Paraskevidekatriafobija – strah od petka 13.
Zbog čega strah od petka i broja 13?
Dan petak i broj 13 često se smatraju simbolima nesreće, a posebice kada se poklope. Mnogi taj dan smatraju posebno nesretnim. Neki smatraju da vjerovanje u nesreću datira od petka 13. iz 1306. kada je kralj Filip od Francuske dao uhititi i mučiti vitezove Templare.
Drugi smatraju da je razlog tome što je Isus umro u petak, a na Posljednjoj večeri bilo je 13 ljudi. Eva je nagovorila Adama da zagrize jabuku baš u petak, Kain ubio Abela na petak 13., Veliki potop je započeo u petak, Bog je na petak graditeljima Babilonske kule pomiješao jezike, Solomonov hram razoren je u petak itd.
Istraživač Donald Dossey povezuje petak 13. s davnim norveškim mitom o dvanaest bogova koji su priredili večeru u Valhali (ekvivalent kršćanskom raju u nordijskoj mitologiji), na koju je nepozvan upao 13-ti gost, nestašni bog Loki.
Loki je nekako uspio navesti slijepog boga tame, Hodera, da pogodi Baldera, boga veselja i zadovoljstva, strelicom od bijele imele. Balder je umro i cjela zemlja bila je zavijena u crno, bio je to loš, nesretan dan.
Prema vjerovanjima iz vremena starog Rima, vještice su se uvijek sastajale u skupinama od 12. Trinaesti sudionik okupljanja redovito je bio sam Vrag. I u Bibliji postoje brojne reference na nesretni broj 13, svakako najpoznatija jest ona kako je Juda, apostol koji je izdao Isusa, bio je trinaesti gost na Posljednjoj večeri.
Stručnjaci vjeruju kako zapravo ni jedna od ovih teorija, odnosno priča, mitova i događaja nije mogla dovesti do globalnog uvjerenja o tome da petak 13. prati nesreća, već da svaka od njih nosi podjednaku zaslugu.
>> vjerujete li u nesreću petka 13-og?
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?