ŽIVOT

Ljeto bez uboda: Kako zaštititi djecu od komaraca, krpelja i alergija

Osim što su neugodni, ubodi mogu izazvati ozbiljne alergijske reakcije ili čak zarazne bolesti. U nastavku donosimo praktične savjete kako prevenirati i reagirati u slučaju problema

Objavljeno 27.04.2025
Darija Kovačić

Dolaskom toplijih dana, roditelji se sve češće pitaju – kako zaštititi djecu od uboda komaraca, krpelja i drugih insekata? Osim što su neugodni, ubodi mogu izazvati ozbiljne alergijske reakcije ili čak zarazne bolesti. U nastavku donosimo praktične savjete kako prevenirati i reagirati u slučaju problema.

Krpelji, komarci i drugi razni insekti aktivni su u toplijim danima od proljeća do jeseni, ali i u blagim zimama. Za čovjeka oni postaju značajni  kada ubodima uzrokuju neugodni svrbež, alergijske reakcije, a ovisno o staništu mogu biti i prenosioci zaraznih bolesti. U tropskim i suptropskim regijama komarci mogu prenijeti uzročnike bolesti poput malarije, zika virusne infekcije i dengue groznice  dok su u našim krajevima najopasniji krpelji koji mogu prenijeti virus krpeljnog meningoencefalitisa ili bakteriju koja uzrokuje lajmsku boreliozu. 

Kako izbjeći kontakt s insektima?

  • Prevencija počinje jednostavnim, ali učinkovitim navikama:
  • Odjeća: Prilikom boravka u prirodi nosite svijetlu odjeću dugih rukava i nogavica. Svijetla boja odbija kukce i lakše ih je uočiti.
  • Ponašanje u prirodi: Izbjegavajte nisko raslinje, šumske staze, stajaće vode i vlažna područja.
  • Pregled tijela: Po povratku iz prirode, odmah skinite odjeću i operite je. Cijelo tijelo – osobito vlasište, vrat, uši, pazusi, prepone i pregibi – treba pažljivo pregledati. Zatim se otuširajte i operite kosu.

U slučaju pronalaska krpelja dr. med., spec. ped. Monika Aćimović savjetuje slijedeće: „potrebno ga je čim prije izvaditi na način da se uhvatiti pincetom što bliže uz kožu i lagano povlači prema van i potom se nanese antiseptik. Ako se nedugo nakon takvog događaja ili općenito nakon boravka u prirodi pojavi kružni crvenilo po koži, ako se jave simptomi poput otežanog disanja, osipa po cijelom tijelu, ili jakog otoka lica, odmah potražite liječničku pomoć – moguće je da se radi o ozbiljnoj alergijskoj reakciji“.

„Uvijek je dobro mjesto bilo kakvog uboda isprati, dezinficirati, posušiti, a potom staviti kremu za ublažavanje tegoba. Kao prva pomoć mogu poslužiti hladni oblozi i biljni preparati u obliku gela ili spreja, a kod dugotrajnije iritacije i kreme na bazi bepanthola ili hijaluronske kiseline za brže cijeljenje“. 

Budite spremni, ali uživajte bez straha

Iako ubodi insekata u većini slučajeva uzrokuju samo blage tegobe, važno je biti informiran i pravovremeno reagirati kako bi se spriječile moguće komplikacije. Prevencijom i osnovnim mjerama zaštite možemo značajno smanjiti rizik od uboda i pratećih alergijskih ili infektivnih reakcija kako bi boravak djece u prirodi bio bezbrižan. Stoga budite informirani, ali ne i zabrinuti jer uz male mjere zaštite, priroda ostaje prostor veselja, istraživanja i zdravog odrastanja.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

S obzirom da smo na pragu sezone godišnjih odmora kada se svi razbježimo kao rakova djeca, upravo sada je idealna prilika pokloniti najmilijima dar uz koji će im godišnji odmor trajati duže nego ikad prije

Pronađi inspiraciju za kraljevski ljetni poklon

Mnogima od nas prva asocijacija na veličanstveno ljeto su dulji dani, sunčani odmor i uživanje na otvorenom uz topao povjetarac. Više…

Kratki rukavi, lješkarenje na plaži i preskakanje nošenja šešira i nanošenja kreme za sunčanje, sve s ciljem zadobivanja onog lijepog, preplanulog tena, znači kako ponekad, čak i nesvjesno, izlažemo kožu suncu bez adekvatne pripreme.

Pripremi kožu za ljeto… već sada!

Dok ubrzano hitamo prema ljetnim mjesecima i svim izazovima koje nosi izlaganje suncu i toplini, upravo sada je idealno vrijeme Više…

Dolazak sezone alergija mnogima je izazovan, stoga je potrebno reagirati na vrijeme i prevenirati

Ususret sezoni alergija: Pružite sveobuhvatnu podršku svom organizmu

Prema nekim procjenama čak oko 20-30% stanovništva u Hrvatskoj pati od sezonskih alergija, poput peludne alergije, ili alergija na ambroziju, Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Inicijativa Student uz studenta izražava najiskreniju zahvalu svim sugrađanima i sugrađankama koji su neumorno čekali maratonce, donirali potrepštine i osigurali najtopliju dobrodošlicu studentima koji trče za pravdu i istinu.

Osječani dočekali srpske maratonce na najljepši način: “I drug je lega!”

Simbolično je zaokružen jedan od najvažnijih obrambenih projekata u novijoj hrvatskoj povijesti

[FOTO] Stigao i posljednji Rafale! Hrvatska sada ima kompletnu eskadrilu od 12 borbenih lovaca

U konkurenciji čak 335 paraatletičara iz 51 zemlje svijeta, Marin je briljirao i zasluženo stao na pobjedničko postolje

Marin Županović u Hrvatsku donosi srebro s WPA Grand Prixa u Marakešu