GOSPODARSTVO

Održana panel rasprava o potencijalu razvoja turizma u prekograničnom području

Cilj je ovog susreta razmotriti mogućnosti, važnost i potencijal razvoja turizma u prekograničnom području

    Objavljeno 30.03.2022
    Ivona Amidžić

    U Kulturnom centru u Osijeku, u utorak, 29. ožujka 2022. godine održana je panel rasprava u okviru  projekta „Manjine kao mostovi među zajednicama“, čiji je nositelj Turistička zajednica Osječko-baranjske županije.

    Cilj je ovog susreta razmotriti mogućnosti, važnost i potencijal razvoja turizma u prekograničnom području. I Osječko – baranjska županija i susjedna Županija Baranja u Mađarskoj kontinuirano rade na razvoju i jačanju kapaciteta kontinentalnog turizma, a time i privlačenja turista izvan matične države. Kako je jedan od osnovnih  izazova za jačanje turističkog tijeka između Mađarske i Hrvatske upravo jezična barijera, cilj je povećanje tijeka informacija između turističkih dionika i medija u Osječko-baranjskoj županiji i Županiji Baranya, s naglaskom na promociju i informiranje o turističkim događanjima tijekom godine.

    – Puno je toga što nas povezuje s mađarskom Županijom Baranyom, od kulture, prirode i vina, a mi uz ovaj projekt provodimo i projekt Vinski turizam bez granica, odnosno lansiramo jedan novi turistički proizvod pod nazivom Zemlja vina, koji je zamišljen kao višednevni obilazak atraktivnih vinskih destinacija poput Erduta, Baranje, Villany-a, s naglaskom na istraživanje gastro i eno ponude. Mi živimo u iznimno bogatom prekograničnom području u kojem najveći izazov u suradnji predstavlja jezična barijera zbog čega se i više spajamo upravo kroz ovakve projekte. Kad govorimo o brojkama, one su na mađarskoj strani, jer je riječ o velikoj infrastrukturi i smještajnim kapacitetima koje posjeduju. Rekordne 2019. godine Županija Baranya je imala oko 700.000 noćenja, a mi kao vodeća slavonska županija, u to smo vrijeme imali oko 230.000 noćenja. Dakle, to je izuzetno zanimljivo područje za preljevanje gostiju i duži ostanak gostiju na destinaciji. Sada se polako vraćamo na predpandemijsko stanje te je početak ove godine na razini 2019. godine – kazala je direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije Ivana Jurić.

    Jedan od sudionika panel rasprave bio je i doc.dr.sc. Ivan Kelić s Katedre za marketing Ekonomskog fakulteta u Osijeku koji je naglasio kako je u suradnji najvažnije definirati tko su potrošači i koje su dodirne točke u nastupu prema turistima.

    – Turisti danas traže doživljaj i izazov, a iako je korona unijela značajne promjene u navikama potrošača, zajedno s mađarskim kolegama možemo ponuditi puno našim gostima. Tu prije svega mislim na odmak od urbanizacije i malo drugačiji oblik city-breaka, individualni pristup po čemu smo vrlo poznati, a što će doprinijeti pronalasku novih potrošača. Jako mi je drago što poslovni subjekti u turizmu, zahvaljujući sustavnoj edukaciji i razvoju novih sadržaja imaju mogućnost ponuditi drugačiji turistički proizvod koji će se uvjeren sam, naći na strateškoj mapi europskih i svjetskih turista. Ne smijemo zanemariti i da smo dobro infrastrukturno povezani te da je sada na nama osmišljavanje i oblikovanje sadržaja u smislen turistički proizvod – rekao je Kelić.

    Zamjenik župana Josip Miletić osvrnuo se na ulogu manjina u partnerskom povezivanju dviju zemalja.

    – Manjine kao mostovi i poveznica su izuzetno važni i u našem društvu vrlo dobro prihvaćeni. Kao predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Osječko-baranjske županije osobno svjedočim jedinstvu u realizaciji brojnih zajedničkih projekata. Jedan od njih je i Slavonsko srce za obitelji Ukrajine“, kojem su potporu dale i brojne manjinske skupine s područja naše županije uključujući se kao dio tima u pružanje podrške raseljenim osobama. Drago mi je da u teškim situacijama pokazujemo zajedništvo i jedinstvo njegujući i ostale poveznice koje imamo – zaključio je Miletić.

    Turistička zajednica Osječko-baranjske županije nositelj je projekta „Manjine kao mostovi među zajednicama“, koji je financiran kroz EU Interreg Program prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska 2014-2020. Partneri su Hrvatska samouprava iz Pečuha koja predstavlja hrvatsku manjinu u Mađarskoj, Zsolnay kulturna četvrt iz Pečuha te Demokratska zajednica Mađara Hrvatske.

    foto: OBŽ

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Hrvatski lovački savez i Lovački savez Osječko-baranjske županije održali su danas u sklopu 20. izdanja Sajma SALORI panel raspravu na temu „Percepcija lovaca u hrvatskoj javnosti“

    SALORI – Lovstvo je generator razvoja Osječko-baranjske županije

    Hrvatski lovački savez i Lovački savez Osječko-baranjske županije održali su danas u sklopu 20. izdanja Sajma SALORI panel raspravu na Više…

    Na konferenciji je predstavljen novi paket mjera za 2025. godinu, a potom su predstavnici korisnika mjera, poslodavci i predstavnici tijela u sustavu u panel raspravi govorili o svojim konkretnim iskustvima, izazovima i uspjesima u korištenju tih mjera

    “Era mjera” koje potiču rast zaposlenosti i gospodarstva, a smanjuju nezaposlenost

    Mjere aktivne politike zapošljavanja bile su tema konferencije pod nazivom „Era mjera“ koja je u organizaciji Ministarstva rada, mirovinskog sustava, Više…

    Najveće iznenađenje jest da je tijekom srpnja ostvaren najveći broj noćenja do sada u 2023. godini

    Rekordan turistički srpanj u Osječko-baranjskoj županiji

    Osječko-baranjska županija posljednjih godina u kontinuitetu bilježi izvrsne turističke rezultate. Rezultat je to kontinuiranog rada na razvoju destinacije kroz Turističku Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Za potrebe izvođenja predmetnih radova, neophodno je zatvoriti za promet motornim vozilima dio Hercegovačke ulice, od križanja s Frankopanskom do križanja s Bosanskom ulicom

    Vodovod Osijek – hitni radovi na sanaciji slivne veze oborinskog sustava

    Kulenova Seka spaja stručnjake iz svijeta tehnologije, razvoja softvera, umjetne inteligencije i upravljanja projektima – ali i sve one koji žele naučiti više o vještinama koje su potrebne za održivu karijeru u IT sektoru

    Predavanja, networking i stvarne priče iz IT svijeta: Kulenova Seka otvorila sezonu KulenDayza

    Vedrana je inače vlasnica brenda CHIX threading bar, a svoje usluge nudi diljem Hrvatske u sklopu trgovačkih centara u Zagrebu, Splitu, Solinu, Rijeci, Puli, Šibeniku, Zadru, Makarskoj, Osijeku, ali od nedavno i u Beču

    Upoznajte najbolju menadžericu u Hrvatskoj! Ovo je žena koja neumorno radi ali svojim djelatnicama je i šefica i prijateljica!