Ne spremajte lopate, snijeg i u idućem tjednu
Stoga ne spremajte lopate i strugalice za led. Naime, Državni hidrometeorloški zavod za nedjelju i ponedjeljak predviđa oborine i jutarnje temperature do – 14 stupnjeva celzijusa. Prema DZMH-u snijeg će se u Osijeku zadržati sve do utorka, uz dnevne temprature ne više od – 5 stupnjeva.
Upravo su niske temperature jedan od razloga zašto su osječke ulice bile prekrivene snijegom. – Sol koja se baca djeluje do – 5 stupnjeva celzijusa, a temeprature u petak su se kretele oko – 10 stupnjeva, stoga je bilo nemoguće očistiti sve ceste. – poručuju iz Cestinga, koji je zadužen za čišćenje lokalnih i državnih cesta.
Djelatnici osječkog Unikoma, koji brinu o 90 kilometara nerazvrstanih cesta, 75 kilometara pješačkih staza, te 33 kilometra biciklističkih staza već su potrošili 30 tona soli. – Naše ekipe neprekidno su na terenu, i rade punim intenzitetom. – poručila je glasnogovornica te tvrtke Tatjana Elez.
Zimske službe poručile su građanima da vode brigu o parkiranju svojih vozila, na ulicama i parkiralištima, kako bi se omogućio lakši pristup ralicama koje čiste snijeg.
Jedan od razloga zašto nije preporučljivo spremati lopate jest i taj što su prema odredbama o Komunalnom redu predviđene novčane kazne za one koji ne čiste ispred svojih kuća, zgrada i poslovnih prostora.
Naime, komunalni redari nadzirati će provođenja odredbi Komualnog reda, a za one koji ne budu čistili snieg predviđene su kazne od 500 kuna za fizičke osobe, 2.500 kuna za pravne osobe i 800 kuna za obrtnike.
No, i policija vreba s kaznama. – Upozoravamo da policija neće tolerirati vozačima ako ne očiste svoje vozilo. Neki vozači ostružu ‘rupicu’ u ledu na vjetrobranskom staklu pa voze kao da su u tenku. To je jedan od preduvjeta koje zasigurno vode prema prometnim nesrećama. Prošle je godine samo u prosincu poginulo šest osoba. – izjavio je glasnogovornik PU osječko-baranjske Marko Ćaleta.
Jedna od novina Zakona o sigurnosti prometa na cestama je ta što vozila moraju biti u potpunosti očišćena od snijega ukoliko sudjeluju u prometu. Snijega ne smije biti na vjetrobranskom staklu, svjetlima, poklopcu motora i krovu vozila.
Iz policije najavljuju kako će se kažnjavati vozači koji ne očiste svoja vozila, a kažnjavati će se i nekorištenje zimske opreme, kazna za te prekršaje iznosi 700 kuna.
Hrvatski autoklub upozorio je da je većem dijelu Hrvatske otežan promet. Osim otežanog prometa i čišćenja snijega, još puno stvari zadaje glavobolje Osječanima i onima iz prigradskih naselja.
– Čišćenje snijega mi je najmanji problem. Od jutros smo ostali bez vode jer su nam se cijevi zaledile. Grijemo ih grijalicom na struju, al se svakako bojimo da ne dođe do puknuća cijevi. – objasnila nam je Osječanka Vesna.
– Inače se grijemo na drva, iako do sada nije bila velika hladnoća, trošili smo ih. U veljači bi hladnoća trebala popuštati, a zapravo ove godine ulazimo tek u najgore razdoblje zime. Sumnjam da ćemo uspjeti „izgurati“ ovu zimu s trenutnom količinom drva. – požalio nam se Miroslav iz prigradskog naselja Tenja.
Vremenske (ne)prilike ne možemo promijeniti, nego se samo pridržavati upozorenja stručnjaka.
Preporuča se pratiti vremensku prognozu kao i upozorenja vezana uz ekstremno niske temperature i nepovoljne vremenske prilike. Izlazak po hladnoći treba izbjegavati, a za one koji moraju izaći, preporuča se slojevito oblačenje, kao i zaštita glave kapom, ruke rukavicama, a lice i usta prekriti šalom.
U slučaju pothlađivanja, potrebno je potražiti pomoć izabranog liječnika obiteljske medicine.
Preporuča se uzimanje dovoljne količine toplih napitaka, čak i ako se žeđ ne osjeća, dok alkohol i preveliku količinu kofeina treba izbjegavati jer izazivaju širenje krvnih žila i daljnji gubitak tjelesne topline.