GOSPODARSTVO

Na koji način građani mogu osigurati priljev novca koji se ne može ovršiti?

Fina savjetuje građane koji imaju nepodmireno dugovanje ili misle da je neki vjerovnik pokrenuo prisilnu naplatu duga, da to besplatno provjere putem servisa e-Blokade te da si otvaranjem zaštićenog računa osiguraju priljev novčanih sredstava koji se ne može ovršiti.

    Objavljeno 15.10.2020
    Darija Kovačić

    Nakon šestomjesečne mjere kojom je Vlada Republike Hrvatske odgodila otplatu dugova fizičkih osoba prema vjerovnicima, u ponedjeljak 19. listopada, nastavljaju se provoditi ovrhe na novčanim sredstvima.

    Fina će na temelju zadužnice, sudskog rješenja ili neke druge osnove za plaćanje koja je zaprimljena u Fini, naložiti banci da novčana sredstva s dužnikova računa prebaci vjerovniku.  Ako dužnik/ovršenik ima dovoljno novaca na računu za otplatu duga, banka će iznos duga prenijeti ovrhovoditelju u cijelosti i dug će biti plaćen. Dužnik može dalje slobodno raspolagati novcima na svom računu.

    Oni dužnici koji nemaju dovoljno novaca na računu za otplatu duga, a Fina je za njih zaprimila osnovu za plaćanje, trebaju otvoriti zaštićeni račun u Fini. Fina će odmah naložiti banci otvaranje zaštićenog računa na koji će se uplaćivati zaštićena primanja poput primanja po osnovi socijalne skrbi, naknade za bolovanje, dječjeg doplatka i slično te većine iznosa plaće ili mirovine. Npr. ako umirovljenik ima mirovinu 4000 kuna, na zaštićeni račun se uplaćuje 3000 kuna, dok se 1000 kuna uplaćuje na redovni račun s kojeg banka potom sredstva prenosi ovrhovoditelju za otplatu duga.

    Građani mogu besplatno putem servisa e-Blokade, kojem pristupaju putem sustava e-Građani, provjeriti imaju li dug, tko je ovrhovoditelj, otvoriti zaštićeni račun te preuzeti sve dokumente vezane uz ovrhu.

    Ulaz u e-Blokade: https://eblokade.fina.hr/BlokPnop-EBlokade

    Iz Fine napominju da za provjere vezane uz prijedloge ovrha koji se nalaze kod javnih bilježnika kontaktirate Hrvatsku javnobilježničku komoru na tel: 01/6065-510 
    foto: arhiva

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Najviše građana duguje telekomima, 40 posto, državi za prekršaje 25 posto, te bankama i kartičarskim kućama 21 posto

    Istraživanje: Kasni se s plaćanjem svakog petog računa, prosječno kašnjenje 20 dana

    Rezultati sedmog istraživanja o navikama plaćanja u Hrvatskoj pokazali su da se kasni s plaćanjem svakog petog računa, a da Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Jeste li znali da pomoću pametnih ugovora možete drastično promijeniti način poslovanja?

    Smart contracts: Kako pametni ugovori mijenjaju način poslovanja?

    Kao rezultat sporazuma, Zagreb, Split, Rijeka, Osijek i Varaždin će dobiti smjernice za širenje društvenih i pristupačnih stambenih rješenja, prilagođene lokalnim potrebama

    Grad Osijek sklopio sporazum s Europskom investicijskom bankom za podršku razvoju priuštivog stanovanja

    Ova neobična pekarska delicija, koja je već neko vrijeme glavna zvijezda svjetskih društvenih mreža, nije samo oku privlačna, već obećava i pravu eksploziju okusa

    Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!