Retrospekcija: Franjo Frank istinski osječki humanist i dobrotvor
Povijest društva je vrlo dugačka, detaljno opisana u knjigama i urezana u gotovo svaku aktivnost Osijeka jer volonteri u gotovo svakoj aktivno sudjeluju. No priča iza kulisa, koju mediji ne propagiraju toliko jer nije aktualna, zapravo je priča o zgradi Crvenog križa u kojoj se smjestila ova humanitarna nevladina organizacija, Klub mladih i Terenska jedinica magistra Franje Franka.
Čekaj, čekaj…. Franje Franka? Tko je sad Franjo Frank i kakvu je on ulogu odigrao da se cijela jedna terenska jedinica; snaga Crvenog križa koja se nalazi u mladima, nazvala upravo njegovim imenom?
Odgovor na ovo pitanje dat će nam zamjenik ravnatelja GDCKO, Denis Ćosić, nekadašnji koordinator mladih ove organizacije, koji se svaki radni dan budi i upućuje prema Šetalištu Petra Preradovića 6, penje na treći kat zgrade i sjeda u ured s predivnim pogledom na park, korzo i osječku vrevu.
Denis, možeš li objasniti tko je bio Franjo Frank te kako je doprinjeo razvoju Crvenog križa u Osijeku?
Franjo Frank je bio magistar farmacije iz Osijeka. Rođen je 13. listopada 1882. godine. Svoje humano opredjeljenje iskazivao je djelujući kroz svoj profesionalni život ljekarnika pomažući bolesnima.
Njegova kćerka jedinica Marijana, koju je od milja zvao Mikica, preminula je od teške bolesti 1923. godine u petnaestoj godini života. Vjerojatno je ta obiteljska tragedija još više odredila Franju Franka da se svojim angažmanom posveti humanizmu i radu za čovjeka ali ne samo to, osobnim primjerom motivirao je i druge utjecajne i imućne sugrađane svoga doba da slijede njegov primjer.
Svoj doprinos razvoju humanizma i ljubavi prema čovjeku na ovim prostorima dao je kroz djelovanje u Crvenom križu u Osijeku tridesetih godina prošlog stoljeća. Kao aktivist Crvenog križa u Osijeku, a kasnije i kao njegov predsjednik uvelike je zaslužan za razvoj aktivnosti i programa Crvenog križa u Osijeku, a samim time i za nagli rast ugleda osječkog Crvenog križa.
Pokrenute su pučke kuhinje, organizirano prikupljanje odjeće i obuće za siromašne, prikupljana pomoć za stradale od poplava, organizirane brojne humanitarne priredbe i dr. Franjo Frank umro je 28. veljače 1943. godine ostavivši Crvenom križu veliku kuću na Šetalištu Petra Preradovića u Osijeku gdje se i danas nalazi Crveni križ te vilu u Splitu koja je danas dječje odmaralište Crvenog križa.
Zašto terenska jedinica nosi njegovo ime i koliko je to važno i simbolično?
Jedna od posljednjih želja Franje Franka bila je da se na neki način njegova materijalna ostavština (zgrade) koriste, između ostalog, za dobrobit djece i mladih. Upravo zbog toga, a u spomen na velikog dobrotvora, danas Terenska jedinica mladih osječkog Crvenog križa nosi ime Terenska jedinica „Magistra Franje Franka“.
Svi članovi Terenske jedinice na taj način zapravo prihvaćaju i moralnu odgovornost da slijede put koji je Franjo Frank zacrtao i da njegovo djelo i ime ne ode u zaborav.
U zgradi Crvenog križa postoji i originalna prostorija nepromjenjena od vremena kada je Franjo Frank u njoj obitavao. Može par riječi o tome?
Darivanjem zgrade u Osijeku Crvenom križu darivan je i dio originalnog namještaja koji je zgradu opremao. Unatoč svim kasnijim događanjima, ratovima i mnogim proteklim godinama, generacije ljudi koji su vodili osječki Crveni križ i u njemu djelovali potrudili su se da jedna prostorija u zgradi ostane uređena u stilu vremena kada je živio i djelovao Franjo Frank.
Također je sačuvan i original diplome kojom se potvrđuje magisterij ljekarnika Franje Franka i koji krasi prostorije Gradskog društva Crvenog križa Osijek.
Kako je život Franje Franka i njegova ostavština utjecala na Osijek, njegov razvoj, njegovu kulturu i kulturu njegovih građana?
Franjo Frank je bio intelektualac svog doba koji je, kako sam već rekao, osim svog profesionalnog rada zadužio Osijek i svojim humanitarnim radom. Družio se s ravnateljima gimnazija, županima, gradonačelnicima, liječnicima, generalima, umjetnicima, političarima, obrtnicima, trgovcima… jednom riječju intelektualnom, gospodarskom, političkom i umjetničkom elitom ovih prostora.
Ono što ga izdvaja od većine suvremenika je činjenica da je sve te ljude uspio motivirati da pomognu ljudima u potrebi. Upravo ta humana nota njegovog života pomogla je mnogim ljudima, sirotinji i unesrećenima da lakše prožive svoje tegobe i učinila ovaj grad boljim.
S druge strane njegovo djelovanje zasigurno je ostavilo duboki trag na grad Osijek u smislu njegovog razvoja kao grada s duhom, osjećajem za solidarnost i humanost… kao europskog grada.
Živi li on i danas u Osijeku?
Da, živi. U svakom građaninu Osijeka koji je bilo kada pomogao drugoj osobi. U svakom kome je ikada bilo teško i primio je pomoć. U svakome tko je dio svog života „poklonio“ za dobrobit drugoga. U svakom članu i volonteru Crvenog križa. U duhu ovoga grada.
Kao spomen na Franju Franka na zgradi osječkog Crvenog križa nalazi se i spomen ploča ovom dobrotvoru.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?