ŽIVOT

Kolači, torte, šunka, kruh, čašica alkohola … Osjećate li se teško?

Uhhh, zaista smo uživali posljednjih dana, a uživamo i danas ... Ipak, vrijeme je za DETOX! Evo i savjeta kako to lakše 'prebroditi' ... :)

Objavljeno 22.04.2019
Antonela Verković

Ok, ok, znamo da blagdani još uvijek nisu gotovi – čeka nas još posjećivanje rodbine ovih dana i završavanje preostalih kolača i primamljivih delicija koje ni u ludilu ne smijemo baciti – stoga, tko bi im odolio?

Gotovo uvijek nakon blagdana nas uhvati želja za detoxom, ipak organizam osjeti sve štetnosti koje su u njemu. Uskrs je i bio pravo vrijeme za opuštanje, kolače, finu šunkicu, slaninu … Ma što god poželite! Ipak, znate kako kažu, svakog gosta, tri dana dosta pa je tako dosta i loše hrane.

A i znate onu – bolje spriječiti nego liječiti 😉

Osim što se priroda budi iz zimskog sna, budi se i naš organizam. Umorni smo, pospani, usporeni, pojavljuju se glavobolje i pad imuniteta. Proljeće je najbolje vrijeme za detoksikaciju, jer naše tijelo prati ritam prirode. Potrebna je detoksikacija organizma i priprema kože za vrele ljetne dane.

SAVJETI

 1. Voda, voda, voda…

Unutrašnje čišćenje zahtijeva smanjenje kalorične i masne hrane, ali i alkohola. Za početak, dan biste trebali započeti čašom mlake vode sa svježim sokom od jednoga limuna. Započeti jutro ovim već provjerenim napitkom najbolji je korak u svakoj detoksikaciji. Osim toga, ne zahtjeva nikakav velik napor i upravo je zbog toga savršen za početak koji može biti već danas. Također, nije dovoljno piti vodu samo ujutro nego i tijekom cijelog dana (barem 2L u danu).

2. Zeleni čaj

Niti jedan proces detoksikacije ne može proći bez adekvatnog unosa tekućine, a zeleni čaj će detoksikaciju učiniti još boljim.

Osim što je odličan za mršavljenje, zeleni čaj je bogat antioksidansima, a znanstvenici su dokazali da štiti zdravlje jetre koja je ključna u procesu detoksikacije.

3. Đumbir

Ako premasna hrana i prevelika količina alkohola stvaraju probleme vašem probavnom sustavu, dodajte malo đumbira u svoju prehranu. Osim što će ublažiti osjećaj mučnine, potaknut će rad probavnog sustava, ublažiti nadutost i plinove.

Đumbir također ima odlična antioksidativna svojstva koja će ojačati vaš imunitet. Dodajte đumbir u čaj, svježe iscijeđeni sok ili čašu tople vode kako biste poboljšali svoje zdravlje.

Zbog toga se redovita konzumacija čaja od korijena ove biljke osobito preporučuje pušačima te osobama koje su zbog mjesta stanovanja ili zanimanja izložene zagađenom zraku.

Detoksikacija pluća pospješuje njihovo čišćenje od katrana i toksina, čime se povećava kapacitet pluća, a smanjuje se i rizik od pojave plućnih i respiratornih infekcija.

4. Limun

Česta je namirnica u brojnim dijetama koje se baziraju na detoksikaciji. Limun sadrži vitamin C, koji ima odlična antioksidativna djelovanja, smanjuje razinu slobodnih radikala koji nastaju kao posljedica nezdravih životnih navika.

Ovo citrusno voće ima alkalno djelovanje, što znači da će regulirati pH ravnotežu u tijelu i ojačati imunološki sustav. Započnite dan limunadom bez šećera kako biste pomogli tijelu da se oslobodi od toksina.

5. Šparoge – njihovo je vrijeme!

Šparoge poznati čistači jetre Šparoge su pravo proljetno povrće, a najčešće se beru između ožujka i svibnja, ponegdje čak i do srpnja. Mesnate stabljike šparoga uvijek su se smatrale vrijednim povrćem, a cijenjene su zbog svog sočnog okusa i blage teksture. Zelenu boju duguju klorofilu poznatom “čistaču” jetre i krvi. Energetska vrijednost šparoga je vrlo mala što ovo povrće svrstava visoko na listu poželjnih namirnica za skidanje suvišnih kilograma.

 PLAN

Detoksikacijski plan trebao bi se sastojati od sljedećih elemenata:

  • Izbjegavati rafinirane namirnice ( bijelo brašno, šećer, ulja, keksi i slatko uopće )
  • Izbjegavati konzervirana jela i jela iz vrećice
  • Ne pušiti cigarete, ne piti alkohol, kavu i gazirane sokove te sokove sa šećerom
  • Smanjiti unos mesa i mliječnih proizvoda
  • Povećati unos svježeg voća i povrća
  • Jesti juhe od povrća
  • Ne jesti masnu i prženu hranu
  • Piti 1-2 l tekućine ( voda i biljni čajevi )
  • Obavezno uključiti tjelovježbu poput hodanja, trčanja, joge ili nekog sporta
  • Uključiti čajeve, dodatke prehrani na bazi zelenih algi, tinkture bilja

Iiii za kraj – upamtite da ni u čemu ne valja pretjerivati, kako u masnoj, teškoj hrani, a tako niti u izgladnjivanju i detoxu. Ravnoteža je ključ zdrave prehrane, a i osjećat ćete se bolje. Probajte, vidjet ćete! Uz to, nadamo se da ste se odmorili, ali i dobro najeli ovih dana!

FOTO: Pixabay

 

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Nerijetko se upaljene božićne dekoracije i ukrasne svijeće ostavljaju bez nadzora, a prilikom bacanja pirotehničkih sredstava ne vodi se briga o površini na koju će ti predmeti pasti što može dovesti do požar

Obavijest građanima – vatrogasci upozoravaju

Dolaskom razdoblja Adventa i sezone grijanja povećava se opasnost od izbijanja požara. Pozivamo sve građane na odgovorno ponašanje prilikom odlaganja Više…

Samo u Europi, svaka peta bakterijska infekcija otporna je na antibiotike, dok u nekim državama članicama ta brojka iznosi čak 40 posto

U Europi je 20 posto bakterijskih infekcija otporno na antimikrobne lijekove

Ovogodišnji Svjetski tjedan svjesnosti o anitmikrobnoj rezistenciji (WAAW, engl. World AMR Awareness Week) obilježava se pod nazivom „Budi i ti Više…

Gripa povećava rizik prvog infarkta miokarda deset puta, a moždanog udara osam puta

Zaštita od gripe i teških komplikacija započinje – cijepljenjem!

Gripa, sezonska i epidemijska bolest koja se pojavljuje svake godine, predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju populacije, osobito ranjivim skupinama kao što Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Tema ovogodišnje konferencije, koju već sedam godina organiziraju studenti Medicinskog fakulteta u Osijeku, bila je “Kardiologija i kardiokirurgija”

Međunarodni kongres studenata i mladih liječnika OSCON 2025 počeo u Osijeku

Policijski službenici Policijske uprave osječko-baranjske će u suradnji s Koordinacijom udruga branitelja i stradalnika Osječko-baranjske županije i braniteljskim udrugama OBŽ obilježiti Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina

Obilježavanje Međunarodnog dana svjesnosti od opasnosti od mina

Među prisutnima su bili ugledni stručnjaci za sigurnost, predstavnici lokalne i nacionalne vlasti te operativne snage civilne zaštite

Konferencija o civilnoj zaštiti i sigurnosti gradova održana u Osijeku