ŽIVOT

Predstavljena hrvatska inačica mobilne aplikacije “Stop COVID-19”

"Riječ je o dobrovoljnoj, korisnoj mobilnoj aplikaciji za anonimno obavještavanje o izloženosti bolesti COVID-19"

Objavljeno 28.07.2020
Ivona Amidžić

Hrvatska zdravstveni i IT sektor razvili su i u ponedjeljak predstavili hrvatsku inačicu mobilne aplikacije “Stop COVID-19” – dobrovoljnu, transparentnu i privremenu aplikaciju koja koristi privremene i anonimne podatke radi anonimnog obavještavanja o izloženosti koronavirusu.

Aplikacija je dostupna za mobilne uređaje Android i Apple platforme, a koristi bluetooth tehnologiju. U Ministarstvu zdravstva predstavili su je ministar Vili Beroš te predsjednik Uprave APIS-a Saša Bilić.

Ministar je naglasio da je cilj aplikacije poboljšanje epidemiološke slike kroz povećanje učinaka tradicionalnih metoda detekcije bliskih kontakata uz pomoć tehnologije koja omogućava brzo obavještavanje osobe koje su bile izložene koronavirusu.

“Riječ je o dobrovoljnoj, korisnoj mobilnoj aplikaciji za anonimno obavještavanje o izloženosti bolesti COVID-19, a njen uspjeh se temelji na savjesnom i solidarnom sudjelovanju građana”, naglasio je Beroš na predstavljanju te izrazio nadu da će ju građani koristiti.

Naglasio je da je aplikacija u potpunosti dobrovoljna, transparentna i privremena. “Nakon što prođe ugroza od pandemije, mobilna aplikacija se više neće moći koristiti, kibernetički je sigurna i koristi privremene i anonimne podatke. Dakle, nema nikakvog sakupljanja, niti na bilo kojem mjestu, podataka o korisnicima aplikacije”, naglasio je Beroš.

Aplikacijom koja je danas predstavljena ne prikupljaju se osobni podaci i osigurana je njezina prekogranična interoperabilnost, dodao je Beroš te rekao kako je, ako će ugroza koronavirusa trajati, pitanje vremena kada će se EU regulativom obvezati sve koji prelaze granice da budu korisnici aplikacije.

Aplikaciju je izradio APIS, temeljem odluke Vlade, a evaluirala ju je Agencija za zaštitu osobnih podataka kako bi bila potpuno usklađena s Općom uredbom o zaštiti podataka.

Predsjednik Uprave APIS-a istaknuo je da je aplikacija interoperabilna među različitim aplikacijskim sustavima, a radi zaštite podataka i privatnosti, mobiteli izmjenjuju tzv. ključeve tj. nasumične nizove znakova.

“I svi zapisi ostvareni između dva uređaja, tj. dvije osobe, zabilježeni su isključivo na mobilnim uređajima”, dodao je te naglasio da se isključivo “razmjenjuju ključevi” odnosno ne traži se osobne podatke.

Svaki korisnik na anonimnoj bazi dobiva informaciju da je u nekom određenom razdoblju 14 dana unatrag bio u kontaktu sa zaraženom osobom.

Epidemiolog Tomislav Benjak iz HZJZ-a istaknuo je da je da su u izradi aplikacije, uz IT sektor, sudjelovali stručnjaci epidemiolozi, primarna zdravstvena zaštita te u nekim segmentima i bolnički sustav.

Korisnici aplikacije dobivat će poruke jesu li imali kontakt visokog, srednjeg ili niskog rizika temeljem točno određenih parametara, istaknuo je.

“Vodili smo računa da to bude distanca – poruka o visokom riziku je kada čovjek bude na dva metra duže od 15 minuta unazad 48 sati”, objasnio je.

U tom trenutku korisnik dobiva poruku da je bio u visokorizičnom kontaktu, da ostane kod kuće i javi se svom liječniku obiteljske medicine, a na sličan način kreirane su i poruke za srednji i nizak rizik od kontakta, dodao je.

Do danas je desetak članica EU izradilo svoje službene mobilne aplikacije za praćenje kontakata i obavještavanje o izloženosti bolesti COVID-19 (Austrija, Češka, Italija, Latvija, Njemačka, Poljska, Danska, Irska, Francuska i Mađarska).

(Hina)

foto: screenshot

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Građani od danas na jednom mjestu mogu pronaći sve brojeve telefona, telefaxova i e-mailove, koji su potrebni za dobivanje raznih informacija

Važna obavijest policije – svi kontakti na jednom mjestu

Na Internet-stranici Policijske uprave osječko-baranjske pod rubrikom kontakti https://osjecko-baranjska-policija.gov.hr/kontakti/42436 građani od danas na jednom mjestu mogu pronaći sve brojeve telefona, telefaxova i e-mailove, Više…

Na području Osijeka 19. srpnja zabilježen jedan slučaj virusa Zapadnog Nila, no situacija nije nimalo alarmantna jer je brojnost komaraca niska, a odrađena je i dezinsekcija čitavog područja i okolice

Na području Osijeka nema evidentiranih slučajeva virusa Zapadnog Nila

U borbi protiv komaraca Grad Osijek dosad je proveo 133 preporuke, a danas će na području Sarvaša biti provedena i Više…

Cilj je razviti jedinstvenu mobilnu i web aplikaciju koja će olakšati suradnju i komunikaciju između Grada Osijeka, gradskih poduzeća i ustanova s građanima grada Osijeka

Grad Osijek na proljeće dobiva 707 000 eura vrijednu web i mobilnu aplikaciju

U osječkoj Gradskoj upravi potpisan je ugovor sa zajednicom ponuditelja Ericsson Nikola Tesla i A1 Hrvatska o razvoju i implementaciji Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Studio Groove je jedan od rijetkih u Hrvatskoj koji nudi hot pilates, ali i satove kreativnog mat pilatesa.  Radi se u grupama do 6 ljudi, što omogućuje poluindividualan pristup i povezivanje sa ostalim članovima

Mjesto gdje tijelo jača, a zajednica raste: Studio Groove mijenja pogled na vježbanje u Osijeku

Na motociklima će se napraviti defile po ulicama Osijeka u pratnji policije. U sklopu akcije vršiti će se darivanje sve djece (pisanice, slatkiši, čokoladice i ostalo) na više lokacija

Akcija Motozeko 2025 u organizaciji MK Osijek

Program je bio usmjeren na poboljšanje kompetencija nastavnika i odgojno-obrazovnih djelatnika te razvoj modela podučavanja u poduzetništvu, s ciljem jačanja znanja, vještina i kompetencija učenika u ruralnim i depriviranim područjima

U sklopu Programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“ više od 9.000 učenika sudjelovalo u STEM radionicama i programima