KBC: Tisuću snimanja mjesečno na CT-u starom 12 godina – stižu dva nova CT-a
Jedan od posljednjih poteza ministra Darija Nakića prije no što je Vlada postala tehnička, bio je potpisivanje ugovora za nabavu novog 128-slojnog CT uređaja za tri klinička bolnička centra, među kojima je i Osijek. Nedugo zatim Uprava KBC-a potpisala je ugovor za nabavu još jednog CT uređaja.
Očekuje se da će jedan CT početi rad u rujnu, a dr. Vlatko Kopić, v.d. zamjenika ravnatelja KBC-a Osijek, optimistično kaže kako bi nekako u to vrijeme trebao početi raditi i drugi.
U međuvremenu pacijentima KBC-a Osijek na raspolaganju je 12 godina star CT uređaj, koji, prema riječima doc. dr. sc. Branke Kristek, predstojnice Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Osijek, s obzirom na svoj vijek, radi odlično.
– Ovaj CT nije radio u travnju ove godine samo kratko vrijeme, no ubrzo je ponovno osposobljen. Od 2004. godine, kad je postavljen, radio je u dvije pune smjene i vikendom te bilježio i 1000 snimanja mjesečno, a nakon što smo 2010. godine ostali bez drugoga, koji je vrlo loše radio od samog početka, ovaj koji trenutačno imamo snima, rekla bih, punom parom. Kao predstojnica Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju prezadovoljna sam tim aparatom, no kad bi se sad počeo kvariti, troškovi popravka bili bi oko milijun kuna, što nije isplativo – objasnila je dr. Kristek.
Dodaje kako je od sedam do devet godina optimalan rok nakon kojeg bi se takvi aparati trebali zamijeniti novima. Stoga, kaže, nestrpljivo očekuje rujan, odnosno kraj godine, kad je, smatra, optimalno razdoblje u kojem bi se najkasnije trebala postaviti oba nova CT uređaja. Jedan će biti smješten u Centru za objedinjeni hitni prijam, a drugi će zamijeniti CT kojim trenutačno snimaju na Kliničkom zavodu.
Sadašnji će CT uređaj, prema riječima dr. Kopića, vjerojatno završiti kao donacija Općoj bolnici u Našicama, no o tome još nije odlučeno.
Postavljanjem dvaju novih CT uređaja lista čekanja svakako će se skratiti. Istodobno, za očekivati je i veći pritisak pacijenata.
– Na CT glave čeka se od mjesec i pol do maksimalno dva mjeseca. CT trbuha i prsišta čeka se oko tri i pol mjeseca… Dakako, hitni pacijenti dolaze odmah na red. Uz jedan aparat koji imamo lista je kraća nego, primjerice, u Zagrebu. Imam i podatak da, primjerice, u Dublinu čekanje na CT traje godinu i pol dana – kaže dr. Kristek.