Konferencija o civilnoj zaštiti i sigurnosti gradova održana u Osijeku
Među prisutnima su bili ugledni stručnjaci za sigurnost, predstavnici lokalne i nacionalne vlasti te operativne snage civilne zaštite

Osijek je ovog četvrtka i petka bio domaćin dvodnevne Konferencije “Civilna zaštita i sigurnost gradova” (SIGG), koja je okupila više od 150 sudionika. Među prisutnima su bili ugledni stručnjaci za sigurnost, predstavnici lokalne i nacionalne vlasti te operativne snage civilne zaštite. Ova konferencija posvećena je aktualnim temama vezanim uz urbanu, nacionalnu i protupožarnu sigurnost, upravljanje krizama te primjenu novih tehnologija u cilju osiguravanja sigurnijih zajednica.
Naglasak na važnosti sustava civilne zaštite
Zamjenik gradonačelnika Osijeka, Dragan Vulin, istaknuo je ulogu sustava civilne zaštite, posebno u svjetlu nedavnih nepogoda. “Nažalost, u posljednje vrijeme civilna zaštita ima puno posla zbog brojnih nepogoda. Sustav civilne zaštite itekako ima svoju svrhu, što se pokazalo na primjerima poput velikog požara u tvrtki Drava International te poplava s kojima se borimo. Svjesni smo važnosti pripremljenosti operativnih snaga za odgovor na sve izazove”, poručio je Vulin, dodajući zahvalnost svim pripadnicima operativnih snaga cijelog sustava.
Ulaganje u ljude i opremu
Obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije, Mato Lukić, naglasio je važnost ulaganja u ljude i opremu za učinkovito funkcioniranje sustava civilne zaštite. “Civilna zaštita je iznimno važna za sigurnost naših građana. U posljednjih nekoliko godina svjedočili smo brojnim događajima koji su pokazali koliko je važna koordinacija svih relevantnih snaga. Da bi sustav funkcionirao, potrebno je ulagati u edukaciju i suvremenu opremu”, izjavio je Lukić. Nedavni primjeri, poput poplava u općini Đurđenovac, pokazali su brzu i učinkovitu reakciju operativnih snaga.
Vatrogasci u pripravnosti
Zapovjednik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije, Zoran Pakšec, osvrnuo se na visoku spremnost vatrogasaca. “Vatrogasci su kao sastavnica Stožera civilne zaštite u protekle četiri godine pokazali svoju spremnost u brojnim teškim intervencijama, od požara u tvrtki Drava International do nevremena uzrokovanih klimatskim promjenama”, naglasio je Pakšec, ističući uspješnu suradnju sa Stožerom civilne zaštite i Hrvatskom vatrogasnom zajednicom.
Tehnologija i kritična infrastruktura
Glavna urednica časopisa Zaštita, Nataša Gajski Kovačić, govorila je o fokusima ovogodišnje konferencije. “Kao časopis, već 17 godina organiziramo konferencije diljem Hrvatske, naglašavajući lokalne i nacionalne probleme. Ove godine fokus je na Zakonu o kritičnoj infrastrukturi i važnosti razgovora o potencijalnim rizicima, a raspravljat ćemo i o modernim tehnologijama, umjetnoj inteligenciji i urbanoj sigurnosti”, rekla je Gajski Kovačić.
Teme i ciljevi konferencije
Konferencija obuhvaća stručna izlaganja, panel rasprave i teme kao što su jačanje otpornosti sustava, zaštita od tehnoloških i prirodnih katastrofa, razvoj Smart City projekata te primjena umjetne inteligencije u sigurnosnim sustavima. Glavni cilj konferencije je osnažiti gradove u suočavanju s ključnim sigurnosnim izazovima i potaknuti daljnji razvoj sustava civilne zaštite.
Organizatori i pokrovitelji
Konferenciju su organizirali časopis Zaštita, pod pokroviteljstvom Ministarstva unutarnjih poslova, Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka, Udruge gradova u RH i Platforme HŽG za smanjenje rizika od katastrofa.
Ova dvodnevna konferencija bila je važna prilika za stručnjake, lokalne vlasti i operativne snage civilne zaštite da razmijene iskustva, raspravljaju o novim izazovima te usmjere buduće strategije za poboljšanje sigurnosti gradova i zajednica u Hrvatskoj.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?