Osječki Dom Tehnike posjeduje jedinstvenu zbirku starih računala
Osim brojin zanimljivih radionica, koje pohađa oko četiri stotine polaznika, poput primjerice modelarstvo, astronomija, maketarstvo, elektronika, robotike, Dom tehnike može se pohvaliti i izuzetno vrijednom zbirkom starih računala, od modela Apple iz 1982. pa sve do jednog od prvih modela prijenosnog računala iz 1990. godine tvrtke Compaq.
– Nekim od izloženih modela, njih oko 85 posto, svojedobno smo se mi djelatnici Doma tehnike služili, neke je donirao Damir Macanić iz Turističke zajednice Osijek, a drveno računalo “Galeb“ iz 1985. godine dobili smo od Ekonomskog fakulteta Osijek. – pojasnio je Branko Hrpka, tajnik Zajednice tehničke kulture.
– Tu je zapravo riječ o prototipu, ručnoj izradi studenata Ekonomije i prof. dr. Ante Lauca, trebao se serijski proizvoditi kod nas, no njegova proizvodnja je preseljena u Varaždin. – kaže naš sugovornik.
Među izložbenim primjercima nalaze se i modeli Spectruma, ali i Comodore 64, poznatiji kao C 64, koji je posjedovao RAM od svega 64 KB, što je izuzetno mala radna memorija s obzirom na to da je današnji standard radne memorije doseže 2 GB.
Neka računala učitavala su podatke s disketa koje su imale kapacitet svega nekoliko kilobajta, kada uzememo u obzir da današnji Word dokumenti imaju i 20-ak kilobajta sve to zvuči nevjerojatno.
Svakako će posjetiteljima zapasti za oko i IBM-ovo računalo teško više od 500 kilograma, čije su komponente zasebno teške i stotinjak kilograma. Tu je i preteča Atarijevog touchapada, mogli bi ga nazvati djedom današnjeg iPada.
Zanimljivost nisu samo računala koja posjetitelji imaju priliku vidjeti nego i činjenica što svako od njih iza sebe krije zanimljivu priču koju je voditelj Branko Hrpka spreman ispričati.
Primjerice, zbog zabrane uvoza računala tijekom 1985. godine osječki sportaši, koji su često putovali u inozemstvo i imali doticaja sa tadašnjom tehnologijom, pojedinačno su krijumčarili dijelove računala, kako ih se na graničnim prijalazim ne bi otkrilo, koji su na koncu kompletirani.
Vrijednoj zbirci dodano je i preko 15 starih 8 i 16 milimetarskih videokamera koje se donacija videokluba “Mursa“. Ove kamere i danas su u funkciji.
Ljubitelji računala i oni kod kojih se probudila znatiželja izložene primjerke mogu pogledati tijekom radnog vremena Doma Tehnike (Trg J. Križanića 1) te se za dodatne informacije mogu javiti na broj 212-677.
– Svi zainteresirani mogu navratiti kad god žele i ja ću ih provesti kroz ovu zbirku. Naime, klasičnu izložbu još uvijek nemamo jer smo ograničeni za prostor, ali se nadam da ćemo ju dobiti čim se Muzej Slavonije proširi na bivšu Vegu. – kazao je Hrpka.
Naime pokrenuta je inicijativa smještaja ove zbirke u prostor Muzeja Slavonije, no ondje danas nema mjesta. Stoga će se dodatni prostor u sklopu muzeja pronaći tek preseljenjm dijela fundusa u prostor bivše Vege.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?