OSJEČANI

Održana prva međunarodna konferencija “Kreativni pristupi učenju i podučavanju” – CALT

First international conference CALT: "Creative Approaches to Learning and Teaching" je održana - 24. i 25. ožujka 2023. godine na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti i na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti

Objavljeno 30.03.2023
Darija Kovačić

Prva međunarodna konferencija „Kreativni pristupi učenju i podučavanju“ (First international conference CALT: “Creative Approaches to Learning and Teaching”) održana je 24. i 25. ožujka 2023. godine na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti i na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti. Namjera konferencije bila je okupiti sve stručnjake i znanstvenike koji su u svome radu usmjereni na propitivanje tradicionalnog i suvremenog pogleda na kreativnost i stvaralaštvo te na promicanje novih pristupa u učenju i podučavanju u kojima se naglasak stavlja na stvaralaštvo, odnosno na kreativno djelovanje i izražavanje.

Konferencija se također bavila metodološkim pitanjima istraživanja kreativnosti, ulogom učitelja u poticanju i razvoju kreativnosti, mogućnostima ostvarivanja novih kreativnih praksi u osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju, pitanjem uloge kreativnog mišljenja u digitalnom dobu te stavovima učitelja i učenika o nastavnim metodama kojima se potiče učenike na kreativno izražavanje. Organizatori konferencije bili su Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Centar za znanstveni rad u Vinkovcima. Konferencija se održavala pod pokroviteljstvom Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Osječko-baranjske županije.

U organizaciji ove konferencije također su pomogli Turistička zajednica grada Osijeka, Turistička zajednica Osječko-baranjske županije i izdavačka kuća Školska knjiga. Na konferenciji se okupilo 282 sudionika iz 17 različitih zemalja (Belgija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Francuska, Hrvatska, Irska, Island, Mađarska, Makedonija, Njemačka, Portugal, Rumunjska, SAD, Slovenija, Srbija, Švicarska i Ujedinjeno Kraljevstvo). Konferencija se održavala u Osijeku na dvije lokacije: na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti (Aula Magna) i na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti.

Plenarna izlaganja održali su dr. sc. Pamela Burnard, profesorica umjetnosti, kreativnosti i obrazovanja sa Sveučilišta u Cambridgeu, UK (Faculty of Education) i dr. sc. Vlad Glaveanu, redoviti profesor sa Sveučilišta u Dublinu (Irska) i Sveučilišta u Bergenu (Norveška).

Konferencija se nastavila u petak poslije podne i u subotu cijeli dan na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti s vrlo bogatim programom. U nastavku konferencije izložen je tako 151 rad, 139 na konferenciji (261 sudionik) i 12 na Forumu studenata (23 sudionika). Na konferenciji je u četiri paralelne sekcije predstavljen 121 rad putem usmenih izlaganja, izloženo je 10 postera i održano 8 radionica. Na Forumu studenata održano je 7 usmenih izlaganja i 5 radionica. Studenti su došli iz četiri različite zemlje i sa šest različitih sveučilišta.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Grad Osijek želi javno i glasno progovoriti o mentalnom zdravlju djece i mladih i uložiti napore u normalizaciju traženja podrške i pomoći, dostupnosti usluga i široku lepezu preventivnih aktivnosti

U Osijeku održana konferencija na temu mentalnog zdravlja djece i mladih

Grad Osijek je u suradnji sa studijem socijalnog rada, organizacijama civilnog društva, Kliničkom bolnicom Osijek i Nastavnim zavodom za javno Više…

Prosječan vaučer iznosit će 10 tisuća kuna, a dodjeljivat će se isključivo za programe stjecanje zelenih i digitalnih vještina

Od petka kreću vaučeri za obrazovanje odraslih, evo o čemu se radi

Od 1. travnja zaposlene i nezaposlene osobe za svoje će obrazovanje moći dobiti vaučere, prenosi Index. Plan je da ove Više…

"Sada imamo jednu privremenu mjeru, a potrebno je cijene u vrtićima unaprijediti i prilagoditi da ne budu na teret mladim obiteljima"

SDP i Možemo! o cijenama osječkih vrtića: “Nismo zadovoljni, mjere nisu dovoljno dobre”

Mjere u vezi cijena programa ranog i predškolskog odgoja u osječkim vrtićima koje je jučer usvojilo Gradsko vijeće Osijeka, bile Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Biciklijada se i ove godine organizira u znak podrške nacionalnoj kampanji Hrvatskog knjižničarskog društva za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom "I ja želim čitati"

FFOS-ova BICIKLIJADA 2024.

Projektom su razvijena četiri edukativna programa s temama prilagodbe klimatskim promjenama kroz mjere očuvanja zdravih ekosustava u istočnoj Hrvatskoj

Generacija prilagodbe: Mladi istočne Hrvatske na čelu klimatske adaptacije

Predavanje će se održati u učionici 54 na Filozofskom fakultetu u Osijeku (Lorenza Jägera 9) s početkom u 18 sati te je otvoreno za javnost.

Najava predavanja izv. prof. dr. sc. Hrvoja Klasića “Ima li povijesti bez ustaša i partizana”?