Osijek dobio prvu urbanu livadu – predstavljen projekt “Travnate Perspektive”
Projekt Travnate Perspektive dio je europske inicijative Communities for Climate – C4C, koju podupire Europska komisija, i predstavlja jedini projekt iz Hrvatske podržan u okviru ove inicijative

U subotu, 3. svibnja 2025. godine, na lijevoj obali Drave, u blizini pješačkog mosta, održano je predstavljanje prve osječke urbane livade, koju je pokrenula Udruga PLANTaža u sklopu projekta Travnate Perspektive. Ovaj događaj označio je važan korak u promicanju održivog upravljanja zelenim površinama u urbanim sredinama.
Na predstavljanju su sudjelovali predstavnici Udruge PLANTaža, Grada Osijeka i tvrtke Unikom, a okupljeni su imali priliku saznati više o ciljevima projekta, važnosti bioraznolikosti te novom pristupu održavanju javnih zelenih površina.
Projekt Travnate Perspektive dio je europske inicijative Communities for Climate – C4C, koju podupire Europska komisija, i predstavlja jedini projekt iz Hrvatske podržan u okviru ove inicijative. Cilj projekta je podizanje svijesti o očuvanju prirodnog okoliša u gradovima, uz podršku lokalne zajednice i institucija. Urbanim livadama želi se stvoriti prostor za veću bioraznolikost, smanjenje emisije CO₂ te povećanje otpornosti gradskih sustava na klimatske promjene.
Tijekom provedbe projekta provedeno je anketno istraživanje koje je pružilo uvid u stavove građana o uređenju zelenih površina, a dobiveni rezultati poslužili su kao temelj za daljnje aktivnosti. Članovi udruge su, u sklopu edukacije, posjetili Beč, gdje su se upoznali s primjerima dobre prakse u upravljanju gradskim zelenim površinama.
Rezultati monitoringa bioraznolikosti urbanih livada, kojeg će provoditi studenti Odjela za biologiju, bit će predstavljeni u sklopu ekološkog festivala PLANTida, koji će se održati u rujnu 2025. godine. Time se želi potaknuti širenje ove prakse i na druge lokacije unutar Osijeka.
Predstavljanje urbane livade izazvalo je velik interes javnosti, a organizatori vjeruju da je ovo tek prvi korak prema zelenijem, održivijem i bioraznolikijem Osijeku.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?