Mine i dalje prijete na istoku Hrvatske
Podjela letaka i drugog informativnog materijala održana je i u Osijeku, u suradnji s članovima Udruge dragovoljaca Domovinskoga rata...
Više od 20 godina prošlo je od završetka Domovinskoga rata, a opasnost od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava i dalje prijeti. U osam županija i 50 gradova i općina pod minama je oko 250 četvornih kilometara površine. Od 1998. poginulo je više od 200 osoba, od kojih su petina pirotehničari, prenosi Radio Osijek.
Kako bi upozorili građane u povodu Međunarodnog dana svjesnosti o opasnosti od mina, policijske uprave s Hrvatskim centrom za razminiranje organiziraju edukativne akcije.
Podjela letaka i drugog informativnog materijala održana je i u Osijeku, u suradnji s članovima Udruge dragovoljaca Domovinskoga rata.
“Minsko eksplozivna sredstva i dalje su opasnost za sve građane, a posebno za najmlađe koja u igri zaboravljaju na opasnost od mina”, rekao je član Udruge dragovoljaca Domovinskog rata Sveti Rok iz Osijeka Goran Radičević. Istaknuo je da i dalje ima neodgovornih koji na otvorenim površinama ostavljaju oružje i ekspolozivni materijal ili uništavaju i uklanjaju oznake upozorenja.
Najteže stanje s onečišćenjem od mina je u dvije slavonske županije, Osječko baranjskoj i Vukovarsko srijemskoj.
Samo u Osječko baranjskoj županiji onečišćeno je još oko 25 četvornih metara površine. Osim slavonskih minsko – eksplozivnim onečišćenjem ugrožene su i županije u kojima su se tijekom Domovinskog rata vodile najžešće borbe poput nekad okupiranih područja Sisačko – moslavačke, dijelova Slavonsko – brodske i Ličko – senjske županije, te dalmatinskim županijama.
Do sada je od posljedica eksplozivnih sredstava stradalo više od 600 osoba od čega više od 200 smrtno. Petina smrtno stradalih su pirotehničari. Dobra je vijest da zadnjih petnaestak godina nije stradalo niti jedno dijete, a posljednja nesreća sa smrtnim ishodom bila je prije sedam godina. U posljednjih dvadesetak godina u razminiranje je uloženo više od 6 milijardi kuna od čega je petina iz bespovratnih sredstava europskih fondova.
Osim što se na Međunarodni dan svjesnosti o opasnosti od mina želi upozoriti na njihovu još uvijek prisutnu prijetnju, Ministarstvo unutarnjih poslova poziva građane koji posjeduju ilegalno oružje ili eksplozivna sredstva da ga prijave i predaju lokalnoj policijskoj stanici bez posljedica od sankcija.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?