GOSPODARSTVO

Od 1. siječnja 2021. Grad Osijek ukida porez na potrošnju i porez na zakup javnih površina

Grad Osijek među prvim je gradovima u Hrvatskoj reagirao s mjerama za smanjivanje posljedica korona-krize na gospodarstvo...

    Objavljeno 19.10.2020
    Ivona Amidžić

    Od 1. siječnja 2021. Grad Osijek oslobađa gospodarstvo za dva od tri poreza u nadležnosti Grada: poreza na potrošnju i poreza na zakup javnih površina. Mjera je to koja će izravno rasteretiti gospodarstvenike za ukupno 3-4 milijuna kuna godišnje, a koju je Gradu predložio osječki SDP.

    – Uz već proljetos uvedene mjere za rasterećenje gospodarstva u iznosu preko 20 milijuna kuna te skorašnje ukidanje 2/3 gradskih poreza, uvjeren sam kako ćemo zajedno s građanima i poduzetnicima uspješno doprinijeti očuvanju radnih mjesta i amortizaciji posljedica pandemije – napisao je, između ostaloga, zamjenik gradonačelnika Osijeka Boris Piližota na svojoj Facebook stranici.

    Gotovo da i nema grane gospodarstva koja se nije našla na udaru zbog korone ili zbog restrikcijskih mjera uzrokovanih koronom. Grad Osijek među prvim je gradovima u Hrvatskoj reagirao s mjerama za smanjivanje posljedica korona-krize na gospodarstvo te do sada već pomogao osječko gospodarstvo s više od 20 milijuna kuna kroz mjere za očuvanje radnih mjesta (10 milijuna kuna), kroz obustavu naplate javnih površina, kroz obustavu plaćanja najamnine za korisnike prostora u vlasništvu grada koji nisu mogli obavljati djelatnost i druge indirektne mjere.

    Ukidanje poreza na potrošnju i poreza na zakup javnih površina primarno će imati učinka za ugostitelje koji su novim odlukama Nacionalnog stožera civilne zaštite najpogođeniji. Grad Osijek nastavlja u suradnji i razgovoru s gospodarstvenicima pratiti stanje i poduzimati sve što je moguće da se olakša položaj gospodarstvenika u vrijeme korona-krize.

    foto: Grad Osijek

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Državne nekretnine u tjednu od 10. do 14. studenoga 2025. omogućuju obilaske i preglede nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske oglašenih na dva otvorena natječaja za zakup i prodaju

    Od ponedjeljka u 11 gradova obiđite državne prostore, stanove i garaže za zakup ili prodaju

    Državne nekretnine u tjednu od 10. do 14. studenoga 2025. omogućuju obilaske i preglede nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske oglašenih Više…

    Zakupnik se i dalje traži za prostor nulte zone u Kapucinskoj 40, površine 179,04 četvorna metra, po cijeni od 841,20 eura, a nude se još i tri manja prostora u Županijskoj ulici

    Prvim natječajem Državnih nekretnina u 2025. za zakup oglašeno 27 poslovnih prostora u 10 gradova

    Državne nekretnine objavile su prvi javni natječaj u 2025. za zakup poslovnih prostora u vlasništvu RH na kojemu se u Više…

    U desetogodišnji zakup daju 18 poslovnih prostora i šest garaža u Zagrebu, Osijeku, Puli, Splitu, Varaždinu, Vinkovcima i Puntu na Krku. Rok za predaju ponuda je do podneva 20. lipnja 2024.

    Novi natječaj za zakup državnih prostora s vrijednim lokacijama u četiri grada

    Državne nekretnine d.o.o. objavile su još jedan javni poziv za zakup poslovnih prostora 5/24 putem kojega u desetogodišnji zakup daju Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Fond 2. rujna otvara prijave za sufinanciranje obnovljivih izvora energije uz do 50, odnosno 70 posto potpore za kućanstva

    38 milijuna eura za energiju budućnosti: kreću prijave za solare, dizalice topline i baterije

    Hrvatska prvi put domaćin svjetskog kongresa agrarnih novinara koji će okupiti 170 stručnjaka iz 40 zemalja i predstaviti domaću poljoprivredu

    Svjetski kongres agrarnih novinara – 170 novinara iz 40 zemalja upoznat će hrvatsku poljoprivredu

    Završena prva faza rekonstrukcije Ulice bana Jelačića u Višnjevcu, radovi se nastavljaju uz izmjene prometa i javnog prijevoza

    Završena prva faza rekonstrukcije Jelačićeve u Višnjevcu, radovi vrijedni 875 tisuća eura napreduju brže od plana