ŽIVOT

Priopćenje SDP OBŽ i SDP Belišće oko borbe s komarcima u Županiji i problematike neugodnih mirisa u Belišću

Postavlja se pitanje zašto se ne pomaže drugima? Mora li zdravstvena zaštita građana ovisiti o nečijoj pomoći? Zašto nemamo uređen i funkcionalan sustav borbe protiv komaraca

Objavljeno 22.06.2023
Matija Ivanković

U Belišću je u srijedu 21. lipnja održana 17. sjednica Predsjedništva SDP-a Osječko-baranjske županije pod predsjedanjem predsjednice županijskog SDP-a Sanje Bježančević.

Uz redovne teme poseban naglasak stavljen je na dva problema koji su trenutno vrlo aktualni. Jedan se dotiče gotovo svih stanovnika Osječko-baranjske županije, a to su komarci. Drugi problem su neugodni mirisi i kvaliteta zraka koji je već dugo posebno aktualan u Belišću, a u zadnje vrijeme sve više i u gradu Valpovu.

Zakonska obveza za tretiranje komaraca je na gradovima i općinama, za neprovođenje tretiranja nisu predviđene sankcije za one koje ih ne provode. Lokalni čelnici očigledno nisu planirali adekvatna sredstva. Problem tretiranja komaraca ukazuje na besmislenost postojećeg ustroja jedinica lokalne samouprave, ali i postavlja pitanje na što sve jedinice lokalne uprave troše novac svojih građana.

Komarci više nisu samo javnozdravstveni problem, komarci onemogućavaju bavljenje poljoprivredom, turizmom i bilo kojom aktivnošću na otvorenom.

Osječko-baranjska županija se uključila s 200.000,00 eura, a država s još 600.000,00 eura pomoći gradu Osijeku i općinama Bilje, Darda, Petrijevci i Erdut za tretiranje komaraca.

Postavlja se pitanje zašto se ne pomaže drugima? Mora li zdravstvena zaštita građana ovisiti o nečijoj pomoći? Zašto nemamo uređen i funkcionalan sustav borbe protiv komaraca koji će jednako koristiti svim stanovnicima na ugroženim područjima neovisno tko bio na vlasti u kojem gradu ili općini?

U ovakvom sustavu jedinica lokalne samouprave najefikasnije bi bilo kada bi država preuzela na sebe organiziranje tretiranja komaraca. Jer ovaj problem nije problem samo Osječko-baranjske županije, već je i problem velikog dijela države. Komarci ne prepoznaju administrativne granice općina, gradova i županija. Svi bi trebali imati pravo na jednaku kvalitetu zdravstvene zaštite i jednaku mogućnost obavljanja gospodarske djelatnosti.

Problem neugodnih mirisa i kvalitete zraka koji već dugo ugrožava stanovnike Belišća, a u zadnje vrijeme i Valpova postao je kritičan. Zdravlje stanovništva, ugrožena turistička djelatnost, pad vrijednosti nekretnina te iseljavanje postali su problem koji se više ne može i ne smije gurati pod tepih. Kvaliteta zraka u Belišću koja je svrstana u drugu kategoriju zahtijeva hitno djelovanje svih nadležnih. Kada je zdravlje u pitanju novac za mjernu stanicu za cjelogodišnje mjerenje onečišćenja u zraku ne smije biti problem jer zdravlje nema cijenu, a oni koji su ovaj problem i stvorili te koji su izvor neugodnih mirisa dužni su snositi i trošak rješavanja ovog problema, a svoje djelovanje uskladiti s propisima na način da ne ugrožavaju građane ili okoliš.

Predsjedništvo SDP-a Osječko-baranjske županije s ovog skupa u Belišću na kojem su sudjelovali i naši vijećnici u županijskoj skupštini Sanja Bježančević iz Đakova, Boris Piližota iz Osijeka, Marko Bogatić iz Belog Manastira te domaćin Zlatko Adjulović pozivaju župana, županijsku upravu i sve nadležne institucije da se aktivnije uključe u rješavanje ovih problema i pokažu interes za sve dijelove naše županije jednako, neovisno tko je gdje na vlasti. Uostalom, to je i njihova dužnost.

Prilikom posjeta Belišću članovi županijskog predsjedništva zajedno s predstavnicima gradske organizacije SDP-a Belišće položili su povodom Dana antifašističke borbe vijenac na zajedničkoj grobnici palih antifašista na gradskom groblju u Belišću.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Iako je ljetna sezona u Osijeku do sredine kolovoza protekla bez većih poteškoća po pitanju komaraca, posljednjih desetak dana zabilježen je porast njihove brojnosti

Večeras prvi zračni tretman komaraca ove sezone u Osijeku

Iako je ljetna sezona u Osijeku do sredine kolovoza protekla bez većih poteškoća po pitanju komaraca, posljednjih desetak dana zabilježen Više…

Centar će biti opremljen za primjenu inovativnih i ekološki prihvatljivih metoda kontrole, kao što je SIT metoda, odnosno tehnika sterilnih mužjaka koja će smanjiti potrebu za kemijskim tretmanima te na taj način poboljšati i samo zdravlje i okoliš ovog područja

[FOTO] Projekt Mosquitolab – Centar za kontrolu komaraca

Uz 80 % sufinanciranja bespovratnim sredstvima Europske unije u drugoj polovici 2027. godine trebala bi u Osijeku završiti izgradnja i Više…

Prvi od ovih tretmana planiran je za večeras, ukoliko vremenski uvjeti budu povoljni, odnosno bez kiše, jakog vjetra i preniskih temperatura. Jutarnji tretmani nisu učinkoviti zbog niske aktivnosti komaraca pri niskim temperaturama

Počinje borba – Večeras tretmani suzbijanja komaraca sa zemlje

Grad Osijek nastavlja s mjerama suzbijanja komaraca temeljem najnovijih preporuka Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije. Na temelju provedenih Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Osmijeha je bilo, i to ne malo, zahvaljujući zanimljivom načinu provedbe ove aktivnosti koju je vodila dentalna higijeničarka Iva Tomić, uz pomoć volontera udruge

Radionica za djecu “Zdrav osmijeh” udruge Josipovac

Ako je učiteljski poziv javno legitimiran kao ženski, reproducira li škola rodnu nejednakost povezanu s reprodukcijom tradicionalnih vrijednosnih sustava? Kakvu poruku šaljemo?

FUZ&JA – Je li nastava postala „ženska stvar”?

Najpoželjnija turistička destinacija kontinentalne Hrvatske domaćin je i najboljeg turističkog događaja u Hrvatskoj, manifestacije HeadOnEast

Zaslužena priznanja za Slavoniju i Baranju na Danima hrvatskog turizma