Počela je i 27. godišnja konferencija hrvatskih psihologa (6.-9.11.) PROGRAM
Iz opsežnog i zanimljivog programa izdvajamo nekoliko tema :D
27. godišnja konferencija hrvatskih psihologa (27GKHP) održat će se od 6. do 9. studenoga 2019. u Hotelu Osijek u Osijeku.
Glavna tema ovogodišnje Konferencije je “Psihologija i digitalni svijet”, a pored Hrvatskog psihološkog društva kao glavnog organizatora, suorganizatori su još Društvo psihologa Osijek i Društvo psihologa Virovitičko-podravske županije. Uz glavnu temu i sve konferencijske podteme, na Konferenciji su dobrodošli i ostali sadržaji iz područja teorijske i primijenjene psihologije.
Kroz ova 4 konferencijska dana, učit ćemo, družiti se raspravljati ali i zabaviti se. Naša iskustva s prethodno održanih osječkih Konferencija su izvrsna, a najave naših domaćina obećavaju još jedan, najveći hrvatski psihologijski skup za pamćenje. Kao i na svakoj Konferenciji očekujemo vas u velikom broju, sigurni smo da će nam i ova Konferencija, Grad Osijek kao i Osječko-baranjska županija ostati u lijepom sjećanju.
Što sve možemo očekivati ove godine?
Prof. dr. sc. Gordana Kuterovac Jagodić organizira pozvani simpozij na temu “Informacijsko komunikacijske tehnologije kao kontekst i čimbenik razvoja i psihičke dobrobiti djece i adolescenata” na kojem će govoriti o korištenju modernih tehnologija u predškolskoj dobi, a na simpoziju će sudjelovati poznati hrvatski znanstvenici poput prof. dr. sc. Aleksandra Štulhofera koji će izlagati o odnosu psihičke dobrobiti adolescenata i online pornografiji, doc. dr. sc. Lucije Vejmelka koja će izlagati spoznaje svojih istraživanja o ovisnosti mladih o internetu.
Istraživački tim prof. dr. sc. Marine Ajduković će iznijeti najnovije spoznaje o subjektivnoj dobrobiti djece u Hrvatskoj, a posvetit će se i pitanjima istraživanja s djecom u svjetlu novog etičkog kodeksa istraživanja s djecom koji se trenutno razvija i na čemu radi veliki tim stručnjaka.
Ugledni znanstvenici s riječkog sveučilišta poput prof. dr. sc. Zoran Sušanj, prof. dr. sc. Svjetlana Kolić-Vehoves i doc. dr. sc. Barbarai Kalebić Maglica će izvjestiti o projektu u kojem su vrednovali učinkovitost digitalne transformacije škola, dok će profesorica s Kineziološkog fakulteta Renata Barić organizirati simpozij o mogućnostima korištenja tehnologija u sportu.
Sudjeluju i osječki znanstvenici…
Osječki znanstvenici će podučiti kolege kako pratiti izvršne funkcije kod djece odnosno upoznat će psihologe kojom tehnikom mogu procjenjivati ovu važnu pojavu koja uvelike određuje koliko će osoba u odrasloj dobi biti uspješna i dobro se prilagoditi, a što je tema velike istraživačke studije izv. prof. dr. sc. Silvije Ručević, dok će izv. prof. dr. sc. Tena Velki predstaviti priručnik koji tematizira sigurnost u digitalnom svijetu zajedno sa svojim suradnicima – profesorima s Fakulteta elektronike i računarstva u Zagrebu i njegovog pandana u Osijeku, pravnog fakulteta u Osijeku i Medicinskog fakulteta u Osijeku.
Profesor sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta izv. prof. dr. sc. Zvonimir Galić će, s predstavnicima tvrtki koje se u svom radu bazično bave informacijsko-komunikacijskim tehnologijama i digitalnim alatima problematizirati izazove iseljavanja na okruglom stolu pod naslovom “Gore je bolje”.
Redovita profesorica Maja Miškulin s osječkog Medicinskog fakulteta i njeni suradnici te redovita profesorica sa zagrebačkog Učiteljskog fakulteta Tajana Ljubin-Golub su gošće pozvanog simpozija izv. prof. dr. sc. Daniele Šincek i njenih suradnica dr. sc. Marije Milić i Ivane Duvnjak koji se bavi rizičnim i problematičnim ponašanjima u digitalnom svijetu poput ovisnosti o internetu i Facebooku, sekstingu, vršnjačkom nasilju preko interneta i prekomjernom igranju igrica.
Aktivno je i hrvatsko psihološko društvo, lokalna psihološka društva…
Hrvatsko psihološko društvo će kroz brojne simpozije svojih sekcija također vrlo aktivno sudjelovati u radu konferencije pa će tako, primjerice, o mračnoj strani interneta ili kako se internet može koristiti za kršenje zakona, ali i za održavanje veza djece zatvorenika s njihovim roditeljima koji su u zatvori progovoriti članovi Sekcije za penološku psihologiju.
Svakako treba istaknuti i Sekciju za vojnu psihologiju koja već 27. godina organizira simpozije i time su sudjelovali u svim dosadašnjim konferencijama te će oni prikazati kako se može putem društvenih mreža promovirati dragovoljno vojno osposobljavanje ili koji su izazovi prisutni u djelovanju posada bespilotnih letjelica.
Na ovogodišnjoj konferenciji bit će aktivna i lokalna psihološka društva, poput Društva psihologa Varaždin koji će i na ovoj konferenciji organizirati tradicionalni Psihošpancir.
Osim bavljenja glavnom temom konferencije, psiholozi će se pozabaviti i ostalim sadržajima vezanim za najrazličitija područja njihove prakse kroz usmena priopćenja, simpozije, radionice, okrugle stolove, tribine, poster sekcije i predstavljanja knjiga.
Više o konferenciji i predavačima možete pratiti i na službenoj stranici konferencije, a ovdje pogledajte raspored i pregled svih predavanja: 27_GKHP_PROGRAM
foto: facebook (screenshot)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?