Osijek dobiva novi, modernizirani i ekološki sustav rasvjete
Utrošena energija bit će manja za 7,5 milijuna kilovat sati godišnje, a smanjit ćemo i svjetlosno onečišćenje
Na pitanje koji je najbolji primjer koji građanima može omogućiti veću korist za manje utrošenog javnog novca odgovor je ESCO model modernizacije javne rasvjete.
ESCO model odličan je primjer kako možemo upotrijebiti novu, zelenu i štedljivu tehnologiju, a koja ima brojne beneficije: “ESCO ugovor s garancijom učinka (EPC ESCO model) ne predstavlja zaduženje jedinicama lokalne samouprave te povećava investicijski potencijal za druge razvojne projekte”.
U suštini to znači da nakon modernizacije javne rasvjete čiji se radovi procjenjuju na oko 300 dana, i tijekom ugovornog razdoblja pružanja energetske usluge od osam godina, Grad Osijek neće imati više nikakvih dodatnih troškova.
“Bit će pokriven cijeli grad Osijek, stara rasvjeta biti će zamijenjena s više od 11 tisuća rasvjetnih tijela značajno bolje kvalitete i s dodatnim opcijama (dinamičko upravljanje javnom rasvjetom, daljinsko upravljanje, osiguranje i održavanje rasvjetnih tijela tijekom pružanja usluge itd.)”, rekao je zamjenik gradonačelnika Boris Piližota.
Dodaje kako nakon isteka ugovornog razdoblja od osam godina, svjetiljke i sva oprema koja ide uz njih prelaze u vlasništvo Grada Osijeka.
Još jedna pozitivna stvar je energija koja će biti utrošena, a koja će biti manja za 7,5 milijuna kilovat sati godišnje, što financijski otprilike iznosi 25% troškova koje smo imali prije početka provođenja mjera za poboljšanje energetske učinkovitosti.
“Dakle, uvođenjem ovoga modela financijska ušteda Grada Osijeka je 75%, dok osvjetljenje grada postaje puno energetski učinkovitije i bolje, i uz to sukladno novom Zakonu o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja!” naglašava Piližota.
Predloženi model modernizacije javne rasvjete financira se isključivo iz ostvarenih ušteda i za cijelo vrijeme njegove provedbe ne nastaju nikakvi dodatni troškovi.
Možemo zaključiti da uvođenjem ESCO modela modernizacije javne rasvjete rješava problem neučinkoviteg i ekološki neprihvatljivog sustava javne rasvjete, a sprječava i daljnje povećanje troškova Grada Osijeka koje bi samo postajalo još veće.
Ovakav pristup postaje primjer dobre prakse ne samo za nove, slične investicije u Osijeku koje se rade na stvaranju “smart citya” i energetski učinkovite transformacije grada, nego će biti sjajan primjer i za druge gradove koji će iz našeg primjera steći vrijedna saznanja.
foto: Vlado kos (CROPIX)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?