KULTURA

Prikazivanje dokumentarnog filma i izložba fotografija “DGO”

Prikazivanje filma bit će održano na otvorenom prostoru u dvorištu Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, kao i izložba, koju će biti moguće pogledati i u prostoru Knjižnice u danima prije prikazivanja filma

Objavljeno 05.07.2022
Darija Kovačić

U organizaciji Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, u petak, 8. srpnja 2022. godine s početkom u 21.00 sat bit će održano prikazivanje prvog dijela dokumentarnog filma “DGO” autora Hrvoja Petrovića te postavljena istoimena izložba fotografija sa snimanja filma, fotografa Mateja Florschütza. Prikazivanje filma bit će održano na otvorenom prostoru u dvorištu Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, kao i izložba, koju će biti moguće pogledati i u prostoru Knjižnice u danima prije prikazivanja filma.

Broj je sjedećih mjesta ograničen, a ulaz slobodan. Dobrovoljni prilog za autorov rad na filmu može se donirati u kutiju što će biti postavljena za vrijeme projekcije.

O filmu:

Dokumentarni film “DGO” govori o “udžbeničkoj” i ”uličnoj” povijesti Donjeg grada prepričanoj kroz riječi ”malog čovjeka”. Radnja, kroz ukupno sedam sati raspoređenih u tri zasebna nastavka filma, prati dvadesetak sadržajno različitih tema – od Murse i Bendeka, preko međukvartovskih odnosa, Olimpije i Kožare, do Slavije, Drave i kultnog igrališta ”Đure” – istovremeno dokumentirajući i povijest samog grada Osijeka. Temeljen na povijesnim dokumentima, ali prije svega na razgovorima autora sa stotinjak Donjograđana koji su bili voljni odvojiti svoje vrijeme, priče i fotografije, film je kroz godinu i pol dana rađen bez ičijeg financijskog, političkog ili nekog trećeg oblika podrške, sponzorstva ili pokroviteljstva. Osječka je publika na različitim lokacijama u gradu od ožujka do danas imala priliku pogledati prvi dio. Drugi je u fazi izrade, a njegov se izlazak može očekivati u rujnu ove godine.

O izložbi:

“Cilj je bio na dokumentaran način prikazati priče i ljude ispred objektiva. Zbog toga sam se odlučio na crno-bijele fotografije kojima sam dodavao i zrno kako bih postigao što analogniji osjećaj. Inzistirao sam da svako snimanje bude u zlatnom satu; mislim da je to dodalo posebnu konzistenciju kroz cijelo snimanje. Smatram da boja utječe na percepciju ljudi, odvlači pozornost od bitnoga, a to su emocije, odnosno ljudi, njihova lica i priče. Možete vidjeti ponos u očima gospodina Bubala, možete vidjeti iskru u starijima koji su se prisjetili svoje mladosti u Donjem gradu. Također, možete vidjeti isti taj ponos u mladima koji prepričavaju svoje priče”, rekao je Matej.

O autoru filma:

Hrvoje Petrović rođen je 1986. te odrastao na asfaltu donjogradske “Đure”. Završio je Prvu gimnaziju, gdje je četiri godine sjedio dvije klupe iza fotografa izložbe, da bi zatim diplomirao povijest i pedagogiju na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Jedini doticaj sa svijetom filma koji je imao prije realiziranja projekta “DGO” bilo je gledanje filmova i izrada filmskih pub kvizova, ali je nakon godinu i pol’ dana, preko YouTubea, uspio savladati osnove potrebne kako bi sâm režirao, snimio, montirao i “naratirao” trenutno jedini dugometražni dokumentarni film o nekom osječkom kvartu, ali i široj povijesti grada općenito. Autor je mrežne stranice Imaginary Football History http://ifh.world/hr na kojoj kroz suvremeni nogomet čitatelju nastoji približiti povijest Europe i svijeta. Trenutno, za režije zarađuje kao odgajatelj u SOS Zajednici mladih u Osijeku.

O autoru fotografija:

Matej Florschütz rođen je 1986. u vrijeme koje je oblikovalo njegovu viziju estetski i ideološki. Cjeloživotna uloga “promatrača” učinila ga je svjesnim neprimijećenih trenutaka oko sebe. Ponajviše ljudskih interakcija, motiv koji je u srcu njegova fotografskog izražavanja. Po završetku fakulteta okrenuo se odmah fotografiji. U svijetu instantne gratifikacije izabrao je “sporiji” medij kako bi izrazio svoj pogled na svijet. Većina njegovih radova jest na 35 milimetarskom filmu i srednjem formatu. Izborom analognog medija omogućio si je usporiti i vizualizirati same fotografije prije nego što nastanu.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

U dokumentarnom se filmu na duhovit način prikazuje povijest osječkog Donjeg grada i svakodnevica njegovih stanovnika.

[NAJAVA] FFOS – prikazivanje dokumentarnog filma DGO III

Centar za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta u Osijeku organizira prikazivanje dokumentarnog filma DGO III. U dokumentarnom se filmu na duhovit način Više…

Izložba je to koja okuplja fotografe Osječko-baranjske županije, pokazuje, nagrađuje i pohvaljuje najbolje od njih, a održava se u organizaciji Fotokluba Osijek te u partnerstvu sa Zajednicom tehničke kulture Osječko-baranjske županije i Kulturnim centrom Osijek

Najbolje od fotografije autora iz Osječko-baranjske županije – izložba Fotokluba Osijek

U ponedjeljak, 15. siječnja s početkom u 19.00 sati u foyeru Kulturnog centra Osijek, u organizaciji Fotokluba Osijek, bit će Više…

U srijedu počinje izložba radova Ukrajinaca koji su dom pronašli u Osijeku, posjetitelji slike mogu uzeti besplatno

Ukrajinci iz Osijeka organiziraju izložbu i poklanjaju slike svim posjetiteljima

Kako za Ukrajince pristigle u Osijek izgleda novi dom nakon izbjeglištva iz ratom pogođene Ukrajine, otkrit će jedinstvena izložba “Osijek Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine s ciljem da se kroz jedinstvenu manifestaciju potakne kultura čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega, te da poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu

[NAJAVA] Noć knjige u Muzeju Slavonije

Posjetitelji koncerta su dugotrajnim pljeskom nagradili sve izvođače, a zbor je zajedno sa svim nazočnima otpjevao skladbu Gospodin slavno uskrsnu

Uskrsni koncert Pjevačkoga društva sv. Josipa Osijek

U novom filmskom tjednu uz Back to Black premijerno na program stižu još 2 nova filmska naslova. Nabavite na vrijeme i karte za predstave i stand up komedije!

Kino Urania – Back to Black