ŽIVOT

Ove subote lansiranje bitnog satelita za praćenje klimatskih promjena

Hrvatska kao članica EU sudjelovala je u kreiranju i financiranju programa Copernicus od 2014.

Objavljeno 19.11.2020
Ivona Amidžić

U subotu 21. studenog 2020. u 17:17 UTC (18:17 po lokalnom vremenu) iz zračne baze Vandenberg u Kaliforniji (SAD) lansirat će se satelit Sentinel-6 Michael Freilich. Tada će višekratni raketni nosač SpaceX Falcon 9 ponijeti u orbitu satelit JASON-CS A/Sentinel-6A.

Važnost ove misije najveća je u praćenju klime i klimatskih promjena jer će pružiti dugačke kvalitetne globalne nizove podataka morske razine – potrebnih za utvrđivanje i praćenje porasta razine mora koji ima trend ubrzanja.

Misiju zajednički provode Američka svemirska agencija (NASA), Europska svemirska agencija (ESA), Europska komisija i Europska agencija za eksploataciju meteoroloških satelita (EUMETSAT), a konačni naziv dobila je početkom 2020. po Michaelu H. Freilichu, oceanografu, meteorologu i dugogodišnjem ravnatelju (do 2019.) NASA-inog odjela za zemaljska istraživanja. Misija se sastoji od dva satelita: JASON-CS A i JASON-CS B koji će biti lansirani s razmakom od pet godina.

JASON-CS/Sentinel-6 Michael Freilich primarno je oceanografska misija i predstavlja nastavak duge tradicije altimetrijskih misija mjerenja visine mora koje su započele 1992. suradnjom između NASA-e i Francuske svemirske agencije (CNES) na satelitu TOPEX/Poseidon te se nastavile na misiji JASON-1.

EUMETSAT je preuzeo upravljanje ostatkom JASON obitelji (Jason-2 i Jason-3), a sada će kontinuitet mjerenja biti ostvaren kroz JASON-CS koja će postati i referentna altimetrijska misija prema kojoj će se ostale kalibrirati. Veliki doprinos bit će i u operativnoj oceanografiji u mjerenju stanja mora i osobito značajne visine valova.

Satelit je opremljen sa šest instrumenata od kojih je najvažniji visinomjer tipa Poseidon-4, a podaci ostalih instrumenata, osobito informacije o vodenoj pari u atmosferi s naprednog mikrovalnog radiometra AMR i vertikalni profili temperature i vlage od GNSS-RO, imat će velik utjecaj na kvalitetu prognoze vremena asimilacijom u numeričke atmosferske modele.

Hrvatska kao članica EU sudjelovala je u kreiranju i financiranju programa Copernicus (počeo 2014.) unutar čije se svemirske komponente predvidio te dijelom financirao Sentinel-6 program. Hrvatska je punopravna članica EUMETSAT-a od 2006., a s ESA-om je 2018. potpisala ugovor o suradnji.

Dodatne informacija o misiji i satelitima možete pronaći ovdje.

foto: DHMZ

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

“U protekloj godini svaki okret na kalendaru povećavao je vrućinu. Naš planet nam pokušava nešto reći. Ali čini se da ne slušamo. Rušimo globalne temperaturne rekorde i žanjemo vjetar..."

Copernicus: Svibanj 2024. je 12. uzastopni mjesec s rekordno visokim temperaturama

Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju financira Europska komisija, primijetila je da je svibanj 2024. bio najtopliji svibanj zabilježen Više…

Projektom su razvijena četiri edukativna programa s temama prilagodbe klimatskim promjenama kroz mjere očuvanja zdravih ekosustava u istočnoj Hrvatskoj

Generacija prilagodbe: Mladi istočne Hrvatske na čelu klimatske adaptacije

Područje Slavonije i Baranje jedno je od najpogođenijih sve izraženijim posljedicama klimatskih promjena u Hrvatskoj, suočavajući se s ekstremnim vremenskim Više…

Sat za planet Zemlju najveća je globalna inicijativa usmjerena na mobiliziranje pojedinaca, poduzeća i vlada da budu dio razgovora i pronalaska rješenja potrebnih za izgradnju održive budućnosti

“Sat za planet Zemlju” – Budi dio globalnog pokreta

Gašenjem svjetla od 20:30 do 21:30 sati, 25. ožujka svi se stanovnici svijeta i naselja u kojima žive mogu uključiti Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Riječ je o sadnji u okviru projekata ozelenjivanja urbanih i periurbanih površina, odnosno gradskih i prigradskih naselja, kako bi se povećala otpornost urbanih sredina na klimatske promjene, ali i povećala bioraznolikost

U Osijeku krenula prva velika sadnja po europskim standardima čak 1700 stabala

Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

Srce za promjenu – Poziv mladima