Novi europski projekt na FERIT-u
"Slavonija je poljoprivredni kraj te kao znanstvena ustanova imamo nekakvu odgovornost da u tom području razvijamo projekte"
Projekt “Razvoj ekspertnog sustava za upravljanje proizvodnjom i preradom prehrambenih proizvoda” vrijedan je gotovo 9 milijuna kuna, a sufinancira se iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Taj je računalni sustav namijenjen manjim OPG-ovima kako bi im pomogao u upravljanju proizvodnjom, prenosi Radio Osijek.
“Ovo je jedan od izuzetno važnih projekata s kojima se nastavlja niz projekata vezanih u ulaganja u znanost i inovacije. S tvrtkama razvijamo nova rješenja koja će naći svoju primjenu u poljoprivredi i prehrambenoj industriji. Slavonija je poljoprivredni kraj te kao znanstvena ustanova imamo nekakvu odgovornost da u tom području razvijamo projekte. Izuzetno nam je važna i suradnja s tvrtkama jer u inženjerskom obrazovanju imamo taj vrlo važan praktični dio. Ovaj projekt provodimo s tvrtkom Gauss, no radimo i s brojnim drugim tvrtkama. Smatram da u toj sinergiji možemo postići najbolji učinak”, istaknuo je dekan Drago Žagar.
Redoviti profesor na tom fakultetu Željko Hocenski pojasnopgio je kako je projekt odobren tek krajem prošle godine, na pripreman je tri godine: “Namijenjen je manjim OPG-ovima koji nemaju svoje službe za upravljanje proizvodnjom, nego bi koristili ovakav sustav koji bi ih savjetovao. Budućnost je automatizacija na svim razinama i ekspertni je sustav dio takvog sustava automatiziranog i inteligentnog upravljanja, koji bi trebao pomoći proizvođačima u upravljanju i proizvodnji. Ovdje se konkretno radi o podrumarstvu, odnosno odgajanju vina, no može se primjenjivati u bilo kojoj proizvodnji. Sva su znanja pohranjena u računalnoj (neuronskoj) mreži koja predstavlja dio umjetne inteligencije (koja sama zaključuje i uči) na bazi podataka koju stalno prikuplja. Ona dakle nema gotova rješenja, nego ih sama stvara te će poljoprivrednici dobiti pomoću njega dobivati parametre za kontrolu uvjeta u njihovim podrumima”.
Projekt je puno širi, no, u pilot projekt kreće se s podrumarima, obrazložio je direktor tvrtke Gauss d.o.o. Ivan Lozančić.
“Radi se o hardveru+softveru koji može samostalno učiti i pomagati u odlukama kako bi vino bilo što kvalitetnije. Riječ je o automatizaciji uvjeta u podrumima. Počeli smo s vinom, s obzirom da je vino u Hrvatskoj jako važan izvozni proizvod i puno je dobrih vinara u okruženju”, pojašnjava Lozančić.
foto: unsplash
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?