POLITIKA

SDP OBŽ predlaže mjere za ublažavanje utjecaja inflacije u županiji

Najveći dio naše potrošačke košarice čine temeljne životne potrebe, poput prehrambenih proizvoda i energije. To je logično ako znamo da smo država s ispodprosječnim osobnim dohotkom po stanovniku

    Objavljeno 23.06.2022
    Darija Kovačić

    Inflacija u Hrvatskoj najviša je u proteklih devet godina, a kako Hrvatska pripada skupini članica EU-a s najvećom zastupljenošću prehrane i energije u ukupnoj potrošačkoj košarici, činjenica da imamo ogromnu inflaciju troškova predstavlja problem za razvoj i za svakodnevni život građana. Najveći dio naše potrošačke košarice čine temeljne životne potrebe, poput prehrambenih proizvoda i energije. To je logično ako znamo da smo država s ispodprosječnim osobnim dohotkom po stanovniku.

    Rastuća inflacija dovest će do daljnjeg siromaštva građana što zahtjeva mjere s ciljem njihove zaštite. Zato je SDP predstavio svoje mjere kojima je htio izazvati Vladu da napravi nešto za umirovljenike i one s najmanjim plaćama. Inflacija ne pogađa sve jednako, oni koji su siromašni će postati još siromašniji, kaže Sanja Bježančević, Predsjednica Županijske organizacije SDP-a OBŽ u ovom priopćenju.

    Na tragu enormnog poskupljenja cijene odvoza otpada u gradu Đakovu Županijska organizacija SDP-a Osječko-baranjske županije izaziva vladajuće u jedinicama lokalne samouprave u Osječko-baranjskoj županiji da uvedu mjere koje će ublažiti utjecaj inflacije na stanovnike svojih općina i gradova. Vladajući, u okviru svojih mogućnosti, mogu:

    1. Ukinuti porez na potrošnji i porez na zakup javnih površina kao kompenzacijska mjera ugostiteljima za povećanu cijenu energenata, struje i plina, što će im barem donekle olakšati poslovanje, pomoći da zadrže radnike i barem djelomično pomoći da ne moraju ići u enormna podizanja cijena.
    2. Smanjiti cijene vrtiće kao pomoć mladim obiteljima i kao demografsku mjeru s ciljem zadržavanja mladih obitelji u sadašnjim mjestima stanovanja što će dovesti do smanjenja daljnje depopulacije, kao što će pomoći i mladim obiteljima da se lakše nose sa sveprisutnim poskupljenjima.
    3. Smanjiti cijenu odvoza otpada za građane ili odustati od povećanja u onim JLS-ima gdje je isto najavljeno kao mjera koja ima učinak na sve stanovnike podjednako.
    4. Smanjiti cijenu vode, jer ako gradovi i općine nemaju utjecaj na cijenu struje, plina ili goriva tad moraju djelovati tamo gdje mogu, a jedna od tih mogućih mjera je i cijena vode.
    5. S obzirom na to da se proračuni općina i gradova pune izdašnije nego prethodnih godina, pogotovo na stavci poreza na dohodak, vidljivo je da postoje mogućnosti direktne financijske pomoći iz proračuna socijalno najugroženijim skupinama kao što su umirovljenici i nezaposleni, ali i drugi, i to u vidu energetskog dodatka sukladno financijskim kapacitetima pojedine općine i grada. Ovu mjeru bi gradovi i općine trebale provesti u drugoj polovici godine, kad dinamika punjenja proračuna bude jasna, a svakako prije zime odnosno sezone grijanja.
    6. Kao mjera pomoći obiteljima s djecom školske dobi predlažemo da do početka iduće školske godine sve općine i gradovi, koji još nemaju tu mjeru, uvedu pomoći pri opremanju djece za školu u vidu pomoći pri kupnji radnih bilježnica, školskog pribora i sl.
    7. Pozivamo sve općine i gradove da razmotre načine kojima raspolažu novcem prikupljenim od građana na temelju plaćanja komunalne naknade i to u vidu ne samo potencijalnog smanjenja iznosa komunalne naknade tamo gdje je to moguće, nego i samog načina trošenja istog. Apeliramo da se u ova teška vremena u drugi plan stave sve neprioritetne aktivnosti koje se financiraju iz komunalne naknade, a da se prioritetni komunalni zahvati financiraju isključivo iz komunalne naknade, a ne iz nenamjenskih sredstava kako bi svakoj općini i gradu ostalo na raspolaganju što više nenamjenskih sredstava, jer se samo s tim sredstvima može pomoći građanima da prežive ova teška i izazovna vremena.

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    "Svjesni su Slavonci kako žive i kome mogu zahvaliti za nikad niži životni standard i visoku inflaciju koju ne prati rast plaća, za ulaganje u infrastrukturu kako bi se popravila predizborna statistika, ali ne i ulaganje u ljude te nikad veće regionalne razlike i povećanje nejednakosti između onih koji imaju i onih koji nemaju"

    SDP Osječko-baranjske županije na Plenkovićeve teze da se u Slavoniji živi u blagostanju: Došlo je vrijeme da konačno netko kaže caru da je gol!

    “Predsjedavajući sjednicom Vladina savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Đakovu premijer Plenković nastavio je svoju nadrealnu kampanju o „blagostanju Više…

    Nasilje nad ženama duboko je ukorijenjeno u patrijarhalnim društvima u kojima žene nisu nikada tretirane ravnopravno, a osim na žene žrtve, nasilje ima razoran utjecaj i na društvo u cjelini čija je obaveza stvaranje okruženja koje ne tolerira nasilje, a nasilnike kažnjava

    Bježančević: Zadaća države u suzbijanju nasilja nad ženama u Hrvatskoj je sustavna edukacija od najranije dobi s ciljem uklanjanja predrasuda i stereotipa

    “Nasilje nad ženama predstavlja najzastupljeniji oblik ugrožavanja temeljnih ljudskih prava i najgori oblik kriminaliteta u Hrvatskoj, a Međunarodni dan borbe Više…

    SDP ima plan i s dvije konkretne mjere, s kojima osigurava znatno povećanje mirovina, tako da prosječna starosna mirovina u 4 godine raste za 50 posto, s prosječnih 500 na 750 eura. Prva mjera je izmjena postojeće formule za usklađivanje mirovina prema kojoj sada rast mirovina prati dva parametra, rast cijena i rast plaća

    Jelušić i Bježančević u Osijeku predstavili SDP-ovu mirovinsku reformu – Država ne vraća ništa onima kojima je najpotrebnije, a kada treba dati bogatima, pa i kubik plina za jedan cent, onda se može i ima

    Danas je u Osijeku na konferenciji za medije predstavljena SDP-ova mirovinska reforma, a na konferenciji su govorili Ivo Jelušić, predsjednik Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Na vijećničko pitanje o broju upisane djece u vrtiće, gradonačelnik je izvijestio kako je upisano 370 djece više u odnosu na prethodnu pedagošku godinu

    U osječke vrtiće ove će jeseni rekordnih 3611 djece

    Rebalansom je Proračun Osječko-baranjske županije povećan s 250,60 milijuna eura na 293,70 milijuna

    Rebalansom izglasan rekordan Proračun Osječko-baranjske županije

    Ovo mi je prvi posjet prelijepom Osijeku. Za nas je vrlo važno da Francuska Alijansa ostane jaka, omogućujući ljudima u regiji da uče francuski jezik i o francuskoj kulturi – rekao veleposlanik Fieschi

    Francuski veleposlanik Fieschi u nastupnom posjetu Osijeku