Snijeg i led u Osijeku – izrazito niske temperature i padaline i u predstojećim danima
Osijek se u srijedu ujutro probudio pri – 20 stupnjeva celzijusa, a u Belom Manastiru izmjereno je nešto niža temperatura – 22. To još uvijek nisu rekordno niske temeprature, no uz hladni vjetar dovoljne su „zalediti krv u žilama“ i najtoplijima.
Temperature zraka u Osijeku se mjere od davne 1899. godine, a najniža ikad izmjerena temperatura u našem gradu iznosila je – 27 stupnjeva ispod ništice, izmjerna je na Silvestrovo 1987. godine.
Uz ledena jutra niti dnevne temperature nisu ništa bolje, naime prosječne dnevne temperature u Gradu na Dravi iznose oko – 10 stupnjeva.
Prema najavama DZMH-a u četvrtak nas u Osijeku i okolici ponovno očekuju temperature – 21 ispod ništice, a dnevne temperature neće prelaziti – 10 stupnjeva.
Dolaskom padalina u petak, subotu i nedjelju, temperature će se i malo „podići“, te će se kretati od -14 do – 6 stupnjeva.
Najniža temperatura do sada izmjerena u Hrvatskoj bila je -34,6°C, u Gračacu 13. 1. 2003. godine.
Snijeg i led posvuda
Niske temperature zaledile su i ceste i rijeke, tako ledolomci na Dravi već danima neprekdino razbijaju led debljine 40-ak centimetara kako se ne bi stvorio svojevrsni „ledni čep“, koji bi potom uzrokovao poplave na uzvodnim područjima.
Niske temprature bit će uzrok i rekordnim računima za grijanje, u Hrvatskoj je u utorak probijen povijesni rekord u potrošnji struje pa je potrošnja iznosila 63.374 megavatsata.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje stavila je na raspolaganje pripadnike Državnih intervencijskih postrojbi (DIP), koji su u mogućnosti helikopterom Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) dostavljati pomoć u hrani i lijekovima stanovništvu u najugroženijim područjima.
Padaline se ponovno očekuju u petak, do sada je u Osijeku već napadalo oko 40 centimetara snijega. Goleme količine snijega iz grada su se odvozile kamionima te odbacivale u kanalizaciju, a gradske komunalne službe neprekidno su na terenu.
Unikom je po gradskim cestama već posipao 30 tona soli. Na terenu su i osječki Komunalni redari koji su u ponedjeljak u samo dva sata napisali su 129 kazni za neočošćen snijeg. Kazne za neočišćen snijeg iznose od 500 do 2500 kuna.
Kaznama prijeti i policija, za neposjedovanje zimske opreme i automobil neočišćen od snijega propisane su kazne od 700 kuna.
Apel DUZS-a
Državna uprava za zaštitu i spašavanje uputla je apel hrrvatskim građanima:
Građanima preporučamo da obnove zalihe namirnica, opreme za čišćenje i ostalog što smatraju da će im biti potrebno za nadolazeće dane, obzirom da se od petka poslijepodne te tijekom subote, prema najavama DHMZ-a, očekuje zamjetnije padanje i stvaranje novog snježnog pokrivača.
Svima koji nemaju izrazitu potrebu preporučamo da ne kreću na put, posebno ako nemaju odgovarajuću zimsku opremu. Građanima u područjima zahvaćenim vremenskim neprilikama savjetujemo da ostanu u svojim kućama i ne izlaze ako nije nužno, kako bi se otklonile ili svele na najmanju moguću mjeru opasnosti od ozljeđivanja ili eventualnog smrzavanja sa smrtnim posljedicama.
Za sve značajnije događaje, posebno one u kojima zbog vremenskih neprilika može doći do ugrožavanja zdravlja i sigurnosti građana, upućujemo građane da nazovu broj 112 kako bi im na najbrži način bila omogućena pomoć nadležnih službi.
HAK: Ne krećite na put ako ne morate
Zimski uvjeti i zabrana prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama i dalje su na snazi na većini cesta u Lici, Gorskom kotaru, Slavoniji, Baranji, središnjoj Hrvatskoj i Dalmaciji.
Još uvijek nema slobodnog pravca kojim se mogu kretati kamioni s prikolicama i tegljači s poluprikolicama iz unutrašnjosti prema Dalmaciji i Rijeci, te obrnuto.
Hrvatski autoklub savjetuje građane da na put ne kreću bez zimske opreme, te ako je moguće, da do daljnjega odgode putovanja.
Ne bojte se, ne dolazi nam novo ledeno doba
– Ne trebate se bojati. Led, snijeg, niske temperature, orkanska nevremena, metarski nanosi snijega i sibirske temperature koje su ovih dana blokirale Dalmaciju nisu najava ni malog ni velikog ledenog doba. Jednostavno, dio su doba u kojem živimo, a u kojem su sasvim normalne količine snijega i temperature koje imamo ovih dana. – rekao je to za Večernji list akademik Vladimir Paar.
Paar je istaknuti fizičar koji se u slobodno vrijeme bavi i klimom te je pristaša znanstvenika koji tvrde da od globalnog pregrijavanja i zatopljenja izazvanog industrijskim razvojem neće biti ništa, nego da polako i sigurno klizimo prema ledenom dobu.
Tutorijal kako koristiti lopatu
Snijeg dakako najviše problema uzrokuje u Dalmaciji, gdje se poput nas Slavonaca nisu naučili nositi se sa snježnim nepogodama.
Tako su domišljati splićani svojim sugrađanima složili video tutorijal kako koristiti lopatu.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?