LabDay 2019. – Dijagnoze nastaju nalazima, a kako nastaju nalazi?
Zašto je potrebno krv vaditi natašte ujutro, kako se prikuplja uzorak mokraće, zašto je važna pravilna priprema za laboratorijske pretrage, je li fPSA isto što i PSA, zašto je tako važan CRP te kako se određuju tumorski biljezi
Međunarodni dan laboratorijske medicine obilježit će se u Osijeku na adresi Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku KBC Osijek u utorak, 5. studenog, nizom zanimljivih edukacija, aktivnosti i otvorenim vratima mnogih laboratorija na više od četrdeset lokacija u Hrvatskoj.
Cilj obilježavanja ovog dana je približavanje djelatnosti magistara i specijalista medicinske biokemije i laboratorijske medicine široj javnosti. Njihova je djelatnost spona između pacijenta i liječnika, a u mnogim slučajevima je ključna za rano otkrivanje bolesti. Naime, na rezultatima laboratorijskih pretraga temelji se 70 posto kliničkih liječničkih odluka.
Zašto je potrebno krv vaditi natašte ujutro, kako se prikuplja uzorak mokraće, zašto je važna pravilna priprema za laboratorijske pretrage, je li fPSA isto što i PSA, zašto je tako važan CRP te kako se određuju tumorski biljezi – o svemu tome i raznim drugim temama, zainteresirani posjetitelji moći će saznati u laboratorijima i bolnicama u svim većim gradovima u Hrvatskoj. Organizator događanja je Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu koje je povezao razne institucije u program pod nazivom LabDay 2019.
Posao u laboratorijima predstavit će se i najmlađima kroz zanimljive programe i pokuse u dječjim vrtićima i osnovnim školama, a srednjoškolcima približiti rad u laboratoriju te važnost struke u sklopu zdravstvenog sustava. Svi su posjetitelji dobrodošli u otvorene laboratorije i bolnice kako bi se upoznali s radom magistara i specijalista medicinske biokemije i laboratorijske medicine te saznali izbliza kako izgleda jedan radni dan u laboratoriju.
Specijalisti medicinske biokemije i laboratorijske medicine imaju desetogodišnju kontinuiranu edukaciju na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te potom na specijalističkom studiju, a nakon završetka školovanja nositelji su timova te voditelji odjela u medicinsko-biokemijskim laboratorijima. Uz njih u timu rade laboratorijski tehničari i prvostupnici medicinsko laboratorijske dijagnostike. Laboratoriji provode opće i specijalističke pretrage iz područja biokemije, hematologije, koagulacije, imunologije, analitičke toksikologije, molekularne dijagnostike i mnoge druge pretrage.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?