Otvara se čak osam novih studija na Sveučilištu u Osijeku, hotel Mursa studentski dom

Otvara se Arhitektura, Dentalna medicina, Sociologija, Kineziologija…
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar i ravnateljica Agencije za znanost i visoko obrazovanje Jasmina Havranek, sastali su se s rektorom Željkom Turkaljem i članovima Uprave Sveučilišta J.J. Strossmayera.
Potvrđeno je da će objekt nekadašnjeg Hotela Mursa, u Ulici Bartola Kašića, država uskoro prebaciti u vlasništvo osječkog Sveučilišta kako bi bio preuređen u budući studentski dom kapaciteta oko 250 ležajeva.
– Budući da je tvrtka koja trenutačno upravlja tim objektom u stečaju, pokušat ćemo što prije, posredstvom Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom, riješiti vlasničke odnose i taj objekt staviti na raspolaganje osječkom Sveučilištu – potvrdio je ministar Mornar.
Načelno je dogovorena dodjela još nekoliko zgrada osječkom Sveučilištu koje su trenutačno u državnom vlasništvu. Tako bi, primjerice, zgrada u Ulici Ivana Gundulića 10 trebala biti dodijeljena Ekonomskom fakultetu, a sadašnja zgrada Građevinskog fakulteta u Crkvenoj 21, nakon njegove selidbe u novi objekt u sveučilišnom kampusu, Medicinskom fakultetu u Osijeku. “Na ovaj način osječko Sveučilište dobit će nove infrastrukturne objekte, nužne za njegov dalji razvoj”, dodao je ministar.
Predstavnici Ministarstva i Agencije dali su potporu i prijedlogu niza novih studijskih programa, čije je pokretanje idućih godina planirano na Sveučilištu. To su: Arhitektura na Građevinskom fakultetu; Dentalna medicina, Fizioterapija i Primaljstvo na Medicinskom fakultetu; zajednički studij Farmacija Medicinskog i Prehrambeno-tehnološkog fakulteta; Kineziologija na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti; Sociologija na Filozofskom fakultetu te Kreativne terapije kao zajednički studij Umjetničke akademije, Medicinskog fakulteta i Katoličkog bogoslovnog fakulteta. “Ministarstvo je uvijek inzistiralo da se, ako se već povećava ponuda studijskih programa, ona u prvom redu povećava u području prirodnih i tehničkih znanosti. To je u skladu s uputama koje posljednjih godina dobijamo s europske razine’, naglasio je Mornar. “Predstavnici Ministarstva i Agencije pokazali su interes i razumijevanje za naše inicijative i prijedloge, u čiju ćemo provedbu sada krenuti uz njihovu potporu”, zaključio je rektor Turkalj.
Arheološka istraživanja u kampusu pa nove zgrade
Na dnevnom redu sastanka bili su i sveučilišni centri u Osijeku i Slavonskom Brodu, kao i povećanje upisnih kvota u tzv. STEM području (Science, Technology, Engineering, Mathematics), te usklađivanje broja nastavnika i studenata na fakultetima koji pripadaju tom području. ‘Čelnici Ministarstva obećali su i tehničku pomoć oko arheoloških istraživanja i izrade projektne dokumentacije u zapadnom dijelu kampusa za potrebe budućih zgrada Elektrotehničkog, Prehrambeno-tehnološkog i Pravnog fakulteta u Osijeku. Također, razmatran je i prijedlog izmjene projekta Tehnopolis u Ulici Josipa Reihl-Kira, na lokaciji bivše zgrade Biotehničkog znanstvenog centra’, kažu čelnici Sveučilišta.