Osječka stabla dobit će ‘osobne iskaznice’
Ovih dana više od 15.000 osječkih stabala dobit će svoje osobne iskaznice, u kojoj će stajati koliko je stablo staro, povijest bolesti stabla, formiranje krošnje…
Krajem prošle godine gradska uprava sklopila je ugovor za ocjenjivanja stabala na 200 hektara gradske površine, dok je do sada već obrađeno prvih 200 hektara u središtu grada.
„Zbog velike svote novaca koji se ulažu u održavanje javnih zelenih površina i komunalne opreme, potrebno je evidentirati sve što imamo i u kakvom je stanju.“ – pojasnio je pročelnik za komunalu Milan Kamenko za Glas Slavonije.
Ovo je treća faza projekta GIS (geoinformacijski sustav).
Inače, projekt GIS nastao je kao potreba za kreiranjem katastra zelenih površina nailazi svoje uporište i u činjenici da jednom kreirana, postaje osnovom za planiranje dinamike održavanja kao i precizan pokazatelj realnog stanja javnih zelenih površina i stabala na određenom području.
Prilikom prikupljanja atributivnih podataka o objektima od interesa i njihovom analizom možemo dobiti jasan uvid u međusobne odnose koji vladaju između različitih sadržaja u prostoru.
Ta činjenica je od iznimne važnosti zbog planiranja budućih infrastrukturnih zahvata (izgradnju ili obnovu vodovodne mreže, kanalizacije, tramvajske pruge ili sl.) jer pokazuje preciznu lokaciju svake točke, a samim time i uspješno obavljanje svih planova.
Sastoji se od 5 faza – izrada računalnog programa i korisničke baze podataka GIS-a, izrada tematskih vektorskih podloga, prikupljanje i unos podataka o objektima evidencije, unošenje i obrada podataka, izrada zelenog katastra, planiranje, upravljanje, periodično kontroliranje i ažuriranje podataka.
Vrijednost ovog projekta je 1,3 milijuna kuna.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?