Pet mitova o punjenju i trajnosti baterije mobitela
Baterija na mobitelu vam 'iscuri' za tren? I onda ljudi govore razne razloge zbog čega vam je to tako, a zapravo su to samo mitovi - potvrđeno je!
Živimo u modernom svijetu… Ali bez mobitela ne živimo! Činjenica da se bez mobitela ne ide ni na toalet je odavno poznata, a nedavna istraživanja su pokazala da 61 posto Hrvata svoj pametni telefon u prosjeku imaju uz sebe čak više od 13 sati dnevno, dok 27 posto barem četiri sata dnevno aktivno koristi pametne telefone.
Kako se baterija onda i ne bi ispraznila… Osim aktivnog trošenja, mnogo je tvrdnji što sve troši bateriju telefona i što ju može pokvariti. Evo pet mitova za koje ste sigurno čuli, a sada možete odahnuti jer i jesu samo mitovi!
MITOVI
1. Baterija treba biti prazna ili gotovo prazna prije punjenja
Ovo vrijedi jedino ako se koriste nikal-kadmijeve baterije čiji kapacitet opada ako se mobiteli prerano ili prečesto pune. Litij-ionske baterije, kakve se koriste u modernim pametnim mobitelima, s time nemaju problema.
2. Korištenje punjača koji niste dobili uz uređaj šteti bateriji
Nema pogrešnog punjača kada su u pitanju moderni pametni telefoni koji se za punjenje koriste USB priključcima. Razlika je isključivo u brzini punjenja jer nemaju svi mobilni uređaji mogućnost brzog punjenja.
3. Novi mobitel potrebno je prvi put maksimalno napuniti
Danas ne, to je bila praksa prije litij-ionskih baterija. Danas svaki korisnik samostalno odlučuje hoće li do kraja napuniti uređaj i pritom ne treba brinuti hoće li odluka utjecati na kapacitet baterije.
4. Često priključivanje i isključivanje mobitela smanjuje životni vijek baterije
Još jedna zabluda. Točno je da životni vijek baterije sadrži određen broj ciklusa punjenja, ali se i jedan ciklus može sastojati od nekoliko pojedinačnih punjenja.
5. Uvijek napunite mobilni uređaj do maksimuma
Netočno, optimalna razina napunjenosti kreće se između 30 i 70 posto. Za očuvanje baterije bolje je da ga se puni u nekoliko kraćih vremenskih intervala nego uvijek do maksimalnih 100 posto.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?