OSJEČANI

Stručni studij Drvne tehnologije upisuje drugu generaciju studenata u Vinkovcima

S obzirom da drvni sektor u Hrvatskoj ima potrebu za visokoobrazovanim stručnjacima, velik broj stručnih prvostupnika drvne tehnologije ima svoje mjesto na tržištu rada

Objavljeno 11.05.2021
Lana Matić

Prediplomski stručni studij Drvne tehnologije pokrenut je kao dislocirani studij Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu. Od akademske godine 2020./2021. započela je izborazba prve generacije, 34 upisana studenata drvne tehnolgije u prostorima Glazbene škole u Vinkovcima u suradnji s Centrom kompetencija za istraživanje i razvoj u Vinkovcima uz financijsku podršku Vukovarsko-srijemske županije i Grada Vinkovaca. Studij traje šest semestara, a njegovim završetkom, studenti će steći naziv – stručni prvostupnik drvne tehnologije. Sažeto gledajući, na prvoj godini studija usvajat će se osnovna tehnička znanja kako bi studenti jednoga dana postali inženjeri, na drugoj će se stjecati znanja iz procesnih tehnologija, a na trećoj studijskoj godini slijedi nadogradnja, od konstruiranja namještaja i uređenja interijera do stjecanja znanja iz novih tehnologija. Nositelj organizacije i izvođenja nastave na stručnom studiju je Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.

S obzirom da drvni sektor u Hrvatskoj ima potrebu za visokoobrazovanim stručnjacima, velik broj stručnih prvostupnika drvne tehnologije ima svoje mjesto na tržištu rada. Prvostupnici se najčešće zapošljavaju kao konstruktori proizvoda od drva, pilanski stručnjaci, stručnjaci u proizodnji pločastih materijala i u proizvodnji finalnih proizvoda, asistenti menadžera u drvoprerađivačkoj industriji i suradnici u trgovini drvom i drvnim proizvodima. Osim toga, završetkom studija prvostupnici će imati mogućnost nastavka studiranja na nekom od diplomskih ili specijalističkih studija Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu ili drugih fakulteta.

Fakultet šumarstva i drvne tehnologije ima bogato iskustvo i u izvođenju stručnog studija koji je kao dislocirani studij pokrenut još prije 15 godina. Tada su studij upisivali i studenti koji su već zaposleni u tvrtkama za preradu drva i proizvodnju namještaja, a koji su željeli nastaviti svoje obrazovanje.

Studij je redovit jer je to nužno zbog provedbe praktične nastave i stručne prakse, ali njegovo izvođenje prilagođeno je studentima koji su eventualno u radnom odnosu. To iziskuje dodatni napor studenata, ali dosadašnje iskustvo pokazuje kako su takvi studenti visoko motivirani i uglavnom uspješno završavaju studij. Studij je za pristupnike koji se prvi puta upisuju na fakultet besplatan, a na studij se prijavljuju putem web portala „Postani student“.

Fakultet je u suradnji s CEKOMom i HKIŠDT upravo započeo provedbu projekta stručne prakse čiji je cilj dodatno unaprijediti obrazovni proces, uvjete studiranja i stjecanje praktičnih znanja studenata. Projekt je sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda, a tijekom naredne tri godine u njega će biti uključeni svi studenti, uključujući i one sa stručnog studija.

Srednjoškolci i osnonvnoškolci zainteresirani za drvo i dizajn proizvoda od drva potencijalni su budući studenti studija Drvne tehnologije. Kako bi dobili uvid u to čime se na studiju studenti i nastavnici bave, imaju priliku upoznati se s drvnom tehnologijom sudjelovanjem u likovnom natječaj na temu „Osmisli svoj idealan radni kutak“. Najbolji radovi će biti nagrađeni na način da autor dobije svoju kreaciju – proizvod, npr. radni stol prema vlastitoj ideji. Detaljnu konstrukcijsku i tehnološku razradu nagrađenih ideja odraditi će studenti i nastavnici drvne tehnologije Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Ove godine po prvi puta će vas dočekati potpuno ograđen prostor održavanja Studentske roštiljade, uz hrpu noviteta na samoj livadi, a tu su i nezaobilazne igre bez granica i veliki studentski party! :)

9. Studentska roštiljada uz Mladena Grdovića = Praznik dobre zabave!

Došlo je vrijeme za novu, Studentsku roštiljadu koja će se održati 25.5.2023. Ove godine po prvi puta će vas dočekati Više…

Otvorene su prijave za plaćeno stažiranje u EU! Stažiranje traje od 3 do 6 mjeseci, a prijave su otvorene do 31. ožujka 2023. godine.

Stažirajte u inozemstvu uz financijsku potporu programa EIT Food RIS Fellowships i RIS Talents!

Inicijativa EIT Food studentima diplomskih studija i doktorandima omogućava stažiranje u inozemstvu, i to u okviru dvaju komplementarnih programa: RIS Više…

Stipendiraju se daroviti učenici i studenti te oni koji se školuju u deficitarnim i STEM zanimanjima, a ove je godine uvedena i stipendija za učenike i studente s invaliditetom, no za ovu kategoriju nije bilo prijava

Grad Osijek dodijelio 83 stipendije osječkim učenicima i studentima

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin dodijelio je u četvrtak stipendije za 35 učenika srednjih škola i 48 studenata s područja Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

U sklopu projekta izvode se opsežni građevinski radovi u školama partnerima, koji uključuju ugradnju zvjezdarnice, planetarija i senzomotoričke sobe. Također će se opremiti laboratorij, STEM učionice, radionicu, informatičke učionice i prateće prostore.

Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske dobio zvjezdarnicu i planetarij

Završene magistre struke također će obradovati podatak da je Filozofski fakultet u Osijeku objavio natječaje za upis na doktorski studij Književnost i kulturni identitet i doktorski studij Jezikoslovlje

Filozofski fakultet u Osijeku stipendira izvrsne mlade znanstvenike

Program je počeo jučerašnjim sajmom lokalnih proizvoda, ponudom ribljih i lovačkih specijaliteta te nastupom domaćih izvođača, a jednako bogata ponuda sve posjetitelje očekuje i u nedjelju

[FOTO] Otvoreni jubilarni 25. Ribarski dani u Kopačevu