ŽIVOT

Istraživanje: Žene prednjače na poslijediplomskim specijalističkim studijima

Troškove studija uglavnom je plaćao poslodavac: 55,8 posto, a 43,7 posto studenata osobno su platili studij

Objavljeno 19.01.2021
Ivona Amidžić

Poslijediplomski specijalistički studij u akademskoj 2019./2020. godini upisalo je 1429 studenata, među njima i 948 žena te je njihov udio čak 66,3 posto, a najzastupljenije područje su društvene znanosti s 43,7 posto, podatci su koje je objavio Državni zavod za statistiku (DZS).

Najviše studenata poslijediplomske specijalističke studije upisalo je na Sveučilištu u Zagrebu 79,3 posto, potom na Sveučilištu u Rijeci 10,5 posto, na Sveučilištu u Osijeku 6,9 posto, na Sveučilištu u Splitu 2,5 posto, te na Libertas međunarodnom Sveučilištu, Zagreb 0,8 posto.

Najveći udio studentica upisao se pak na Libertas međunarodnom sveučilištu 81,8 posto, zatim na Sveučilištu u Splitu 77,8 posto, te 68 posto na zagrebačkome Sveučilištu, 62,2 posto na Sveučilištu u Osijeku, te 52,6 posto na riječkome Sveučilištu.

Prema znanstvenim i umjetničkim područjima najzastupljenije su društvene znanosti – 43,7 posto, potom područje biomedicine i zdravstva – 42,8 posto, jednoznamenkasti postotci su u području tehničkih znanosti – 5,7 posto, interdisciplinarnim područjima znanosti – 4,5 posto i području prirodnih znanosti – 1,1 posto, dok je manje od jedan posto studenata upisalo studij u području humanističkih znanosti – 0,9 posto, biotehničkih znanosti – 0,7 posto i umjetničkom području – 0,6 posto.

Najviše studenata u dobi od 30 do 34 godine

Promatrajući dobnu strukturu u petogodišnjim dobnim skupinama, najviše studenata bilo je u skupini od 30 do 34 godine – 36,1 posto, a najmanje u skupini do 24 godine – 1 posto. U skupini od 25 do 29 godina bilo je 24,8 posto studenata, u skupini od 35 do 39 godina 19 posto, u skupini od 40 do 44 godine 9,9 posto, potom 5,7 posto u skupini od 45 do 49 godina, 2,4 posto u skupini od 50 do 54 godine , a 1,1 posto studenata u skupini 55 i više godina.

Najviše studenata poslijediplomskih specijalističkih studija u protekloj akademskoj godini imalo je prebivalište u Republici Hrvatskoj – čak 98 posto, a samo 2 posto izvan nje.

Od ukupnoga broja studenata njih 98,3 posto bili su državljani Republike Hrvatske, a 1,7 posto imalo je strano državljanstvo. Od hrvatskih državljana njih 97 posto prethodno su diplomirali u Republici Hrvatskoj, a 3 posto izvan nje.

Studenti specijalističkih studija najviše su zaposleni u području djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi. Od ukupnoga broja studenata, zaposlenih je bilo 97 posto, a nezaposlenih 3 posto.

Od svih zaposlenih studenata, najveći broj bio je u području djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi – 42,8 posto, u području javne uprave i obrane; obveznoga socijalnog osiguranja 15,1 posto, u području stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti 13 posto, u području obrazovanja 6,3 posto, u području financijskih djelatnosti i djelatnosti osiguranja 5,9 posto, u području trgovine na veliko i na malo; popravka motornih vozila i motocikla 4,2 posto, te 2,1 posto u području prerađivačke i 2 posto u području djelatnosti informacija i komunikacija, dok je u svim ostalim područjima djelatnosti bilo 7,7 posto studenata.

Troškove studija uglavnom je plaćao poslodavac – za 55,8 posto studenata, 43,7 posto studenata osobno su platili studij, a njih 0,5 posto bili su u kategoriji “Ostalo”.

(Hina)

foto: unsplash

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Ova Konferencija bit će odlična prilika da svi oni koji se bave obrazovanjem djece, pronađu znanja i informacije o filmu i načinima na koji oni mogu pozitivno utjecati na razvoj djece

U Zagrebu se po prvi puta održava konferencija koja će vas naučiti sve o filmskoj pismenosti

Gledaju li naša djeca filmove primjerene svojoj dobi? Imaju li razvijeno kritičko mišljenje? Jesu li filmski pismeni? Odgovore na ova Više…

Tema ovogodišnje konferencije, koju već sedam godina organiziraju studenti Medicinskog fakulteta u Osijeku, bila je “Kardiologija i kardiokirurgija”

Međunarodni kongres studenata i mladih liječnika OSCON 2025 počeo u Osijeku

Na Građevinskom i arhitektonskom fakultetu u Osijeku otvoren je sedmi po redu OSCON (Osijek Student Congress), međunarodni kongres koji okuplja Više…

U subotu će proći tri mjeseca od tragične nesreće u Novom Sadu, koja je odnijela 15 nedužnih života. No, ova tragedija nije samo bolno sjećanje – ona je podsjetnik na hrabrost, ustrajnost i nepokolebljivu borbu za pravednije društvo

Studenti iz Osijeka – Pješački most, skup solidarnosti

U subotu će proći tri mjeseca od tragične nesreće u Novom Sadu, koja je odnijela 15 nedužnih života. No, ova Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Sajam je bio prilika za predstavljanje bogatstva uskrsnih običaja, a posebnu pažnju posjetitelja privukla su šarena, ručno ukrašena jaja – simboli Uskrsa i proljetnog buđenja

Uskrsni sajam na Trgu Ante Starčevića: Slavlje tradicije i zajedništva u Osijeku

Od dubokog duhovnog značenja do šarenih pisanica i blagoslova hrane – kako Hrvati obilježavaju Uskrs

Uskrs – najveći kršćanski blagdan i bogata tradicija Hrvatske

Policija će posebnu pozornost posvetiti stanju sigurnosti cestovnog prometa te poduzeti niz preventivno-represivnih aktivnosti

Policija savjetuje – Oprezno u prometu tijekom uskrsnih blagdana