ŽIVOT

Održana je završna konferencija strateškog projekta Hrvatskih šuma – NATURAVITA

Završna konferencija projekta Razminiranje, obnove i zaštita šuma i šumskog zemljišta u zaštićenim i Natura 2000 područjima u dunavsko-dravskoj regiji – NATURAVITA

Objavljeno 20.09.2023
Darija Kovačić

Završna konferencija projekta Razminiranje, obnove i zaštita šuma i šumskog zemljišta u zaštićenim i Natura 2000 područjima u dunavsko-dravskoj regiji – NATURAVITA održana je u Osijeku u srijedu, 20 rujna 2023. u prisustvu tijela državne uprave, jedinica lokalne samouprave te predstavnika državnih i javnih tijela. Riječ je o jednom od najvećih strateških projekata zaštite prirode u Republici Hrvatskoj financiranog iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova čiji su korisnik Hrvatske šume. Projektom su riješeni dugogodišnji problemi zagađenosti minama i minsko-eksplozivnim sredstvima dijelova Osječko-baranjske županije koja su zaštićena područja i područja ekološke mreže Natura 2000. Razdoblje provedbe projekta bilo je od 23. lipnja 2015. do 23. rujna 2023.

Konferencija se održala uz visoko prisustvo tijela državne uprave, jedinica lokalne samouprave te predstavnika državnih i javnih tijela. Član Uprave Hrvatskih šuma Igor Fazekaš otvorio je konferenciju i naglasio kako su kao tvrtka jedna  od najvećih korisnika EU sredstava u Republici Hrvatskoj na što su osobito ponosni. Jedan o takvih projekata je i projekt Naturavita. Kao korisnici projekta Hrvatske šume d.o.o. zahvalni smo partnerima na izvrsnoj suradnji i uvažavanju tijekom cijelog trajanja projekta. Važno je naglasiti da su partneri na projektu bili i Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Hrvatske vode i Javna ustanova “Park prirode Kopački rit”. Uz sve do sada navedeno treba istaknuti i dodatno unapređenje zaštite šuma kroz edukaciju i podizanje svijesti o bioraznolikosti i vrijednostima usluga ekosustava, održivom upravljanju šumama, šumskim zemljištem, vodama i o vodama ovisnih ekosustava, ali i o opasnostima od mina. Također s ciljem edukacije i poticanja na boravak u prirodi uređene su tri tematske poučne staze ukupne dužine 9 km: Veliko polje, Perunika i Biljsko jezero. Kreirani su edukacijski programi s pratećim materijalima poput radnih bilježnica, brošura, bojanki i slikovnica za školsku djecu, studente i ostale interesne skupine. Edukativne programe provode šumarski i pirotehnički stručnjaci, a od 2021. godine pa do svibnja ove godine održano je ukupno 115 predavanja o šumi i minsko eksplozivnim sredstvima. Ove radionice obuhvatile su više od 5000 djece školske dobi.

O detaljima projekta javnost je izvijestio potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović. Ministar je istaknuo važnost završetka ovog strateškog projekta kojim se Republika Hrvatska približava ovogodišnjem cilju, a to je Osječko-baranjska županija u cijelosti oslobođena od minskih opasnosti. Od mina je očišćeno 100 % ukupne predviđene površine, na razminiranom području pronađene su i uništene 1.762 protupješačke mine, 3.103 protuoklopne mine te 746 komada različitih neeksplodiranih ubojitih sredstava. Ukupno je to 5.611 komada eksplozivnih ostataka rata. Prema riječima ministra u Osječko-baranjskoj županiji ostalo je još 6,7 km2 koji će se od mina očistiti do kraja listopada 2023. Ministar je ispred Vlade RH posebnu zahvalu zbog predanog rada i uloženih napora uputio pirotehničarskim ekipama koje u izazovnim uvjetima obavljaju jedan od najtežih i najstresnijih poslova.  Ukupna vrijednost projekta je 49.051,126 € od čega 85 % čine bespovratna sredstva Europske unije naveo je državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Domagoj Mikulić. Kao i u drugim brojni projektima koji se realiziraju u Županiji ali i u drugim dijelovima Republike Hrvatske, sredstva Europske unije omogućuju da se brže i kvalitetnije realiziraju potrebni projekti i svi oni izazovi koji se nalaze preda nama zaključio je državni tajnik. Za Osječku-baranjsku županiju realizacija i završetak ovog projekta od neupitne je važnosti jer nas kao županiju čini sigurnim područjem, čistim od mina i kao takvim sigurnim za turizam ali je učinjen i veliki korak za očuvanje šuma ovog područja. Župan Ivan Anušić zahvalio je svima koji su u projektu sudjelovali i uspješno ga priveli kraju jer ovakvi projekti doprinose rastu čitavog gospodarstva. Projekt koji je trajao gotovo pet godina kao rezultat pored svih ostalih prednosti gradu Osijeku je donio sigurni turizam, a zasigurno će pomoći kreirati i nove prilike. Navedenom ide u prilog povećan broj gostiju koji posjećuju Osijek, Kopački rit, Baranju i Osječko-baranjsku županiju u cijelosti naglasio je Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika Osijeka.

Prema riječima ravnatelja Zavoda za zaštitu prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH Aljoše Duplića, ovaj je projekt izvrstan primjer međusektorske suradnje čija je opsegom i financijski najznačajnija aktivnost bila razminiranje šuma i šumskog zemljišta. Realizacijom projekta je do kraja 2019. ukupno 25,3 ha šuma i šumskog zemljišta očišćeno od mina i minsko eksplozivnih sredstava, od čega 5,97 ha u Parku prirode Kopački rit te 19,37 ha u Regionalnom parku Mura-Drava. Dobivanjem potvrda o isključenju iz minski sumnjivog prostora, nakon 29 godina osiguran je nastavak aktivnosti na gospodarenju šumama. Izgrađeno je 33 km protupožarnih prosjeka s elementima šumske ceste. Provedena je biološka obnova šuma na 868,57 ha koja je uključila i zamjenu sastojina stranih vrsta sastojinama autohtonih vrsta na 400 ha. Posađeno je preko dva milijuna sadnica čime se znatno povećala vrijednost ekoloških i općekorisnih funkcija šuma. Ovaj projekt također donosi i vrijednu ostavštinu, odnosno projektnu dokumentaciju koja će u budućnosti uz nastavka radova osigurati hidrološke uvjete odnosno nesmetani ulazak valova i plavljenje u spomenuto područje, a time i sigurnost za grad Osijek. Ravnatelj Parka prirode Kopački rit Ivo Bašić ističe obnovu i zaštita projektnog područja koje obuhvaća uz šumske i velike vodene površine kao nedjeljiv dio projekta zaštita i očuvanje voda i o vodama ovisnih ekosustava. Uspostavljen je sustav monitoringa s interpretacijom rezultata ekološkog stanja i/ili potencijala voda površinskih voda, kemijskog stanja površinskih voda, staništa i flore, mekušaca, kukaca, vodozemaca, ptica, vidre i dabra. Monitoring je donio praćenje dabra u kontinuitetu u trajanju od 26 dana i kao takvo je najduže u svijetu. S gledišta jednog od dionika projekta, Hrvatskih voda, direktor VGO za Dunav i donju Dravu Željko Kovačević kao posebnost navodi utvrđivanje nultog stanja vodnih ekosustava i retencijskog kapaciteta i to pomoću 3D modela PP Kopačkog rita izrađenog uz LIDAR skeniranja. Ti su podaci pored monitoringa i mjerenja protokola nanosa i sedimentacije, odnosno vodostaja osnova za određivanje upravljačkih ciljeva i mjera potrebnih za njihovo dostizanje te za izradu Studije revitalizacije vodenih ekosustava poplavnog područja Parka prirode Kopački rit. Kako bi se omogućilo cjelogodišnje održavanje različitih oblika edukacija rekonstruirana je stara zgrada lugarnice i uređen je edukacijsko-posjetiteljski centar “Podravlje”. Centar je u cijelosti infrastrukturno i energetski neovisan te ima kotlovnicu na pelete, bunar sa sustavom za pročišćavanje, biološki pročistač otpadnih voda, solarni kolektor za toplu vodu i solarnu elektranu.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Projekt je pokrenut s ciljem usmjeravanja darovitih učenika u STEM područja, ali i jačanje kompetencija nastavnog osoblja koje će raditi s darovitim učenicima.

U Osijeku održana Završna konferencija Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku održana je jučer (10. travnja 2024. godine) Završna konferencija projekta Regionalni znanstveni centar Više…

Ova dvodnevna konferencija okupit će stručnjake, entuzijaste i ljubitelje tehnologije iz raznih industrija, pružajući im priliku da se upuste u duboke diskusije, sudjeluju u interaktivnim radionicama i predavanjima te steknu uvid u najnovije trendove i inovacije

The Geek Gathering ponovno dovodi velika imena IT industrije u Osijek

Početkom listopada Osijek će postati epicentar tehnoloških inovacija, kreativnosti i entuzijazma jer ponovno stiže događaj koji će oduševiti sve zaljubljenike Više…

Projektom „Legosi imaju stav“ stavlja se veći naglasak na participaciju mladih i prezentiranje njihovih zaključaka javnosti, stručnjacima i donositeljima odluka

Održana konferencija “Svaki glas je važan” – CNZD

Konferencija je održana dana 21. veljače 2023. godine u prostoru Centra za nestalu i zlostavljanu djecu na adresi bana Josipa Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

U Auro Domus poslovnicama diljem Hrvatske ti klijenti svakodnevno dobivaju nekoliko stotina ili tisuća eura. I vrlo često se iznenade činjenicom da su u zamjenu za slomljeni lančić ili ogrlicu koju ne nose godinama mogli u samo nekoliko trenutaka dobiti dovoljno sredstava za zatvore minus na tekućem računu ili si priušte nešto što su dugo željeli.

Požurite i iskoristite visoke cijene: Otkup zlata sada se najviše isplati

Biciklijada se i ove godine organizira u znak podrške nacionalnoj kampanji Hrvatskog knjižničarskog društva za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom "I ja želim čitati"

FFOS-ova BICIKLIJADA 2024.

Izvučen je dobitnik 3.000 eura za shopping u Portanovi,  čak 50 trgovina u Portanovi nudilo je rođendanske popuste, mađioničar, disco hostese i ljudi od stakla (Mirror crew) napustili su Portanovu, velika rođendanska torta se pojela, šampanjac popio, a svih 150 nagrada koje su bile sakrivene u mnoštvu balona je pronađeno.

[FOTO] Trgovački centar Portanova proslavio 13. rođendan uz vrijedne nagrade, shopping s popustima i pregršt iznenađenja za posjetitelje