Osječki volonteri bez premca – mladež Gradskog društva Crvenog križa Osijek
Gradsko društvo Crvenog križa Osijek dio je velike „crvenokrižaške“ internacionalne obitelji. Kategorizira se kao udruga za promicanje humanitarnih ciljeva i provođenje akcija od opće koristi i tu se bitno razlikuje od ostalih humanitarnih udruga jer Crveni križ nikada ne djeluje u svrhu boljitka pojedinca, već dijela društva, skupine, i sl.
Međunarodni pokret Crvenog križa i Crvenog polumjeseca
Crveni križ je pokret. Pokret nastao iz ideje Henry Dunanta, Švicarca koji je 1859. svjedočio bitci kod Solferina u kojoj su se sukobile vojske Carske Austrije i Francusko-Sardinijskog saveza. U to vrijeme nije postojalo sanitetsko osoblje niti bilo kakva mogućnost pomaganja ranjenicima koji su preživjeli okršaj, ali i dalje leže na polju ranjeni čekajući smrt.
Organizirao je pomoć skupa s mještanima obližnjeg sela Castiglione, gdje je u crkvi improvizirao bolnicu. Nakon povratka u Ženevu svoja je sjećanja zapisao u knjigu „Sjećanje na Solferinu“ na kraju koje je predložio da se u svakoj državi osnuje dobrovoljno društvo koje će za vrijeme mira biti obučavano za pomaganje ranjenicima, a za vrijeme rata biti pod znakom Crvenoga križa na bijeloj podlozi (suprotno od švicarske zastave) i taj će im simbol davati slobodu kretanja i pomaganja, a ujedno će značiti nepristranost, neovisnost, neutralnost, humanost, dragovoljnost, univerzalnost i jedinstvo, temeljna načela pokreta. Napisao je i predložio sve četiri ženevske konvencije i napravio reformu humanosti.
Crveni križ kao udruga djeluje na osnovi misije i navedenih načela Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca i uživa posebnu zaštitu i skrb Republike Hrvatske. GDCKO djeluje od 1922. i provodi djelatnosti koje proizlaze iz Ženevskih konvencija i Dopunskih protokola, Statuta Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca i zaključaka međunarodnih konferencija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca prenijetih na nacionalna društva Crvenog križa.
Mladež GDCKO
Osim primarne ideje prve pomoći volonterska je djelatnost razgranata na velik broj motiva. Mladi koji trenutno volontiraju u osječkom Crvenom križu, pored događanja koje organizira gradsko društvo, a to su natjecanja, svjetski dan prve pomoći, akcija solidarnost na djelu,…, imaju mogućnost sudjelovanja ispred pokreta kao ekipe prve pomoći u gotovo svim događanjima u Osijeku (ispraćaj maturanata, utakmice NK Osijeka, sportska događanja, festivali…).
Mladi se u djelovanje Crvenoga križa u Osijeku obično uključe u 7., 8. razredu ili u srednjoj školi, nakon gradskog natjecanja u poznavanju prve pomoći i povijesti pokreta, a često i samoinicijativno dođu iz znatiželje i želje za korisnošću.
Koordinacijski se sastanci održavaju srijedom u 19:30 u zgradi Crvenog križa na Šetalištu Petra Preradovića 6 (između dva kina). Na sastancima se voljni prijavljuju na željene aktivnosti i pravi se raspored, a aktivnosti se provode neovisno o sastanku.
Na kraju svake godine u odmaralištu GDCKO u Orahovici održava se Ljetna škola mladeži Crvenog križa Osječko-baranjske županije gdje se usavršavaju programi s mladim volonterima gdje oni bivaju obučeni za voditelje programa Crvenog križa.
Programi koji se nude su prva pomoć, osnovni i napredni tečaj, realistički prikaz ozljeda, prevencija trgovanja ljudima, humane vrednote, leadership i prevencija ovisnosti. MEMO AIDS (mladi educiraju mlade o AIDSU), debate, trening životnih vještina i kreativne radionice neke su od jednodnevnih radionica koje se provode na ljetnoj školi. Sve navedene tečajeve i radionice rade se i tijekom godine, provode se po školama i fakultetima i baš je zato svaka ljetna škola korisna jer napravi malu riznicu znanja o pojedinom programu na koju GDCKO uvijek može računati.
Cilj je rada s mladima razvijanje osjećaja humanosti, zdravstvenog prosvjećivanja, tolerancije, solidarnosti, suosjećanja i razumijevanja među mladima u svrhu ostvarivanja sretne zajednice i postizanja trajnoga mira. Ciljano se provode radionice iz knjige Humane vrednote kako bi se volonteri obučili u duhu Pokreta. Potiče se individualizam i radi se na izgradnji vlastitih sposobnosti i vještina kao što su komunikacijske i prezentacijske sposobnosti, mirno rješavanje sukoba…U cilju toga relevantni su i motivi za razmišljanje o stereotipima i predrasudama i kako se s njima nositi, pritisku okoline i integraciji nas kao mlade osobe u okolinu.
Osim mladih volontera, GDCKO podržava i velik broj dugogodišnjih volontera koji volontiraju pasivnije i po potrebi zbog drugih obaveza, a velikim brojem oni koji su jednom bili crvenokrižaši zauvijek ostaju crvenokrižaši kontinuirano darujući krv.
Zašto biti volonter Crvenoga križa
Edukativno je i korisno, za nas kao pojedinca i za našu zajednicu. Približava svima nam bitne teme o kojima u formalnim oblicima edukacije možda ne promišljamo dovoljno, a radionice i seminari se ne temelje na ex catedra predavanjima, već uistinu metodički promišljenim radionicama, koje na zanimljiv, kreativan i konstruktivan način daju uspješne rezultate već dugi niz godina.
Crveni križ nudi vam puno toga, prije svega osjećaj pripadnosti. Svi volonteri znaju taj osjećaj, osjećaj pripadanja zajednici koja je pozitivna, iskrena i čista jer nema ništa ljepše što čovjek može činiti nego činiti dobro drugome.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?