Nemoralni i sumnjivi poslovi ‘pršte’ sa svih strana
Pozivom na nekoliko brojeva koji su već na prvi pogled odavali dojam „kako tu nisu čista posla“ vrlo smo se lako i sami uvjerili u kako su naše predrasude bile opravdane.
„Pa radi se o vrlo jednostavnom poslu samo ako imate malo slobodnog vremena. Znači ne morate nigdje ići, sav posao se radi od kuće, a materijale vam mi šaljemo o našem trošku – da bi na kraju samog razgovora, nakon što su upisali sve podatke (adresa, ime i prezime), dodali – Jedino što je sa vaše strane potrebno je uplatiti iznos vrijednosti materijala, ali to je čisto zbog našeg osiguranja kako bismo bili sigurni da ćete odraditi posao i to ćemo vam vratiti već pri prvoj isplati honorara.“ – Od samog početka je ovo upućivalo na klasičnu prijevaru iz oglasa prema kojoj nakon što uplatite iznos od nekoliko stotina kuna, materijali naravno ne stignu, a „poslodavcu“ se gubi svaki trag.
Za takve oglase se najviše „zakače“ studenti. Nerijetko se događa kako studenti nakon što prihvate posao ili ne budu plaćeni prema dogovorenom iznosu ili ih se pokuša izrabiti na duge načine. Mlade i atraktivne studentice česta su meta prevaranata kojima se nude poslovi hostesa. Osim što uglavnom bez ikakve zaštite budu „servirani“ masi alkoholiziranih ljudi po noćnim klubovima i barovima, često budu nagovarane na nemoralne radnje ili čak prisiljavane na korak više – prostituciju.
Kako prepoznati radi li se o sumnjivim poslom? Prije svega treba obratiti pozornost na nekoliko stvari. Razgovori za posao koji se prema rasporedu trebaju održati u kasne sate, u privatnim stanovima ili oni koji se obavljaju isključivo telefonski te oni koji ne daju jasne smjernice o samoj naravi posla, mogu biti pokazatelj kako je posao potencijalna prijevara.
Trenutno su među prevarantima, što se u nešto manjoj mjeri odnosi na studente, hit takozvane „Agencije za posredovanje kod zapošljavanja“ koje niču diljem zemlje izvan legalnih okvira što znači bez registriranog poslovanja i uz lažne podatke. Tako smo nedavno i u Osijeku imali priliku svjedočiti jednoj takvoj situaciji gdje je Nikica Trampa, već poznat po prijavama za prijevare, preko nepostojeće tvrtke obećavao zaposlenja građanima za što su morali prethodno uplatiti iznos od gotovo 180 Eura.
Pri pronalasku posla treba izbjegavati takve sumnjive oglase ili barem provjeriti vjerodostojnost ključnih podataka o poslodavcu te naravno koliko je to moguće, saznati nešto o iskustvima prijašnjih djelatnika. Stoga oprez pri traženju posla jer smo i ovako slabo zaštićeni od laži i prijevara.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?