Škripite li zubima?
Nekada se kao glavni uzrok škripanja zuba smatrala nepodudarnost gornjeg i donjeg zubnog luka, prema novijim istraživanjima osnovne uzroke te pojave treba tražiti u psihološkim stanjima poput stresa, napetosti i anksioznosti.
Bruksizam je pojava koja je kod većine ljudi prolazna, nestankom stresa, nestane i sam poremećaj, no ukoliko se simptomi zanemare u duljem vremenskom razdoblju može uzrokovati ozbiljne poremećaje žvačnog sustava poput prekomjernog trošenja zubnog tkiva ili oštečenja čeljusnih zglobova.
Najveći je problem što osoba koja pati od bruksizma to ne može u početku sama primjetiti jer se on uglavnom manifestira noću i u snu. No postoji li pojačana osjetljivost na toplo-hladno, slatko-kiselo, bol u predjelu uha prilikom žvakanj ili bol u predjelu žvačnih mišića, osobito ujutro, vrijeme je da pitate osobe s kojima živite, škripite li zubima.
Terapija bruksizma zna biti složena i dugotrajna ne reagira li se na vrijeme. Osnovno sredstvo stomatološke terapije stabilizirajuće ili protruzijske udlage koje se nose noću,a djeluju tako da sprječavaju kontakt gornjih i donjih zuba zaustavljajući na taj način trošenje tvrdog zubnog tkiva.
Sandra Petrović Čes, dr. med. dent.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?