ŽIVOT

“Manje oružja, manje tragedija”

Kako bi bit akcije stigla do što većeg broja hrvatskih građana, od listopada 2007. do ožujka 2008. godine planirana je nacionalna kampanja po većim gradovima u svim županijama...

Objavljeno 08.04.2021
Ivona Amidžić

Nastavlja se nacionalna kampanja “Manje oružja, manje tragedija”, a danas se rezultati i planovi za nastavak kampanje predstavljaju u medijima. U programima nacionalnih radijskih postaja djelatnici MUP-a gostovat će u 11 sati i 15 minuta, a Radio Osijek ugostit će Maria Kokića i Ivana Pakšića.

Voditelj Protueksplozivnog odjela Policijske uprave Osječko-baranjske i voditelj Odjela prevencije PU osječko-baranjske Ivan Pakšić govore o rezultatima na području PU OBŽ, primjerima iz prakse i iznimno dobrim rezultatima kampanje.

Kako bi bit akcije stigla do što većeg broja hrvatskih građana, od listopada 2007. do ožujka 2008. godine planirana je nacionalna kampanja po većim gradovima u svim županijama. Organiziralo se predstavljanje akcije u sklopu kojih su predstavnici MUP-a, UNDP-a, nevladinih organizacija i poznate, javne osobe građanima dijelili letke, promotivne materijale Akcije, odgovarali im na pitanja, informirali ih o odredbama novog Zakona o oružju i upućivali ih u način predaje oružja.

Predstavnici UNDP-a pozivali su stanovništvo da pruži podršku ovoj Akciji, predaje ilegalno oružje i na taj način doprinese da tragedije iz prošlosti ne postanu tragedije budućnosti, a sukus svega što su brojni predstavnici MUP-a tijekom ove tri i po godine provođenja akcije govorili svojim sugrađanima je: “Pozivamo i apeliramo na sve one koji još negdje u svojim domovima čuvaju ili skrivaju oružje ili eksplozivna sredstva da ga bez straha od sankcija prijave policiji, s napomenom da građani ne donose sami oružje i eksplozivna sredstva u policijske postaje već da o svojoj nakani predaje obavijeste na broj telefona 192 nakon čega će policijski službenici u civilu doći na dogovoreno mjesto i preuzeti opasno sredstvo.”

Takvim je pristupom zagarantirana anonimnost osobe koja predaje oružje, a što je ipak važnije, sve su potencijalne opasnosti svedene na najmanju moguću mjeru.

U tom osmomjesečnom razdoblju građani su iz kategorije zabranjenog oružja predali 697 komada automatskog i 14 741 komad rasprskavajućeg oružja, a iz kategorije dozvoljenog oružja 1 001 komad oružja. Prikupljeno je i 644 442 komada streljiva i 720,62 kilograma raznih eksploziva. Ovakvim podacima bio je impresioniran i UNDP, čiji je tadašnji stalni predstavnik Yuri Afanasiev za akciju „Manje oružja, manje tragedija“ rekao kako je riječ o najučinkovitijoj kampanji u prikupljanju oružja u povijesti UN-a.

Šestomjesečno razdoblje legalizacije oružja je završilo, jedna etapa bila je prijeđena, no kako Zakon o oružju omogućava vremenski neograničenu dragovoljnu predaju oružja, nastavilo sa pozivati građane da se s punim povjerenjem obrate policijskim službenicima i na potpuno siguran način predaju oružje koje im više ne treba. Osim toga, krajem 2008. godine MUP i UNDP potpisali su dokument „Uništenjem oružja za razvoj zajednica“, temeljem kojeg se uz ostale aktivnosti propisao i nastavak akcije „Manje oružja, manje tragedija“ u razdoblju od 2009. do 2011. godine, i to kroz ciljane kampanje podizanja svijesti, koje predvode UNDP i MUP, te udruženja branitelja i udruge žena i mladih u onim zajednicama u kojima je problem oružanog nasilja rastući i tranzicijski su pritisci još uvijek na vrhuncu.

Iako je zahvaljujući svim ovim aktivnostima poruka da oružje pruža lažnu sigurnost i osigurava tragedije dobrano doprla do svijesti Hrvata koji sve ove tri i po godine više ili manje učestalo po svim policijskim upravama diljem Hrvatske predaju oružje na način kako policija sugerira, samu je akciju s protekom vremena ipak trebalo osvježiti.

Stoga je za nastavak Akcije tijekom 2010. i 2011. godine izmijenjen njen slogan, koji sada glasi „Riješite se oružja bez sankcija i učinite svoj život sigurnijim“, a kako bi se ta osobnija nova poruka učinila upečatljivijom MUP i UNDP su dogovorili i izmjenu vizualnog identiteta izradom novih plakata, letaka i ostalog promotivnog materijala. Osnovna ideja novog vizualnog identiteta, za što je fotografije koje prikazuju dijelove tijela osoba ozlijeđenih oružjem izradio Damir Hoyka, je da ilegalno oružje prvenstveno ugrožava ljudske živote, ostavlja trajne posljedice i potencijalna je tragedija koje se može dogoditi baš svakome.

Kampanju je od 2010. godine financirala EU kroz regionalni projekt „SEESAC potpora aktivnostima kontrole oružja na području jugoistočne Europe“, a dogovoreno je i ponovno predstavljanje akcije po hrvatskim gradovima, i to tijekom 2010. i 2011. godine. Tako je tijekom 2010. godine održano 15 javnih manifestacija predstavljanja akcije diljem Hrvatske, dok je u 2011. godini predstavljanje započelo u proljeće, tijekom kojeg je održano u Varaždinu, Daruvaru, Zadru, Krapini i Gospiću. Nastavak je započeo 29. rujna predstavljanjem akcije u PU požeško-slavonskoj, nakon čega su uslijedile manifestacije na područjima PU vukovarsko-srijemske i međimurske.

Završno predstavljanje održano je 10. prosinca u PU splitsko-dalmatinskoj, na gradskoj rivi u Splitu, kada su, među brojnim aktivnostima, predstavnicima velikog broja braniteljskih udruga uručene zahvalnice za sudjelovanje u kampanji i njihov doprinos animiranju članstva na povrat ilegalnog oružja.

Opis akcije „Manje oružja, manje tragedija“ riječima „najučinkovitija kampanja u prikupljanju oružja u povijesti UN-a“ možda joj je najbolja reklama, no godi informacija da tim opisom hvale na njen račun nisu presušile. Akcija je prepoznata i kao najuspješnija kampanja u regiji, čijim se konceptom koriste zemlje regije, a kao uspješnu priču prikazao ju je 2010. godine glavni administrator UNDP-a u New Yorku.

foto: ilustracija

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Na vozilima su obavljene preinake na ispušnim sustavima koje nisu dopuštene kako bi vozilo stvaralo prekomjernu buku, preinake na ovjesu vozila koje nisu dopuštene ili odobrene, na vozilima su ugrađeni pneumatici neodgovarajućih dimenzija, zatamnjenja svjetala i pokazivači smjera

[FOTO] Zbog većih tehničkih nedostataka s prometnice isključeno pet preinačenih vozila

Policijski službenici Policijske uprave osječko-baranjske su u Osijeku u subotu proveli pojačane mjere u prometu prema vozačima koji učestalo krše Više…

Građane pozivamo da zbog prometnih gužvi za dolazak na groblja koriste javni gradski prijevoz

Policija – Blagdan Svih svetih – savjeti građanima

Povodom blagdana Svih svetih i Dušnog dana, na području grada Osijeka, očekuje se povećan promet vozila i kretanja građana, posebno Više…

Policijska uprava osječko-baranjska obilježit će 5. Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa u ponedjeljak 21. listopada 2024. godine u 10 sati na Trgu Ante Starčevića u Osijeku

5. Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa

Ovogodišnja kampanja provodi se u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa za razdoblje od 2021. do 2030. – usmjerena je na sigurnost Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

Srce za promjenu – Poziv mladima

Ova neobična pekarska delicija, koja je već neko vrijeme glavna zvijezda svjetskih društvenih mreža, nije samo oku privlačna, već obećava i pravu eksploziju okusa

Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!