Predavanje na temu ‘Prepoznati totalitarizam. Biti aktivan u totalitarizmu. Dietrich Bonhoeffer: vjernik i nacizam’
Nakon otvorenog predavanja, u 20,30 sati, slijedit će projekcija filma o životu Dietricha Bonhoeffera «Hanged on a Twisted Cross». Predavanje i projekcija filma bit će održani u Klubu MOPeD, Cvjetkova 32, na Evanđeosko- teološkom fakultetu u Osijeku, u Dvorani Strossmayer, a ulaz na oba događaja je besplatan.
Na otvorenom predavanju govorit će se o načinima prepoznavanja, te licima i naličjima totalitarizma, o nacizmu kao najsnažnijem primjeru totalitarizma, te kako je moguće biti aktivan u totalitarizmu. Na primjeru Dietricha Bonhoeffera (1906-1945), raspravljat će se o totalitarizmu i građanskom otporu te totalitarizmu vjernicima i kršćanstvu.
Dietrich Bonhoeffer (1906-1945) je njemački pastor, teolog i sudionik pokreta otpora. Bio je snažan protivnik nacizma i Adolfa Hitlera, te je bio ogorčen zbog ne reagiranja Crkve na zločine zahtijevajući veću ulogu Crkve u kritici nacionalsocijalističkog režima. Nije podržavao antisemitsku politiku, a iz potrebe za otporom nacizmu, zajedno s još nekoliko uglednih crkvenih dužnosnika, osnovao je Ispovjednu Crkvu. Pomagao je Židovima da napuste Njemačku, Nacisti su mu zabranili propovijedati, kasnije poučavati, a na kraju i svaki javni rad. Organizirao je predavanja za pastore
Ispovjedne Crkve, a povezao se i s pripadnicima Abwehra (Njemačke vojne obavještajne službe) koji su htjeli zbaciti nacistički režim. Nakon što je Operacija Valkire (Srpanjska urota) 1944. godine propala, zatvoren je i seljen u razne konclogore završivši u Flossenburgu, gdje je pogubljen vješanjem u zoru 9. travnja 1945. godine, tri tjedna prije oslobođenja grada. Junak je njemačkog otpora nacizmu.
Otvoreno predavanje i filmska projekcija održavaju se u sklopu projekta PEACE: Obrazovanje za mir i aktivno građanstvo u Europi (2011) koji se provodi pod pokroviteljstvom Europske unije u sklopu Programa Europa za građane. Nositelj projekta je Asocijacija agencija lokalne demokracije – ALDA, Ured u Strasbourgu, a partneri na projektu su Agencije lokalne demokracije iz Osijeka i Siska, Spomen područje Jasenovac (Hrvatska), Spomen područje Caen (Francuska), Institut za nacionalnu povijest (Makedonija), The Junction (Sjeverna Irska), Pays Vichy-Auvergne (Franscuska) i Terra del fuoco (Italija).
Cilj projekta PEACE: Obrazovanje za mir i aktivno građanstvo u Europi je stvaranje mreže organizacija i struktura koje se bave obrazovanjem za mir i edukacijom o ljudskim pravima, a koje će se služiti povijesnim činjenicama europske povijesti 20. stoljeća ako alatom za poticanje aktivnog sjećanja. Partneri u ovom projektu razmjenjuju iskustva i mišljenja kako unaprijediti metodologiju učenja i rada sa širom populacijom kako bi se naglasile vrijednosti Europske unije, dubinsko razumijevanje razloga nastajanja Vijeća Europe i Europske unije, međusobnog razumijevanja kulturnih različitosti, dopuštanja i osiguravanja zaštite nepristranog sjećanja, te izgradnje snažnijih veza unutar Europe.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?