Opet do kafića, teretane, kladionice, kasina, igraonice..
Donosimo detaljna pravila kako se treba ponašati u novootvorenim objektima kako ne bismo stvorili problema ni sebi ni vlasnicima...
Od jučer su na snazi nove, blaže epidemiološke mjere te su počeli raditi kafići koji mogu prodavati pića i napitke za van, a smiju raditi i teretane, fitness-centri te škole stranih jezika, dječje igraonice i radionice, automat-klubovi, kasina i kladionice, prenosi Radio Osijek.
Popuštanje mjera donesenih zbog pandemije popraćeno je precizno izrađenim epidemiološkim okvirom te se tako osobe koje preuzimaju hranu i napitke ne smiju zadržavati na terasama kafića ili ispred njih. Nije dopušten ni ulazak u kafiće, a osobe koje “s nogu” čekaju isporuku, moraju držati razmak od dva metra i nositi maske, te na objekte treba staviti obavijesti o epidemiološkim mjerama. Treba napomenuti da barem prijepodne prvog dana ublažavanja mjera mnogi vlasnici kafića nisu otključali vrata svojih lokala pravdajući se da takav način posluživanja ne donosi zaradu.
U teretanama i fitness-centrima treba paziti na maksimalno dopušten broj korisnika koji su istodobno u objektu s obzirom na to da na 20 četvornih metara smije biti jedna osoba, a vlasnik o tome mora istaknuti obavijest na ulazu.
Također, potrebno je voditi brigu o ventilaciji i prozračivanju prostora, a sve sprave nakon upotrebe treba dezinficirati te nije moguće korištenje svlačionica i tuševa. Nužno je i vođenje evidencije o korisnicima, a oni moraju upotrebljavati samo vlastite ručnike i prostirke, održavati razmak od četiri metra te nositi masku. Vlasnica fitnes centra i trenerica kineziologinja Gorana Radetić svoj prostor ima u osječkoj Tvrđi. Kaže od kada smo zatvoreni snalazili smo se kako smo znali. “Troškovi stalno pristižu, a sredstva iz vladinih mjera nažalost nisu dostatna za njihovo podmirivanje”. Vlasnica je ipak sretna što se dugogodišnji članovi vraćaju u centar, jer on-line vježbanje i treniranje ipak nije prvi izbor. “Sretna sam što ćemo ponovno biti u dvorani, no ne i s brojem korisnika, jer to je tek dostatno za osnovno pokrivanje troškova”, zaključila je Gorana Radetić.
Škole stranih jezika trebaju ograničiti broj polaznika po grupama kako bi se mogao održavati razmak od najmanje dva metra, uz obvezno nošenje maski. Predavači trebaju održavati razmak od polaznika i nositi masku ili se odvojiti pleksiglasom te mjeriti temperaturu pri dolasku na posao, uz vođenje evidencije o polaznicima te mjerenje njihove temperature pri dolasku.
U dječjim igraonicama i radionicama broj korisnika ograničen je tako da jednom korisniku “pripada” sedam metara četvornih bruto korisnog prostora, o čemu treba istaknuti obavijest. I u igraonicama se mora odražavati razmak, nositi maska, kao i osigurati dezinficijens za korisnike, a sve sprave i igračke moraju se dezinficirati. S roditeljima je potrebno obaviti razgovor o eventualnoj prisutnosti simptoma, a pri ulasku se mjeri i temperatura.
Za automat-klubove, kasina i kladionice vrijede epidemiološke mjere kao i za trgovine, ovisno o njihovoj veličini te je potrebno paziti na broj osoba koje ulaze. Korisnici i zaposlenici trebaju nositi maske i održavati razmak, po mogućnosti da su odvojeni pleksiglasom ili drugom preprekom, uz dezinficiranje prostora.
I u automat-klubovima broj korisnika ograničen je tako da jednom korisniku “pripada” sedam metara četvornih bruto korisnog prostora, mora se održavati razmak te nositi maska, a o svemu tome treba istaknuti obavijest na ulazu. Sjedeća mjesta se moraju razdvojiti, metar i pol između stolica te tri metra između stolova.
foto: unsplash
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?