Po čemu ćemo pamtiti 2011. – top liste naslova koji su ju obilježili
Osim što je Estonija usvojila euro kao službenu valutu, južni Sudan izborio je neovisnost, Atlantis se sigurno spustio u Kennedyjev centar, NASA je objavila da postoji mogućnost postojanja vode na Marsu, Palestina je ušla u UNESCO, umrla je Amy Winehouse, Osama Bin Laden je ubijen, dok se princ William, na žalost velikog broja ženskih srdaca, oženio, hrvatska se vlada izmjenila, a Erasmus program u Osijeku postao je dvosmjeran, 2011., prema UN-u međunarodna godina šuma i kemije, a europska godina volontiranja, se može sažeti i kroz nekoliko puno nam bliskijih kategorija.
Nakon provjere kritika, analiziranja polica Goodreadsa, ponude Amazona i Planeta9, izabrali smo prvih pet najčitanijih naslova dvije i jedanaeste:
Na prvo mjesto zasluženo sjeda 1Q84 Haruki Murakamija, koji je s još jednim u nizu nezaustavljivo čitljivih Murakamijevskih ljubavnih romana dokazao zašto je toliko nagrađivan autor. Vodeći glas globalne generacije, maštoviti Murakami, radnju romana smješta je u 1984. godinu u Tokiju, s time da glavni junaci manevriraju između „stvarne” 1984. i paralelne stvarnosti u godini 1Q84.
Japanski je autor ostao vjeran uobičajenim središnjim preokupacijama i u ovom ogromnom trodijelnom romanu pa su otuđenje i samoća iskusno umotani u priču o umorstvu, religioznom fanatizmu, tumačenju povijesti, nasilju, ljubavi i nesposobnosti njena ostvarivanja, zlostavljanju, izopačenosti…
Naslov na mjestu broj dva jedina je knjiga iz autorove triologije koja je prevedena na engleski. Autor, bivši istraživački novinar, prvo je pisao znanstveno-fantastične romane, no kriminalistička triologija koja ga je proslavila i, između ostalog, dovela na naše drugo, treće i četvrto mjesto, njegovo je najpoznatije djelo, nažalost, posmrtno proslavljeno. Muškarci koji mrze žene, Djevojka koja se igrala vatrom i Kule u zraku autora Stiega Larssona, nevjerojatnom su brzinom popunile police knjižara.
Larsson je kao petnaestogodišnjak svjedočio grupnom silovanju djevojke Lisbeth i nikada si nije uspio oprostiti što je zakazao u pomaganju joj, s čim se povezuje njegova tematika silovanja i nasilja nad ženama prikazana u romanu Muškarci koji mrze žene, a ime Lisbeth proteže se kroz triologiju.
Djevojka koja se igrala vatrom, naslov s broja tri, uzbudljiva je priče koja započinje okrutnim ubojstvom mladog novinara Millenniuma i njegove djevojke. Par se bavio istraživanjem traffickinga, a svi tragovi upućuju na Lisbeth Salander. Švedska policija i javnost dižu se na noge kako bi pronašle neprilagođenu djevojku sumnjiva ponašanja s podebljim dosjeom iz psihijatrijske klinike, no ta potraga debelo odvodi u nenadanom smjeru kada se počinju otkrivati duboko zakopani i davno zaboravljeni kosturi iz ormara koji otkrivaju kako je i zašto okolina odbacila osamljenu krhku genijalku.
Roman Kule u zraku maestralna je završnica najuspješnije književne trilogije današnjice u kojem je autor nastavio Lisbethinu priču kroz neobične, žive i frustrirane likove. Prema riječima Miljenka Jergovića o Lisbeth za Frakturu, “Njezina androgina erotičnost, nepodnošljiv karakter, mušičavost, emocionalna oštećenost i socijalna razorenost, u čitatelju bude onu – opet vrlo starinsku – navadu da književni lik doživljava kao neku vrstu junakinje naših dana, metaforične i stvarne.” Još jedna optužba za pokušaj ubojstva, još jedna društvena osuda za psihijatriju i još jedan niz neotkrivenih mračnih tajni koje osvajaju čitatelje širom svijeta.
Malokad možemo u opusu besteselera New York Timesa primjetiti imenicu “Yugoslavian”, a jedna takva upravo je zasjela na broj pet. Tea Obreht, porijeklom iz Jugoslavije (1985.), točnije Beograda, dobila je nagradu Orange za najbolji roman godine. Od svoje dvanaeste godine živi u SAD-u, a roman Tigrova žena nije još jedan u nizu od mnogih osvrta iseljenika na balkansku patnju. Radnja uključuje Nataliju, mladu ljekarnicu koja pokušava otkriti istinu o smrti svoga djeda negdje na Balkanu, zanimljivo, ne spominjući točnu zemlju. Prisječajući se priča koje joj je pripovijedao u djetinjstvu, Natalija shvaća da je možda umro dok je tragao za čovjekom za koga se govorilo da ne može umrijeti. Nastojeći otkriti zašto bi se čovjek koji je oduvijek bio racionalan upustio u takvu potragu nailazi na trag koji je dovodi do primjerka Knjige o džungli i neobične priče o tigrovoj ženi. Tko još nije bacio oko, obavezno trk do GISKO.
Nije nam svima miris otvorene knjige najmiliji miris pred spavanje pa smo stoga napravili još jednu kategoriju osvrtanja na 2011., a to je pet najgledanijih naslova u 2011. :
Iako je posljednji izdatak Twilighta definitivno nešto što je ostavilo traga u 2011. vjerujem da je to jedna od onih stvari koje pravi zaljubljenici u kvalitetne priče s malih ekrana nastoje zaboraviti pa ćemo ga iz ovih pet, teško probranih naslova, ipak izostaviti.. U žlijebu je ostalo pet imena, a kronološki su poredani prema ocjeni s IMDb.
Na mjestu broj jedan s ocjenom 8.0 našao se film Potomci (The Descendants) žanra komedija/drama u trajanju od 115 minuta. Pisac i redatelj Alexander Payne jako je dobro ocijenio da će George Clooney odlično odigrati ulogu zvijezde filma koji s radnjom kreće nakon što žena glavnog lika doživi nesreću, a on se odluči zbližiti s kćerima. Otkriva da ga je žena varala, upoznaje dečka svoje kćeri i obiteljska komedija već dobiva svoj poprilično učestal oblik, no to ne umanjuje kvalitetu filma kojeg biste mogli pogledati s obitelji u jednoj od ovih hladnih večeri.
Ne zaostajući puno za prvonominiranim naslovom, ocjenu 7.9 dobio je film Nemoguca misija: Protokol duh. Redatelj Brad Bird, nekadašnji izvršni savjetnik i redatelj serije The Simpsons, pozicioniran kao 23. od 50 najpametnijih ljudi u Hollywoodu, odlično prenosi priču J. J. Appelbauma. Tom Cruise u glavnoj ulozi briljira kao akcijski heroj Ethan Hunt, koji sa svojim timom u utrci s vremenom pokušava locirati opasnog terorista koji je dobio pristup ka ruskim nuklearnim kodovima za lansiranje i planira napad na SAD.
Vjerujem da se svaka žena na trenutke raznježi gledajući Robert Downey Jr.-a pa će isto tako biti i s naslovom broj 3, redatelja Guy Ritchiea, Sherlock Holmes: A Game of Shadows. Iako mnoge kritike ponavljaju kako je svaki nastavak lošiji od originala, u ovako dinamičnoj priči o Sherlock Holmesu taj detalj možemo oprostiti. Roger Joseph Ebert, prvi kritičar u povijesti koji je dobio Pulitzerovu nagradu za kritiku, ocijenio je film sa 3,5 zvijezdice od 4 nazivajući film zabavom visokog kalibra. Avanturistički, acijski, kriminalistički, zabavni film s neodoljivim Downeyem pun je pogodak za jedno dosadno poslijepodne.
Da muška populacija ne bude zakinuta prethodnim izborom, na četvrto mjesto stavljamo film Melankolija, sa sjajnom Kirsten Dunst u glavnoj ulozi jedne od dvije sestre koje pronalaze svoje već ionako komplicirane veze izazvanima kada misteriozni novi planet Melankolija zaprijeti da će se sudariti sa Zemljom. Radnja počinje u noći njezina vjenčanja, kada Justine pokušava biti sretna, iako je to trebao biti najsretniji dan njezinog života. U međuvremenu, Melankolija, plavi planet, žuri prema Zemlji. Claire, sestra, koja plaća Justinino vjenčanje, bori se kako bi zadržala pribranost od nadolazeće katastrofe. Neobičan film vrijedan gledanja.
Autor priče i redatelj filma Terrence Malick mudro je ovu obiteljsku priču uklopio u lik Brada Pitta koji nas nikada ne ostavlja ravnodušnima. S ocjenom 7.2, vrlo visokom ocjenom s obzirom na brojku 42,281 koja označava broj glasača, film Drvo života (The Tree Of Life) priča priču o teksaškoj obitelji s tri dječaka u pedesetim godinama prošlog stoljeća. Film prati životno putovanje najstarijeg sina, Jacka, kroz nevinosti njegova djetinjstva do razočaravajuće odrasle dobi kada pokušava stabilizirati kompliciran odnos s ocem. Jack se osjeća kao izgubljena duša u suvremenom svijetu, tražeći odgovore na porijeklo i smisao života, dok ispituje postojanje vjere. Drvo života jedna je od rijetkih drama koja bi se svidjela i neljubiteljima ovoga žanra.
Brzi i žestoki 5 (Fast Five), Mamurluk II (Hangover II) i Thor su filmovi koje smo najviše preuzimali s interneta u 2011. godini, pokazuje najnovija lista sa bloga TorrentFreak. Film Brzi i žestoki 5 zaradio je diljem svijeta oko 626 milijuna dolara, a skinut je gotovo 9,3 milijuna puta s BitTorrenta. Prošle godine Avatar je preuzet više od 16 milijuna puta.
Preostali filmovi koje smo najčešće preuzimali tijekom 2011. su Izvorni kod (Source Code), Ja sam broj 4 (I Am Number Four) i Sucker Punch. Animirani film Rango skinut je 6,5 milijuna puta, a Kraljev govor (The king ‘s speech), koji je osvojio Oscara za najbolji film, preuzet je 6,3 milijuna puta. Posljednji nastavak sage o Harryju Potteru, koji je zaradio nevjerovatne1 0,33 milijarde dolara, preuzet je šest milijuna puta.
Uvijek je teško pisati o glazbenim ljestvicama iz razloga što je glazbenih žanrova i podžanrova uistinu mnogo, a većina nas preferira različite žanrove i izvođače. Upravo iz tih razloga pri izboru najbolje glazbe vodili smo se priznatim i poznatim top ljestvicama poput primjerice renomiranog Billboarda, te dostupnim USA i UK ljestvicama najslušanijih. Već iz ovoga možete zaključiti kako smo top ljestvice bazirali na stranim izvođačima iz jednog razloga – strana glazba dominira i našim radio postajama. Dakako o glazbi se mogu sačiniti deseci raznih top lista, stoga smo ljestvice saželi u svojevrsne popise najboljih i najslušanijih. Ova glazbena godina bila je zaisigurno u znaku Britanke Adele Laurie Blue Adkins.
Najbolji izvođač 2011. godine nedvojebeno je Adele, s tog trona skinula je prošlogodišnju najbolju Lady GaGu. Dvadesettrogodišnja britanska pjevačica osebujnog glasa nametnula se svojim hitovima „Rolling in the Depp“ i „Some One Like You“ svim komercijalnim radio i tv postajama. Što reći osim da je potonja pjesma bila broj jedan hit istovremeno u čak sedamnaest različitih zemalja. Dovoljno je u YouTube tražilicu upisati jednu od ove dvije pjesme, a broj klikova govori sam za sebe. Čak je i ‘velika’ Beyonce priznala kako se opušta slušajući upravo Adele. Adele je apsolutni hit i biti će zasigurno još neko vrijeme.
Popis najslušanijih, odnosno najizvođenijih pjesama, koje su okupirale domaće i strane radio postaje kreće dakako s Adele i Rolling in the Depp i Some One Like You, potom Maroon 5 – Moves Lika a Jagger (video spot ovog benda uvršten je među najbolje u protekloj godini), Katy Perry – Fireworks i E.T., Bruno Mars – Grenade i Just the Way You Are, The Black Eyed Peas – Just Cant Get Enough, Rihanna – S&M i Only Girl, Lady GaGa – Born This Way, Pink – Raise Your Glass, OneRepublic – Good Life, Lady Antebellum – Just Kiss, Jennifer Lopez – On the Floor..
Prema Billboardu najbolji izvođači u protekloj godini bili su: Adele, Rihanna, Katy Perry, Lady GaGa, Lil Wayne, Bruno Mars, Nick Minaj, Taylor Swift, Justin Bieber te Chris Brown.
Titula najboljeg albuma u 2011. godni dakako pripada Adele i njezinom album „21“. Među najbolje svakako valja pridodati i The Black Keys – El Camino, Radiohead – The King of Limbs, Lady GaGa – Born This Way, Cloud Nothings – Cloud Nothings, Beyoncé – 4, PJ Harvey – Let England Shake, Tom Waits – Bad As Me, Mogwai – Hardcore Will Never Die, But You Will, Bjork – Biophilia, Frank Ocean – Nostalgia/Ultra, Rihanna – Loud, Jay Z & Kanye West – Watch the Throne…
U velikoj anketi koju je provela agencija PRS For Music veliki hit Kylie Minogue ‘Can’t Get You Out Of My Head’ proglašen je najizvođenijom pjesmom u posljednjih 10 godina.
Izbor najboljih TV serija bazirali smo dakako na stranim TV serijama dopstupnim gledanju putem kabelskih i IPTV providera, te dakako interneta. Stoga nam nemojte zamjeriti što na ovom popisu nema Larinog izbora i sličnih. Za referencu pri sastavljanu liste uzeti su ugledni IMDB, te prva i najbolja web lokacija za sve ljubitelje tv serija serijala.com. Serijalin izbor najboljih serija iz godine u godinu neprikosnoven je popis kojemu će tek rijetki naći manu. Taj popis vodio je i nas pri sačinjavanju ove liste.
Breaking Bad – svi koji i malo prate svijet TV serija zasigurno su čuli za profesora-kemičara Waltera White, koji po saznanju da boluje od terminalnog tumora počinje kuhati „meth“. Teško je svesti sve dosadašnje epizode četiri sezone u nekoliko rečenica koje bi tvorile radnju serije. Možemo reći kako je radnja isprepletena brojnim nevjerojatnim situacijama te izvrsnim glumačkim ostvarenjima. Peta sezona koja dolazi u ovoj godini zasigurno je jedna od najiščekivanijih tv sezona posljednjih godina.
Game of Thrones – HBO-ov povijesno-fantastični spektakl nikoga ne može ostaviti ravnodušnim. Iznimna scenografija, kostimografija, prožeta sjajnim akcijskim i dramskim dijelovima ostavlja bez daha. Epska priča Georga R.R. Martina ekranizirana je u deset fantastičnih epizoda prve sezone, a druga sezona vraća se na male ekrane u proljeće ove godine. Pojedine epizode druge sezone snimane su čak i u Dubrovniku.
Justified – jedna od najkvalitetnijih policijskih serija u protekloj godini zauzela je visoko treće mjesto na ovom popisu, a nalazi se na visokim mjestima top lista svih ljubitelja i kritičara tv serija. Timothy Olyphant tumači saveznog šerifa (US Marshall) u zabiti američkog juga, gdje ništa nije kako se čini. Važno je naglasiti kako Justified nije nikakav tipičan policijski procedural kakve nam serviraju domaće TV postaje, Justified je dramski dragulj u svakom smislu. Treća sezona kreće sredinom siječnja.
Homeland – nova serija koje je postavila visoke standarde samoj sebi. Agentica CIA-e pokušava dokazati samoj sebi, i kolegama kako je američki marinac, koji je spašen iz osmogodišnjeg zatočenišva u Iraku zapravo dvostruki agent, i jedan od kotača u terorističkoj zavjeri napada na SAD. Iako možda zvuči kao već viđeno, ova serija to usitinu nije, prvenstveno iz razloga što radnja nikako nije crno bijela (vidimo i „protivničku“ stranu u cijeloj priči), a napeta i inteligenta priča, te odlačna glumačka ostvarenja odskaču daleko od prosjeka.
Boradwalk Empire – fantastična HBO-ova drama uistinu je priča za sebe. Glumačka postava predvođena sjajnim Steveom Buscemijem, oduševljava svakom epizodom. Radnja serije prati događaje 1920.-ih godina u Atlantic Cityju, a u središtu zbivanja su korumpirani moćnici, političari i mafijaši svi u borbi za prevlast nad distribucijom tada ilegalnog alkohola. Fantastična priča koja je svakom epizodom sve bolja i bolja. S obzirom da je druga sezona završila tek nedavno, najava treće tek se očekuje.
Mnogi će možda postaviti pitanje zašto na ovom popisu nema komedija, iz jednostavno iz razloga što je protekla godina obilježena dramama. Svi koji prate TV serije složiti će se s nama.
Kada bi nastavili ovaj popis njemu bi zasigurno još pridodali Louie, Sons of Anarchy, Misfits, The Good Wife, Archera, Friday Night Lights…
S obzirom da sve serije nisu dostupne svima u svjetu portal Torent Freka sačinio je popis deset najpiratiziranih serija u 2011. godini. Taj popis predvodi Dexter, potom slijede Game of Thrones, The Big Bang Theory, House, How I Met Your Mother, Glee, The Walking Dead, Terra Nova, True Blood i Breaking Bad koji je imao 1,730,000 preuzimanja po epizodi.
Kraj kalendarske godine „gamerima“ označava trenutak kada se osvrću za onim što je tekuća godina donijela, ali iščekivanje onoga što će nova donijeti. Stoga smo vam pripremili kratak rezime top naslova iz svijeta video igra iz 2011. te popis onih koje se s nestrpljenjem očekuju.
Kao referencu odabira najboljih uzeli smo renomirani IGN, njihovi godišnji popisi gotovo uvijek su izvrsno prihvaćeni. S obzirom da je igranje rašireno na tri platforme PC, Play Station 3 i Xbox 360 sačinjena su i tri popisa. Neke igre ekskluzivno izlaze samo na konzolama (primjerice Uncharted, Killzone i Infamous), a neke se pak izvode bolje na konzolama nego na PC-ju, te su time i draže igračima, stoga popisi variraju.
Prema renomiranom IGN-u ovo je dest PC igara koje je obilježilo proteklu godinu: Skyrim, Mass Effect 2 (redakcijski favorit), Rage, Portal 2, Dragon Age 2, Star Wars: The Old Republic, Deus Ex: Human Revolutions, The Witcher: Assasins of Kings, Shogun 2: total War i na koncu Crysis 2.
U slučaju najboljih PS3 igara poredak je nešto dugačiji: Uncharted 3, Mass Effect 3, Little Big Planet 2, Resistance 3, Infamosu 2, Dead Space 2, Killzone 3, The Last Guardian, Rage te na koncu, jedna od najnovijih igra na tržištu Batman: Arkham City.
I posljednje, ali ne najvažnije, Microsoftova konzola Xbox 360: Mass Effect 3, Batman: Arkham City, Portal 2, Skyrim, Rage, Deus Ex: Human Revolutions, Child of Eden, L.A. Noire, Dead Space 2 te Gears of War 3.
Zanimljivo je kako gamerske akcijske uspješnice Call of Duty: Modern Warfare 3 i Battlefield 3 nisu niti na jednom popisu, iz jednostavnog razloga – gamerima nisu ponudile nikakve novosti. Nove mape i nova oružja još uvijek nisu revolucionarna, a single player kampanje su kratke i skriptirane. Pohvale idu dakako na račun multiplayera, koji nude sate i sate zabave, no to je već zasebna priča.
Među redakcijskim gamerima favorit u protekloj godini bio je fenomenalni L.A. Noire – revolucionarna igra koje je stvorila potpuno novi žanr u gamerskom svijetu, čime je Rockstar ponovno pisao povijest.
Druga igra koja će ostati upamćena je Deus Ex: Human Revolutions – sjajna igrivost, odlična cyber-punk atmosfera i zanimljiva priča jamstvo su kako će ta igra biti odigrana još nekoliko puta. Jedno od „razočarenja“ nazvali bi pompozno najavljivani Rage. Mnogo vremena utrošeno je u razvoj te igre, a donijela je probleme s izvođenjem (na PC-ju), glomazne mape koje ne služe ničemu, te slab multiplayer. Zamjerka ide i na kratko trajanje single player kampanje. Iako to nisu razlozi ne odigrati Rage, od igre se očekivalo više.
Neke od igara za PC, PS3 i X360 koje s nestrpljenjem očekujemo u predstojećoj godini su: Metro: Last Light, Diablo 3, Far Cry 3, Borderlands, BioShock Infinite, Xcom, Syndicate, Mass Effect 3, Max Payne 3, Grand Theft Auto 5 te neki od nastavaka iz franšiza Call of Duty i Battlefield.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?