Koncertni ciklus grada Osijeka: Ljerka Očić – orgulje
LJERKA OČIĆ, jedna je od najistaknutijih hrvatskih glazbenih umjetnica. Nakon završenog studija u Ljubljani u klasi prof. Huberta Berganta, nastavila je usavršavanje kod svjetski priznatih umjetnika i pedagoga poput Gastona Litaizea (Francuska), prof. Dr. Michaela Schneidera (Njemačka) i prof. Luigija Celeghina (Italija).
Nastupala je u gotovo svim europskim zemljama, SAD-u, Australiji, Japanu, Maleziji, Rusiji, Azerbajdžanu, Gruziji, Sibiru, Ukrajini, Moldaviji, na znamenitim orguljama , te u okviru glazbenih sezona svjetskih metropola, od New Yorka do Moskve,Tokya ,Sidneya , Kuala Lumpura , održavši preko 1300 koncerata..
Nastupa uz znamenite dirigente, orkestre i soliste, a već niz godina koncertira u duu sa slovenskim trubljačem, Stankom Arnoldom. Djeluje kao redovni profesor je orgulja, komorne glazbe i kolegija „Povijesna izvođačka praksa“ na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, te održava majstorske tečajeve interpretacije u zemlji i inozemstvu. Članica je međunarodnih žirija orguljaških natjecanja, te dobitnica niza međunarodnih i domaćih priznanja, među kojima se ističu Nagrada Milka Trnina za 1993. godinu, te dvije diskografske nagrade „Porin“ za najbolji album i najbolju solističku izvedbu koncerata J.S. Bacha (nach Vivaldi) u 2000. godini.
Dobitnica je i Nagrade za doprinos glazbenoj umjetnosti Američkog biografskog instituta, a za svoj pedagoški rad , primila je godišnju nagradu Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga 2008. godine. Tijekom Domovinskog rata, kao umjetnica, dala je svoj doprinos djelujući u Kriznom štabu Croatian Music Aida, te održavla koncerte u ratnim zonama, za što je primila brojne zahvalnice te priznanja Hrvatske vojske.
Predsjednica je Društva za promicanje orguljske glazbene umjetnosti „Franjo Dugan“, gdje kroz različite segmente , od uređivanja notnih izdanja ( redaktorski rad na cjelokupnom opusu Franje Dugana,priređivanje „Zbirke hrvastkih nepoznatih skladatelja 18.stoljeća“, – redaktorski rad na zbirci „Orguljska baština grada Korčule) do organizacije festivala i ljetnih škola ( Orguljaška ljetna škola „Petar Nakić“-Rab- Festival „Petar Nakić“-Rab) predano radi na promociji hrvatske orguljske baštine.
Snimila je preko 20 nosača zvuka,a tijekom 2009/10.godine, čak osam novih diskografskih izdanja , među kojima je i četverostruki album „Hrvatska orguljska glazba“ (od renesanse do danas) u izdanju kuće Cantus d.o.o., jedinstvenu antologijsku zbirku, hommage hrvatskoj orguljskoj baštini.
U povodu 220.-te obljetnice smrti Josepha Haydna objavila je CD „Divertimento organistico“ sa glazbom Haydna i Mozarta u izdanju Croatia Recordsa , koji je 2010. osvojio nagradu „Porin“ za najbolju produkciju.
Autorica je niza televizijskih i radijskih emisija posvećenih orguljskoj glazbi (pet polusatnih dokumentarnih emisija pod nazivom „Orguljske priče iz davnine“, koje obrađuju povijesne orgulje u Hrvatskoj). Bavi se i publicistikom, pa je tako, uz stručna izdanja za potrebe studenata Muzičke akademije, 2004. objavila knjigu eseja „Orguljska umjetnost“ u izdanju Matice hrvatske, a 2006. knjigu na temu novog metodičkog pristupa podučavanju orgulja, „Orgulje..energija duha“.
Upravo je ovu metodu predstavila u travnju 2009. Weimaru, na poziv Akademije „Franz Liszt“. Učestalo je pozivana na glazbene akademije (Ljubljana, Weimar,Mannheim, Verona) na odražavanje seminara , posebice na temu interpretacije glazbe Girolama Frescobaldija, J.S. Bacha,M.Regera, te Francuske orguljske škole (orguljski opusi F.Couperina, C. Francka, Ch.M. Widora i L. Viernea).
Idejom ujedinjavanja zvuka i likovnosti bavi se već niz godina, na samo u svom publicističkom radu, već je autorica i nekoliko samostalnih izložbi inspiriranih orguljama i orguljskim zvukom.
2011. godine, primila je najvišu Državnu nagradu u kulturi , Godišnju nagradu „Vladimir Nazor“ za četverosturki album „HRVATSKA ORGULJSKA GLAZBA“.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?