Odjel za kulturologiju: Izložba `Žene Essekera i Osijeka`
Izložba „Žene Essekera i Osijeka“ održava se u prostorima Odjela za kulturologiju, na Trgu Svetog Trojstva 3 (Rektorat) i to, simbolično, na Dan žena, u četvrtak, 08. 03. 2012. godine u 19 sati.
Izložbu organiziraju studentice knjižničarstva koje pozivaju sve one koji prepoznaju snagu žena i njihova kreativnog razvoja koji se razvijao i razvija unutar prostora Osijeka te davnog Esseka da dođu pogledati pripremljenu postavku i podrže njihov prvi, ali vjerujemo ne i posljednji projekt.
Osijek-online donosi vam kratak interview s jednom od studentica organizatorica događaja, Lucijom Matić.
Za početak, Lucija, predstavi nam malo sebe i svoj studij.
Moje ime je Lucija Matić, studentica sam knjižničarstva na Odjelu za kulturologiju. Nakon završene Jezične gimnazije, fakultet upisujem 2009./2010. i trenutno pohađam šesti semestar. Nakon preddiplomskog studija knjižničarstva planiram upisati Katedru muzeologije Filozofskog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu.
Kako ste došli na ideju kreiranja ove izložbe?
Ideja kreiranja došla je sama po sebi, unutar kolegija, srodnog ovom događanju, Izložba u knjižnici, koju predaje prof. Anđelko Mrkonjić.
Možeš li ju ukratko opisati; koje glavne teme obuhvaća?
Izložba obuhvaća život i rad pet žena: Jagode Truhelke, Vilme Vukelić, Marije Malbaše, Juliane Normann i Tee Gikić. Pogled u njihove živote, radove, uspjehe i ambicije.
Koji vam je bio glavni motiv za realizaciju te cilj koji želite njome postići?
Motiv za izradu izložbe prvenstveno je povući žene iz njihove sjene, iznijeti na svijetlo njihova postignuća i tako ilustrirati ženama koje danas kroče sličnim koracima u kojem smjeru trebaju razmišljati.
Moramo napomenuti da ovom izložbom gradimo i određenu tradiciju fakulteta, ohrabrujemo buduće generacije na pothvate ovakvog tipa i pokazujemo koliko je nama osobno stalo do napretka koji mora imati osvrt na događaje prije nas.
Izložba je simbolično na Dan žena i time se poručuje određena poruka, interpretacija iste na onima je koji se na izložbi pojave.
Tko vam je najviše pomogao?
Prof. Mrkonjić prvi je potaknio izradu izložbe, unutar svog kolegija. Gđa. Marina Vinaj, voditeljica Hemeroteke Muzeja Slavonije, kroz svoje nas je kolegije naučila najviše o Essekeru i ženama koje su djelovale u tom razdoblju te je uvijek bila uz nas kada nam je trebala pomoć u prikupljanju podataka vezanim za Esseker, periodične publikacije, Julianu Normann, povijest Osijeka i okolice, stoga se njoj posebno zahvaljujemo.
Podržani smo i od strane Odjela što pokazuje dobru suradnju između vodstva i studenata.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?