Provale u dvije obiteljske kuće
Nadležnom državnom odvjetništvu policijski službenici podnose kaznenu prijavu i nastavljaju traganje za nepoznatim počiniteljem...
Nepoznati je počinitelj jučer, tijekom dana u Našicama provalio u obiteljsku kuću iz koje je ukrao zlatni nakit i 4.000,00 kuna čime je 41-godišnjoj vlasnici počinjena materijalna šteta od oko 50.000,00 kuna.
Također, istoga dana u Osijeku, nepoznati je počinitelj provalio u obiteljsku kuću iz koje je ukrao zlatni nakit i 24.500,00 kuna čime je 85-godišnjoj vlasnici počinjena materijalna šteta od oko 42.500,00 kuna.
Nadležnom državnom odvjetništvu policijski službenici podnose kaznenu prijavu i nastavljaju traganje za nepoznatim počiniteljem.
Kako smanjiti mogućnost provale u kuće i stanove? Preporuča se:
-Uvijek zaključavati ulazna vrata, bez obzira na to koliko dugo ćemo biti odsutni. Sjetiti se i otvorenog prozora ili balkonskih vrata.
-Biti dodatno na oprezu ako stvaramo buku koja onemogućava da čujemo posjetitelje (uključen usisivač, mikser, sušilo za kosu, glasno slušanje glazbe) ili smo u udaljenim dijelovima kuće ili dvorišta (tavan, podrum vrt ) – više vrijedi za kuću.
-Ne ostavljati uz kuću predmete koji omogućavaju lakše penjanje, poput ljestava, sanduka i slično.
-U stanove se u pravilu provaljuje kroz ulazna vrata pa je preporučljivo investirati u protuprovalna vrata sa širokokutnom špijunkom, kroz koju se može promotriti ‘posjetitelja’, ili ako se radi o standardnim vratima – dobrom bravom i čvrstim zasunom za djelomično otvaranje vrata.
-Ako nam je neka osoba sumnjiva zatražiti da pokaže službenu ispravu, a po potrebi možemo i nazvati instituciju / poduzeće koje navodno zastupa. Telefonski broj potražiti sami na informacijama.
-U hodniku pred stanom postaviti senzor rasvjete, ukoliko nije postavljena od strane upravitelja zgrade.
-Ako nemamo instaliran alarmni sustav, nije na odmet postaviti samo naljepnicu da je prostor pod alarmom.
-Na niže pozicioniranim stanovima ‘ulazni putevi’ za lopove/provalnike su prozori, velike staklene površine na vratima i sl., pa se preporuča ugraditi dodatnu zaštitu, u vidu protuprovalnih folija ili čak rešetki (naravno, estetski prihvatljivih).
-Provalnici u pravilu proučavaju navike žrtve pa su posebno ugrožena kategorija stariji, bolesnici, invalidi, osobe koje žive iste, djeca… Ako nam je netko od ukućana ili prijatelja u toj grupaciji poželjno ih je češće nazvati ili ih posjetiti, a djecu naučiti da se ne otvaraju vrata neznancima.
-Ne držati novac i dragocjenosti u posudama na kuhinjskim policama, pod jastukom, među rubljem i sl. Lopovi znaju da ondje treba tražiti.
-Novac i vrijednosti se čuvaju u bankovnim sefovima.