Ronioci čistili Zimsku luku od smeća

Eko-akciju je organizirala GUWAA (Global Underwater Awareness Association) neprofitna, nevladina, ekološka udruga osnovana od strane Kristijana Curavića. Osječku Zimsku luke protekle subote čistilo je 15 članova Ronilačkog centra Osijek uz pomoć vatrogasne postrojbe.
S obzirom na to da se proteklih godina u Zimskoj luci učestalo odvijaju akcije čišćenja nije pronađeno velika količina otpada, većinom se radilo o staklenim bocama, starim bačvama pontona i ribolovnom materijalu.
Čišćenje Zimske luke bila je druga takva akcija RC Osijek u svibnju. Prethodno su od 3. do 5. svibnja sudjelovalo u eko-akciji čišćenja podmorja u Gradcu, u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Ondje su se osječki ronioci ‘naradili’, s obzirom na to da su količinom izvađenog otpada iz mora napunili dva kamiona.
U Gradcu su spojili ugodno s korisnim, nakon uspješno provedene eko-akcije odradili su s kolegama iz RC Felun uron kod starog potopljenog patrolnog broda Jugoslavenske ratne mornarice.
Riječ je o patrolnom brodu kojeg je nakon Drugog svjetskog rata Engleska kraljevska mornarica poklonila JRM-u. Brod je dugo vremena propadao na vezu u luci Ploče a nakon pribavljenih dozvola RC Felun je osigurao potapanje broda 400 metara od obalne crte i otada služi kao ronilačka atrakcija.