Ovisnost o Facebooku ima identične simptome kao i ovisnost o drogama
Naime, ako ovisnici ostanu bez interneta i tako ne mogu ažurirati svoje statuse na Facebooku, mogu razviti simptome jednake onima koje imaju ovisnici o drogama na odvikavanju.
Znanstveno istraživanje pod nazivom Unpluged provedeno je u više zemalja, a sudionici istraživanja su zamoljeni da ne otvaraju svoje mailove i ne pišu SMS-ove, te da ne ažuriraju Twitter ili Facebook tijekom 24 sata. Također nisu smjeli čitati novine, samo knjige. Kao dio istraživanja, sudionici su vodili dnevnik, te zapisivali osjećaje.
Istraživanje je provedeno u suradnji s čak 12 sveučilišta diljem svijeta, a rezultati su bili iznenađujući – većina ispitanika razvila je simptome koji se mogu pronaći kod ljudi koji su pokušali prestati pušiti ili se ostaviti droge.
Osim ovog istraživanja, kineski su znanstvenici skenirali mozgove mladih internetskih ovisnika, te pronašli poremećaj u načinu „premreženosti mozga“.
Utvrđen je internetski poremećaj na temelju pozitivnih odgovora na pitanja kao što je primjerice ‘Jeste li ikada neuspješno pokušavali kontrolirati, smanjiti korištenje ili u potpunosti prestati koristiti internet?’, na način da su znanstvenici magnetskom rezonancijom mozga otkrili promjene u bijeloj tvari mozga (dijelu koji sadrži živčana vlakna) kod onih ispitanika koje su prethodno svrstali među internetske ovisnike.
Kod onih kod kojih nije zabilježeno ovisničko ponašanje, nisu otkrivene ove promjene na mozgu.
Mnoge stvari u našoj okolini mogu prouzročiti ovisnost. Prije se ovisnost svodila na cigarete, alkohol i drogu, a što više koračamo u virtualni svijet, susrećemo se s društvenim mrežama i video igrama, shvaćamo da ovisnost nema granica. Zato oprez, jer umjerenost je oduvijek bila ključ dobrog života.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?