KULTURA

Otvorenje izložbe povodom obilježavanja 30. obljetnice Baltičkog puta (22.11.)

UNESCO je 2009. uvrstio „Baltijski put“ u popis „Pamćenja svijeta“ - Ulaz je slobodan pa iskoristite priliku

Objavljeno 19.11.2019
Ivona Amidžić

Godine 1989., u vrijeme još uvijek okupirane Baltičke zemlje obilježavale su 50. obljetnicu potpisivanja Pakta Molotov-Ribbentrop kojim su nacional-socijalistička Njemačka i Sovjetski Savez podijelili Europu, koji je bio jedan od razloga početka Drugog svjetskog rata te 50-godišnje okupacije Estonije, Latvije i Litve.

23. kolovoza ove godine obilježavala se 30. obljetnica velike demonstracije pod nazivom „Baltijski put“, a koji su organizirali narodni pokreti za oslobođenje u Litvi, Latviji i Estoniji. Oko 2 milijuna stanovnika okupilo se na glavnoj cesti između Vilniusa, Rige i Tallinna, primilo za ruke i ostvarilo 675 km dug živi lanac koji je povezao sve tri baltičke prijestolnice. Na taj način su ova tri naroda objavila svijetu želju za slobodom i prekidom sovjetske okupaciju te ponovno uspostavljanje neovisnosti Baltičkih država. Bio je je direktan iskaz za poništenje posljedica kriminalnog Pakta iz 1939. Godine.

Tadašnje vlasti SSSR-a poslušale su zahtjeve stanovnika Baltičkih država pa su javno priznale da je Pakt Molotov-Ribbentrop postojao te su ga proglasile ništavim. Pola godine nakon „Baltičkog puta“, 11. ožujka  1990., Litva je ponovno proglasila neovisnost. Nakon ponovnog proglašenja neovisnosti, Estonija, Latvija i Litva su se intenzivno razvijale te 2004. sve tri države postale članicama EU-a i NATO-a.

UNESCO je 2009. uvrstio „Baltijski put“ u popis „Pamćenja svijeta“

Ove godine se 30. obljetnica „Baltijskog puta“ u svima trima Baltičkim zemljama obilježava raznim kulturnim i društvenim manifestacijama, istovremeno podsjećajući na 80. obljetnicu potpisivanja zloglasnog Pakta Molotov-Ribbentrop.

Tim povodom u Muzeju Slavonije, u petak 22. studenog, s početkom u 13.00 sati, održat će se otvorenje prigodne izložbe posvećene obljetnici 30. godina Baltičkog puta, a organizatori izložbe su Veleposlanstvo Republike Litve, u suradnji s Muzejom Slavonije.

Nakon otvorenja izložbe docentica na Filozofskom fakultetu u Osijeku, Slađana Josipović Batorek će održati prigodno predavanje.

O predavačici: Slađana Josipović Batorek – diplomirala povijest i hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Autorica više znanstvenih radova i monografije iz područja nacionalne povijesti 20. stoljeća. Zaposlena na mjestu docentice na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Osijeku, gdje predaje kolegije iz nacionalne i svjetske povijesti 20. stoljeća.

Ulaz na događanje je slobodan.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Za 29. izdanje slavonskog biennalea, Ocjenjivački sud odabrao je radove 46 autora i autorica te umjetničkih suradnja koji će na ovogodišnjoj izložbi, iz ukupno 228 rada pristiglih na natječaj iz više od 30 država svijeta, izlagati

29. Slavonski Biennale: Institut nevidljivog – prostori percepcije

Slavonski biennale je skupna, žirirana izložba na kojoj se predstavlja suvremena vizualna umjetnost po izboru Ocjenjivačkog suda u sastavu: Janka Više…

Za ovogodišnje izdanje izložbe odabrani su radovi ukupno 46 umjetnika i umjetničkih suradnji, od ukupno 228 pristiglih na natječaj iz više od 30 zemalja svijeta

[FOTO] Otvorena izložba “29. Slavonski biennale: Institut nevidljivog – prostori percepcije”

U organizaciji Muzeja likovne umjetnosti u Osijeku, u Kulturnom centru Osijek sinoć (28. studenoga 2024. godine) otvoren je 29. Slavonski Više…

Izložba je rezultat fotografske natječajne selekcije koja je okupila 70-ak talentiranih fotografa s više od 400 impresivnih fotografija

Fotoklub Osijek – Izložba autora Osječko-baranjske županije

Fotoklub Osijek s ponosom najavljuje otvorenje svoje XXIV. Izložbe fotografija autora Osječko-baranjske županije, koja će se održati 11. studenog 2024. Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Osijek je već odavno i nadaleko poznat kao grad zborova, a sada dobiva i svoj prvi Osječki zborski maraton

Preko 300 zborskih pjevača u 10 koncertnih nastupa na 1. Osječkom zborskom maratonu!

Predavanje je otvoreno za javnost te će se održati u Maloj svečanoj dvorani (P39) Filozofskog fakulteta u Osijeku (Lorenza Jägera 9), a prenosit će se i na Youtube-kanalu

Najava predavanja – Umjetnost i društveno-političke okolnosti u Francuskoj u drugoj polovici 19. stoljeća

Festival "Zaiskri pričom" nije samo kulturna manifestacija – on je prostor susreta, učenja, zajedništva i stvaranja. U vremenu ubrzane komunikacije i digitalnih sadržaja, pripovijedanje nas vraća temeljnim vrijednostima – slušanju, empatiji i pažnji

Zaiskri pričom ponovo rasplamsao maštu u Josipovcu