ponašanje.

Polovica ispitanih ne bi poduzela korumpiranu radnju kako bi dobila željeno radno mjesto, a njih četvrtina odgovorila je kako to ovisi o situaciji.

Na pitanje bi li se zaposlili u tvrtki za koju pouzdano znaju da je korumpirana, njih 40 posto kaže da ne bi, ali ih je 30,7 posto ustvrdilo kako to ovisi, a 23,3 posto kaže kako ne znaju što bi tada učinili.

Njih 63,6 posto izjavilo je kako su tražili “vezu” u zdravstvenom sustavu kako bi ugovorili pregled ili zahvat bez višemjesečnog čekanja ili nabavljanja tražene potvrde.

Kao rješenje korupciji, studenti najučinkovitijim smatraju novčane kazne i kazneni progon, dok bi se njih 37,8 posto odlučilo na podizanje svijesti kao oblikom smanjenja razine korupcije u društvu.

(Hina)

foto: pixabay (ilustracija)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Ovo natjecanje u rješavanju poslovnog slučaja studentima je omogućilo da u sklopu kolegija Marketing-strategije steknu važna praktična znanja i iskustva za upravljanje snažnim i poznatim brendovima, kao što je Zvijezda

[FOTO] Studentima EFOS-a dodijeljena priznanja za najuspješnije marketinške poslovne slučajeve na temu brenda „Planet of plants“ tvrtke Zvijezda

Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku održana je podjela priznanja najuspješnijim studentima na natjecanju u rješavanju poslovnog slučaja „Planet of plants“. Više…

Ekonomski fakultet u Osijeku prije dvije godine osnovao je Ured za razvoj karijera i karijerno savjetovanje, koji organizira različite aktivnosti namijenjene studentima

Bivši studenti EFOS-a podijelili priče o svojim poslovnim počecima na panelu „Što nakon EFOS-a? Iskustva iz prve ruke!“

Ured za karijerno savjetovanje i razvoj karijera na Ekonomskom fakultetu u Osijeku održao je panel pod nazivom “Što nakon EFOS-a? Više…

Kada govorimo o studentskim stipendijama, riječ je o stipendiji od 1600 eura godišnje, a učenička stipendija iznosi 800 eura godišnje.“- istaknuo je gradonačelnik Radić

Dodijeljene 84 stipendije osječkim učenicima i studentima

Osječki gradonačelnik Ivan Radić dodijelio je 84 učeničke i studentske stipendije za školsku odnosno akademsku godinu 2023./2024. „Govorimo o 52 Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Projektom su razvijena četiri edukativna programa s temama prilagodbe klimatskim promjenama kroz mjere očuvanja zdravih ekosustava u istočnoj Hrvatskoj

Generacija prilagodbe: Mladi istočne Hrvatske na čelu klimatske adaptacije

Predavanje će se održati u učionici 54 na Filozofskom fakultetu u Osijeku (Lorenza Jägera 9) s početkom u 18 sati te je otvoreno za javnost.

Najava predavanja izv. prof. dr. sc. Hrvoja Klasića “Ima li povijesti bez ustaša i partizana”?

Šetnja obiluje zanimljivostima za koje sigurno niste znali te pokojim iznenađenjem (op.a. pandur Mirko u lovu na vesele prolaznike).

Nova storytelling tura osječkom Tvrđom